Look4dog.com

Chart hiszpański

Charty hiszpańskie znane były już w Starożytnym Rzymie. Przypuszcza się jednak, że zawędrowały ona na półwysep Iberyjski znacznie wcześniej. Galgo espańol jest potomkiem dawnych chartów azjatyckich, które przystosowały się do urozmaiconych stepowych i równinnych terenów Hiszpanii. 

W XVI, XVII i XVIII wieku psy tej rasy był w dużych ilościach wywożone do innych krajów, takich jak Irlandia i Anglia. Chart hiszpański jest jednym z potomków charta angielskiego i ma z nim nadal wiele cech wspólnych. Cechy te posłużyły później do pracy selekcyjnej i aklimatyzacyjnej.

FCI oficjalnie uznało tę rasę w 1970 roku. Wzorzec został określony w 1982 roku i do dnia dzisiejszego obowiązuje. 

 • Wysokość psa w kłębie: 62 do 70 cm 
 • Wysokość suki w kłębie: 60 do 68 cm
   

Chart hiszpański - charakter

Chart Hiszpański jest psem, który poluje na zające na otwartym i odkrytym terenie. Kieruje się przede wszystkim wzrokiem. Używano go także do polowań na inną zwierzynę między innymi na króliki, lisy a nawet dziki. Jego charakter jest zrównoważony oraz poważny i cechuje się przede wszystkim spokojnym usposobieniem. Zachowuje się z rezerwą zwłaszcza do osób mu obcych.

Charty te swoją rodzinę obdarzają ogromnym zaufaniem i miłością. To pies oddany, bardzo przyjacielski oraz uczuciowy. Uwielbia również towarzystwo dzieci. Charty hiszpańskie zaliczane są do psów nad wyraz inteligentnych i praca z nimi to sama przyjemność. Natomiast, kiedy ma wykonać dane mu zadanie podczas polowania staje się psem pewnym siebie, odważnym oraz niekiedy porywczym. Decydując się na tę rasę, należy pamiętać iż potrzebuje ona dużej dawki aktywnego ruchu.

Chart hiszpański - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne nie są skomplikowane. Należy pamiętać o regularnym wyczesywaniu i najlepiej użyć do tego gumowej szczotki. Charty kąpiemy sporadycznie, tylko wtedy kiedy jest ku temu potrzeba. Należy zwrócić także uwagę na stan uzębienia: czy nie pojawia się na nich kamień nazębny, który może być przyczyną powstawania stanów zapalnych zębów. 

Chart hiszpański - umaszczenie

Umaszczenie charta hiszpańskiego ogólnie występuje jako płowe i pręgowane mniej lub bardziej ciemne, dobrze pigmentowane.

 • Czarne
 • Z łatami czarnymi, ciemnymi i jasnymi - kasztanowe
 • Cynamonowe
 • Żółte
 • Czerwone
 • Białe
 • Z białymi znaczeniami i łaciate

Chart hiszpański - choroby

Charty hiszpańskie zaliczane są do ras zdrowych i długo żyjących. Jednak należy, zwłaszcza po spacerze w leśnych gęstwinach, dobrze go obejrzeć pod kątem tego, czy nie ma otarć i zadrapań, które nieleczone mogą doprowadzić do stanów ropnych skóry. Rzadko występuje u nich dysplazja stawu biodrowego. Ze względu na budowę ich uszu u chartów mogą pojawiać się stany zapalne, dlatego jeżeli zobaczymy, że nasz pies dość często kręci głową najlepiej udać się z nim do weterynarza w celu zweryfikowania problemu.

Chart hiszpański - żywienie

Należy zadbać o to, aby w jego diecie znajdowały się wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Charty to psy bardzo aktywne, dlatego też ich dieta musi być odpowiednio zbilansowana. Wybierając suchą karmę, należy przeczytać jej skład i wybrać taką, która nie zawiera zbóż i jest bogata w mikro i makroelement. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.