Look4dog.com

Buldog amerykański

Buldog amerykański to potomek buldoga angielskiego. Najprawdopodobniej był już w Ameryce XVII wieku. W 1800 roku wraz z imigrantami przybył na kontynent. Farmerzy wykorzystywali te wszechstronne psy użytkowe do wielu zadań. Miały one strzec farm oraz bydła. W wyniku wybuchu drugiej wojny światowej rasa ta praktycznie wymarła. Została ona jednak wskrzeszona dzięki staraniom Johna D Johnsona oraz Alana Scotta. Zaczęli oni starannie hodować buldogi amerykańskie, kładąc duży nacisk na ich zdrowie oraz ich użytkowość. Dlatego najbardziej znane linie tej rasy, określane są jako typ Johnsona i Scotta. 

Rasa, którą znamy jako buldog amerykański była znana pod wieloma innymi nazwami. Zanim nazwa "buldog amerykański" stała się standardem, to w różnych częściach kraju nazywano je jako biały angielski buldog południowy lub po prostu buldog. 

Buldog amerykański w dalszym ciągu to pies pracujący, nieustraszony oraz pies obronny.
 

  • Długość życia: 10 - 16 lat
  • Wysokość psa w kłębie: 55 - 63 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 50 - 58 cm
  • Waga psa: 34 - 45 kg
  • Waga suki: 27 - 36 kg

Buldog amerykański - charakter

Buldog amerykański to pies silny, o atletycznej budowie, dobrze umięśniony. To psy kochające swoją rodzinę. Doskonale radzą sobie, żyjąc w mieście jak i na wsi, pod warunkiem, że będą miały dostateczną ilość ruchu. To psy, które nie lubią być same przez dłuższy czas w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli ich potrzeby fizyczne i psychiczne nie zostaną zaspokojone, zaczną się nudzić, a jak pies się nudzi, to niszczy. Rasa ta wymaga częstych ćwiczeń i stałej stymulacji. Rozwijanie ich umiejętności, zwłaszcza fizycznych, pozwoli, aby nasz buldog zachował dobrą formę do późnych lat. 

Buldog amerykański to pies terytorialny, wykazujący podejrzliwość w stosunku do obcych sobie osób. Buldog amerykański potrzebuje doświadczonego właściciela. Osoby cierpliwej, kreatywnej i spokojnej, która poradzi sobie z jego ułożeniem i wychowaniem. Dobrze ułożony buldog amerykański będzie wspaniałym psem również dla rodziny z dziećmi. Wczesna socjalizacja i szkolenia dla szczeniąt są niezbędne. Zasady i procedury powinny być wprowadzane wcześnie i przestrzegane w miarę dorastania psów. Wymagają silnej, ale kochającej ręki, aby ustanowić i zachować właściwe granice. Im więcej kontaktu z dobrymi praktykami szkoleniowymi, innymi psami i ludźmi, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu. Buldogi uwielbiają być przytulane i głaskane. To psy, które są lojalne i inteligentne.

Buldog amerykański charakter

Buldog amerykański - charakter. Zdjęcie z hodowli Canaveral Staff FCI

Buldog amerykański - pielęgnacja

Pielęgnacja buldoga amerykańskiego należy do łatwych zadań. Rasa ta nie musi być często kąpana. Regularne szczotkowanie, pomoże utrzymać ich sierść w czystości. Zwłaszcza w okresie intensywnego linienia.

Buldog amerykański - umaszczenie

Psy tej rasy mogą mieć różne kolory. Najczęściej spotykanym umaszczeniem jest maść biała z plamami czerwonymi lub pręgowana.

Buldog amerykański - choroby

Buldog amerykański uważany jest za zdrową rasę. Przyszli właściciele tej rasy powinni przestrzegać harmonogramu badań i szczepień zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. U niektórych osobników stwierdzono choroby genetyczne, dlatego też hodowcy powinni wstępnie zbadać wszelkie potencjalne pary hodowlane pod kątem chorób genetycznych: wieloogniskowa retinopatia psów 1 (CMR1), zwyrodnieniowa mielopatia (DM), hyperuricosuria (HUU), neuronal Ceroid Lipofuscinosis 10 (NCL10), rybia łuska, głuchota, dysplazja biodrowa i łokciowa.

Buldog amerykański - żywienie

Buldogi amerykańskie są zdrowymi psami i świetnie sobie radzą z różnorodnymi pokarmami dla psów ras dużych. Szczenięta buldoga amerykańskiego powinny być karmione karmą dla szczeniąt dużej rasy przez pierwsze 14 miesięcy życia, aby zapewnić powolny i stabilny ich wzrost. Szczenięta nie powinny być karmione dodatkiem wapnia, dopóki nie przejdą na pokarm dla dorosłych. Dorosłe psy powinny być karmione wysokiej jakości karmą dla dużych ras wraz z dodatkami do pielęgnacji stawów, mięśni i sierści.

Buldog amerykański hodowle

Buldog amerykański - hodowle. Zdjęcie z hodowli Canaveral Staff FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.