Look4dog.com

Greyhound

Greyhound to rasa pierwotna. Psy tej rasy, już od początku swojego istnienia, przebywały w otoczeniu rodzin królewskich, arystokratów. Gościły w domach głów państw oraz wpływowych polityków. Greyhoundy były także wręczane jako prezenty dyplomatyczne w renesansowej Europie. Jest to jedyna ras, która często była uwieczniana w różnych dziełach sztuki. Pochodzenie tej rasy nie jest do końca znane.

Najprawdopodobniej wywodzi się ze Środkowego Wschodu. Greyhound jest najszybszą rasą na świecie. To specjalista na krótkich dystansach, który na finiszu osiąga prędkość do 100 km/h. Psy te wystawiane są w gonitwach za sztucznym zającem. Greyhound stał się źródłem zysku, a ludzie robią zakłady. Kiedy wygrywa jest cenione, kiedy się starzeje zostaje skazany na śmierć.

  • Długość życia: 11 - 12 lat
  • Wysokość psa: 71 - 76 cm
  • Wysokość suk:i 68 - 71 cm
  • Waga: 27 - 32 kg

 

Greyhound - charakter

Greyhound to silnie zbudowany, o prawidłowej postawie i wspaniałych proporcjach pies. O harmonijnej budowie i umięśnieniu. Głowa i szyja są długie. Ich sprężystość wyraźnie podkreśla jego typ i szlachetność jaką wyróżniają psy należące do tej rasy. Greyhound obdarzony jest znaczną siłą i wytrzymałością. Jest inteligentny, łagodny, czuły o zrównoważonym charakterze.

Charty te są miłymi, wiernymi i spokojnymi towarzyszami rodziny. Są łagodne, wrażliwe i lubią wylegiwać się na kanapie, jednocześnie przytulając się do swojego opiekuna. Greyhoudny są posłuszne, jeśli wychowujemy je z wyrozumiałością. Nie mają problemu aby dostosować się do rodzinnych przyzwyczajeń. Wykazują sporą cierpliwość w stosunku do dzieci. Tak jak wszystkie młode psy są psotne i bardzo żywiołowe, dlatego należy uważać jeżeli w domu są malutkie dzieci. Psy tej rasy bardzo lubią towarzystwo i źle znoszą długą rozłąkę ze swoim właścicielem. 

Greyhound może mieszkać w domu z ogrodem, w którym będzie czuł się jak wiejski piesek i będzie miał wolną przestrzeń do biegania. W mieszkaniu także się odnajdzie, pod warunkiem, że będzie miał regularne długie spacery i możliwość wybiegania się w bezpiecznym miejscu bez smyczy. Psy tej rasy nastawione są przyjacielsko do innych czworonożnych przyjaciół. Pamiętajmy, że zostały one stworzone do ścigania się i pogoni za przynętą. Należy więc zachować szczególną ostrożność, jeżeli w bliskiej obecności mogą być koty lub mniejsze psy.
Greyhound jest psem, który nie lubi posłuszeństwa, ale szybko się uczy. Jego przyszły właściciel powinien być aktywny i musi zadbać również o aktywność swojego psa. Warto zapisać się do klubu chartów, w którym organizoweane są różnego rodzaju psie wyścigi. Greyhound idealnie  bedzie tam pasował.

Greyhound - pielęgnacja

Greyhound jest psem z natury czystym, a jego szata wymaga minimalnego zaangażowania w zabiegach pielęgnacyjnych. Wystarczy go przeczesać odpowiednią rękawicą, która usunie martwe włosy. Greyhound to pies, który praktycznie nie linieje.

Greyhound - umaszczenie

  • białe, rude
  • czarne, błękitne
  • płowe, beżowe

Włos jest delikatny i zwarty.

Greyhound - choroby

U Greyhoundów mogą pojawiać się problemy związane z oczami, a także problemy ze strony układu pokarmowego. Częstym schorzeniem u tych psów, jest skręt żołądka. To bardzo niebezpieczna choroba, która może doprowadzić do śmierci psa w bardzo krótkim czasie. Dlatego należy pamiętać aby pies tuż po lub przed spacerem czy większym wysiłkiem nie otrzymywał jedzenia. Wykazują też dużą wrażliwość na substancje znieczulające. Psy tej rasy praktycznie nie mają tkanki tłuszczowej, dlatego są mało odporne na zmieniające się warunki klimatyczne. Dlatego w chłodne dni lub po wyścigu, podczas którego tracą dużo energii i ciepła powinny być ubierane w specjalne derki, kurtki czy kombinezony odpowiednie dla tej rasy.

Greyhound - żywienie

Aby dobrać odpowiednia dietę dla psów rasy Greyhound, musimy brać pod uwagę jego tryb życia. Ważne jest, aby karma jaką będzie dostawał nasz pies była pełnowartościowa i zawierała dobrej jakości białko zwierzęce. Musi w swym składzie zawierać składniki budulcowe, energetyczne i regulujące. Odpowiednie żywienie jest bardzo ważne w okresie intensywnego wzrostu, ponieważ w tym czasie rozwija się układ kostny. Nasz pies może być żywiony odpowiednio dobrej jakości sucha karmą lub też Barfem. Jeżeli zdecydujemy się na sucha karmę, pamiętajmy o tym, że pies jest mięsożercą i do prawidłowego wzrostu potrzebuje dobrej jakości białka zwierzęcego. Dobra karma to taka, która na pierwszych miejscach w składzie ma suszone mięso.

 
Dieta Barf natomiast, to żywienie, które oparte jest na podawaniu psu surowego mięsa, podrobów, jaj, mięsnych kości, warzyw. W diecie tej nie stosuje się wypełniaczy czyli ryżu, makaronów czy też kasz. Wszystkie te produkty, jakie pies będzie otrzymywał są bogate w składniki odżywcze, ponieważ podawane są w postaci surowej. Dzięki czemu zachowują wszystkie swoje wartości.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.