Look4dog.com

Chart polski

Jest to największy, krótkowłosy chart. Rasa ta prawdopodobnie powstała w wyniku krzyżowania ze sobą chartów azjatyckich z psami myśliwskimi, które wystęĻowały w Polsce. Do XIX wieku psy te były ulubieńcami polskiej szlachty. Towarzyszyły panom podczas polowań konnych na drobna zwierzynę oraz wilki. Pod koniec XIX wieku populacja tej rasy znacznie się zmniejszyła. Powodem była bieda szlachty, wzrosły podatki za trzymanie chartów oraz ograniczenie polowań. W tym czasie psy tej rasy, miały trudne warunki do życia. Były trzymane i ukrywane w małych zagrodach przez chłopów, którzy wykorzystywali je do kłusownictwa.

Dopiero w latach 70 - tych charty polskie zostały odtworzone, dzięki psom, które zostały przywiezione z ZSRR oraz psów z Polski pozyskanych do hodowli.

  • Długość życia 10 - 12 lat
  • Wysokość w kłębie psa: 70 - 80 cm
  • Wysokość w kłębie suki: 68 - 75 cm
  • Waga 25 - 35 kg

Osobniki większe ponad optymalny wzrost są dopuszczalne pod warunkiem zachowania typowej budowy. Wzrost nieco mniejszy niż wzorcowy nie stanowi wady dyskwalifikującej pod warunkiem, że oprócz tego nie ma do psa innych zastrzeżeń

 

 

Chart polski - charakter

Chart polski to pies duży, muskularny i silny. Jest zdecydowanie mocniejszy od innych chartów krótkowłosych. Nie może być za ciężki ani limfatyczny. Ma mocny kościec, zwartą budowę ciała. Jego wyraźna muskulatura i mocne szczęki świadczą o tym, że pies ten był używany do polowania w trudnych warunkach naszego klimatu. Chart polski ma przenikliwe spojrzenie. 

Chart polski to sprawny pies, odporny, wytrzymały i odznacza się bardzo dobrym zdrowiem. Jest szybki i zwrotny. Ma w sobie głęboko zakorzeniony instynkt drapieżnika i ogromną pasję łowiecką. Chary polskie są psami niezależnymi, samodzielnymi, z mocnym i stanowczym charakterem. W akcji reaguje gwałtownie i nigdy nie ostrzega warczeniem. Doskonale radzi sobie w trudnych warunkach klimatycznych. 

Chart polski - charakterChart polski - charakter. Zdjęcie hodowli Impuls i Splendor FCI

W domu staje się psem spokojnym, miłym i towarzyskim. To pies oddany swojemu opiekunowi. Jeżeli będzie odpowiednio prowadzony, stnie się psem jednego człowieka. Jest czujny, ale nie jest agresywny. Jeżeli zajdzie taka potrzeba stanie się odpowiedzialnym stróżem.  W stosunku do dzieci, wykazuje dużo cierpliwości. Chart polski bardzo przywiązuje się do swojego właściciela. Nie należy jednak do psów, które w domu chodza za swym opiekunem krok w krok. Do osób obcych jest nieufny, a natrętne może nawet zaatakować. Chart polski potrzebuje osoby, która będzie konsekwentna w stosunku do niego. Jak każdy inny pies lubi być przytulany i głaskany, a nawet potrafi się o chwilę czułości upomnieć np. wsuwając swoją głowę po rękę. Ten pies jest bardzo suptelny, delikatny i nie należy do nachalnych. 

Chart polski to rasa, która potrzebuje bardzo dużo ruchu. Dorosły chatr, który jest w dobrej kondycji bez większego problemu pokona 25 km kłusując. Psy te potrzebują sporej przestrzeni. Przyszły właściciel musi mu zapewnić odpowiednio dużo ruchu np. w postaci długich spacerów, lub treningów przy rowerze. Dobrym sposobem na zmęczenie tego psa, jest uczestnictwo w wyścigach coursingach. Chart polski będzie także chętnie towarzyszył właścicielowi, podczas jazdy konnej.

Charty lubią się uczyć, jednak nie tolerują krzyków i przemocy. To psy, u których łatwo wywołać agresję, zwłaszcza w stosunku do innych samców czy zwierząt. Jego właściciel musi postepować z nim łagodnie lecz stanowczo i konsekwentnie. Pies musi wiedzieć kto jest liderem w stadzie. Na spacerach raczej nie spuszczamy go ze smyczy, a to dlatego, że chart kiedy widzi biegnący obiek od razu do goni. Dopiero później zastanawia się za kim, czy czym biegnie. Jego reakcja jest natychmiastowa. Dlatego od przyszłego właściciela wymaga się, aby już od szczeniaka, charta zapoznawac z innymi psami i pozwalać mu na wspólne zabawy. W przeicwnym razie, jeżeli to zaniedbamy u charta włączy się instynkt łowiecki i potraktuje psy jako potencjalna zdobycz. 

 

 

Chart polski - pielęgnacja

Pielęgnacja charta polskiego jest dość łatwa. Wymaga on regularnego czesania, przecierania wilgotnym ręcznikiem. Jeżeli jest potrzeba to lubi także kąpiele.

Chart polski - umaszczenie

Dopuszczalne są wszelkie kolory umaszczenia. Brzegi powiek i wierzchołek nosa są czarne lub ciemen. Jedynie przy maściach jaśniejszych ( beżowa, błękitna ) wierzchołek nosa jest odpowiednio beżowy lub błekitny.

Włos w dotyku ma być sprężysty, dość twardy, ale nie drutowaty, ani nie jedwabisty. Niejednakowej długości na tułowiu. Na kłębie włos jest dłuższy. Na bokach, mostku i kończynach jest najkrótszy. Brzuch pokryty jest delikatnym i rzadkim włosem. Na tylnej stronie ud i na spodniej stronie ogona włos jest dłuższy, ale też twardy. Portki i pióro wyraźne.

Chart polski - umaszczenieChart polski - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Impuls i Splendor FCI

Chart polski - choroby

Jest to rasa zdrowa, odporna, bez obciążeń genetycznych. Charty są też wytrzymałe na zmiany klimatyczne, pod warunkiem, że biegają lub są na spacerze. Dlatego nie nadają się one do kojca czy budy. Ze względu na małą ilość tkanki tłuszczowej, szybko marzną i potrzebują przebywać w pomieszczeniach ogrzewanych. 

W przypadku szczeniąt należy pamiętać, że nie wolno ich zbytnio forsować. Intensywne treningi najlepiej zacząć jak pies ukończy rok.  

Chart polski - żywienie

Ważne jest, aby karma jaką będzie dostawał nasz pies była pełnowartościowa. Musi w swym składzie zawierać składniki budulcowe, energetyczne i regulujące. Odpowiednie żywienie jest bardzo ważne w okresie intensywnego wzrostu młodych psów, ponieważ w tym czasie rozwija się układ kostny. Chart polski, może być żywiony odpowiednio dobrej jakości sucha karmą lub też Barfem. Jeżeli zdecydujemy się na sucha karmę, wybierajmy tę, która jest bezzbożowa, ma naturalne konserwanty. Rodzaj karmy musi być dopasowany do wieku psa, jego aktywności i stanu zdrowia. 

Drugim sposobem żywienia, jest dieta Barf. Polega ona głównie na podawaniu psu surowego mięsa, ryb, podrobów, mięsnych kości, jaj, warzyw i owoców. Produkty te, ponieważ nie są poddane obróbce termicznej, zachowują w sobie drogocenne dla organizmu składniki odżywcze: witaminy, minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz białko. 

Zdjęcie profilowe rasy: chart polski w hodowli Impuls i Splendor FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.