Look4dog.com

Duży gryfon z Wandei (Grand Griffon Vendeen)

Griffons vendeens to francuskie psy sportowe, występujące w szeregu odmian, m.in. grand, briquet, basset i petit basset. Grand Griffon Vendeen (inaczej duży gryfon z Wandei/gończy Griffon Vendeen/duży gryfon wandejski) jest największą i przypuszczalnie najstarszą z nich, jako potomek Canis Segusius, psa który towarzyszył Galom.

Pierwsze hodowle pojawiły się we Francji w XVI wieku. Rasa pochodzi od psa świętego Huberta, skrzyżowanego z włoską suką maści śniado-białej. Efektem są psy znane jako king’s white dogs. Domieszka krwi nivernais griffona i setera zwiększyła wigor oraz wytrzymałość Grand Griffon Vendeen. Kynolodzy wskazują na istnienie kilku innych ras Griffon pochodzących z Wandei, m.in. Briquet Griffon Vendéen, Petit Basset Griffon Vendéen czy Grand Basset Griffon.

 • Długość życia: do 13 lat
 • Wysokość w kłębie 60 - 65 cm

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla singli
  Psy dla singli

   

 • Psy myśliwskie
  Psy myśliwskie

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Pies inteligentny i zdecydowany, o dystyngowanych kształtach i ruchu. Ma proporcjonalną budowę, mocną, ale nie ciężką.

Te urocze i inteligentne psy doskonale odnajdują się jako psy stróżujące i polujące. Są niezwykle przyjazne i żywiołowe. Uwielbiają spędzać czas ze swoim opiekunem i całą rodziną. W stosunku do znajomych są łagodne i spokojne. Bardzo źle znoszą samotność, dlatego od młodości należy przyzwyczajać psa do tego, że czasami domownicy opuszczają dom.

Grand Griffon Vendeen ma spore zapotrzebowanie na aktywność poza domem, więc najlepiej czuje się, kiedy opiekun zapewnia mu możliwość wybiegania. We Francji służy głównie jako pies na polowania, dlatego nie jest przyzwyczajony do życia w dużych miastach i blokowiskach. Z racji na duże gabaryty Grand Griffon z Wandei będzie najszczęśliwszy w domu z ogrodem. Jego niezależna natura skłania do włóczęgi, więc właściciel powinien zadbać o solidne ogrodzenie, które uniemożliwi ucieczkę psa. Najlepiej przed wyjściem do pracy zapewnić psu aktywny i długi spacer, podczas którego zmęczy się różnorodnymi zabawami, a pozostawiony w domu spokojnie prześpi większość czasu. Rasa nie należy do łatwych w ułożeniu, dlatego zaleca się ją tylko doświadczonym osobom. Szkolenie powinno opierać się na metodach pozytywnego wzmacniania. Wtedy upór i niezależność psa zamienią się na chęć współpracy i ciekawość. 

Duży gryfon z Wandei

Pielęgnacja

Grand Griffon Vendeen powinien być czesany regularnie, zarówno szczotką, jak i grzebieniem. Jego szorstka, długa i twarda w dotyku szata ma tendencję do zbijania się w kłaki. 

Umaszczenie

Grand Griffon Vendeen może mieć szeroką gamę umaszczenia (wg wzorca Federation Cynologique Internationale - FCI):

 • płowe z czarnym nalotem
 • piaskowe z czarnym nalotem
 • białe w czarne łaty
 • czarne podpalane
 • białe w pomarańczowe łaty
 • płowe z czarnym czaprakiem i białymi znaczeniami
 • piaskowe z czarnym nalotem i białymi znaczeniami
 • czarne z piaskowym podpalaniem

Tego typu nazwy profesjonalne nazwy maści można określić bardziej obrazowymi nazwami, a więc maść borsucza, dzicza, zajęcia, czy wilczasta.

Sierść długa, ale bez przesady, niekiedy kosmata. Twarda i gruba. Podszerstek obfity.  

Choroby

Rasa ta nie jest predysponowana do chorób genetycznych. Jednakże, jak każda inna, może mieć problemy ze stawami łokciowymi lub biodrowymi. Zdarzają się też przypadki padaczki. Wtedy pies musi regularnie odwiedzać lekarza i przyjmować leki. Będzie mógł normalnie funkcjonować.

Żywienie

Grand Griffon Vendeen, jak wszystkie duże rasy, potrzebuje wysokoenergetycznej karmy. Psy wykorzystywane na polowania lub bardzo aktywne powinny otrzymywać specjalne karmy, dostosowane do ich zapotrzebowania kalorycznego. Poszukaj marek, które oferują karmy dla aktywnych i użytkowych psów. Jak w każdym przypadku, sprawdzaj skład takiej karmy. Podstawowym składnikiem powinno być mięso i odpowiednia jego zawartość. Więcej na temat żywienia psów znajdziesz w naszych poradach.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.