Look4dog.com

Dog niemiecki

W czasach historycznych nazwą „dog” określano kilka różnych rodzajów psów, najczęściej rasy pośrednie między mastiffem, psem gończym, buldogiem, a chartem. W okresie doprecyzowania różnych ras według aspektów geograficznych pojawiły się nazwy: „dog angielski” czy „dog duński”. Dopiero w 1878 roku powstał komitet, który podjął decyzję o ścisłej nomenklaturze. Od tej pory wszystkie rasy dotychczas określane jako dogi zostały nazwane: „dog niemiecki”. Pozwoliło to na bardziej celową hodowlę i selekcję.

Dog niemiecki był pierwotnie psem myśliwskim do polowania na grubą zwierzynę. Posiadania ich było przywilejem książęcym, gdyż dogi niemieckie ucieleśniały dumę, siłę i szlachetność. Książę Bismarck nadał mu rangę „psa ludzi bogatych”. W XIX wieku rasa ta zamieszkała w domach zamożnych obywateli i licznie pojawiała się na pierwszych wystawach psów. W 1880 roku z okazji wystawy w Berlinie po raz pierwszy zaprezentowano wzorzec doga niemieckiego. Ze swoim dumnym i szlachetnym wyglądem dog niemiecki uchodzi za Apolla wśród psów. 

Do historii przeszedł pies, jedyny dog, który został oficjalnie przyjęty do Królewskiej Marynarki Wojennej. Wykazał się podczas działań w Simon's Town w Republice Połudiowej Afryki. Podnosił morale żołnierzy w czasie II wojny światowej. Zginął w 1944 roku i został pochowany z pełnymi honorami wojskowymi. 

 • Długość życia 8 - 10 lat
 • Wysokość psa w kłębie co najmniej 80 cm, ale nie więcej niż 90 cm
 • Wysokość suki w kłębie co najmniej 72 cm, ale nie więcej niz 84 cm

Dla kogo

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy dla średnio aktywnych
  Psy dla średnio aktywnych

   

 • Duże psy
  Duże psy

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

Charakter

Dog niemiecki to szlachetny pies o potężnej, silnej, harmonijnej i eleganckiej sylwetce. Ma w sobie dumę i potęgę. Jego wielkość połączona z harmonijną budową, proporcjonalną sylwetką i pełną wyrazu głową przykuwa uwagę. To Apollo wśród wszystkich ras. 

Dogi niemieckie to psy kochające swoich właścicieli. Są wobec nich bardzo oddane. Jednak w stosunku do obcych osób powinny wykazać rezerwę. Powinien to być pies nieustraszony, łagodny, rodzinny. Musi mieć wysoką odporność na prowokację i powinien być pozbawiony agresji. Jednak dog niemiceki jest również psem, który ma silny charakter i posiada władczą naturę. Dlatego pomio poczciwego wyglądu będzie bronił swojej rodziny, jeżeli uzna, że jest zagrożona. Robi się wtedy zdecydowany oraz stanowczy. Rasę te powinny wybierać osoby spokojne, cierpliwe, które będą mogły poświęcić jej czas. W stosunku do dogów, należy być stanowczym i konsekwentnym w działaniu. Pies musi wiedzieć, kto w jego stadzie jest liderem. 

Ma łagodne spojrzenie i wyrazisty charakter. Dlatego, u tak silnego i pełnego temperamentu psa duże znaczenie ma jego charakter. Należy dobrze wybrać hodowlę, w której duży nacisk kładzie się na socjalizację psów. Rodzice szczeniaków powinni być spokojni i zrównoważeni. 

Dog jest łagodny, ufny i dobroduszny. Wychowanie go od szczeniaka nie powinno sprawić kłopotów. Pod warunkiem, że jego przyszły opiekun to osoba mająca silny, ale spokojny charakter. Dobry przewodnik psa to ten, który potrafi mentalnie go zdominować, pozwalając jednocześnie na ekspresję jego temperamentu. Dogi niemieckie są odważne, przyjazne oraz spokojne. Typowy przedstawiciel tej rasy, to pies, który nie wykazuje lękliwości ani agresji i mają stabilną psychikę. W kontaktach ze znajomymi ludźmi jest otwarty i lubi pieszczoty. Wobec nieznajomych zachowuje rezerwę i potrafi bronić swojego terytorium. Podczas szkolenia szybko przyswaja wiedzę i chętnie wykonuje powierzone mu zadania. Rasa ta doskonale sprawdzi się w psich sportach. 

Dog niemiecki ma miłe usposobienie, ogromnie przywiązuje się do swojej rodziny i ma opiekuńczy stosunek do dzieci. Należy jednak pamiętać, że dogi bardzo długo zachowują się jak szczeniaki. Lubią szalona zabawę, skoki zwłaszcza ze swoimi młodszymi opiekunami. Przy tego typu zabawach dobrze jest, aby osoba starsza w nich uczestniczyła, aby mogła w porę doga utemperować.

Dog niemiecki, pomimo swych rozmiarów nie potrzebuje dużych salonów. Doskonale odnajdzie się również w małym mieszkaniu, o ile będzie mógł się wybiegać na spacerze.
 

dog niemiecki na trawie

Pielęgnacja

Sierść doga niemieckiego jest łatwa w pielęgnacji. Usuwanie martwych i luźnych włosów w okresie linienia przeprowadzaj za pomocą gumowej szczotki lub specjalnej rękawicy. Pies zawsze powinien leżeć na miękkim podłożu, aby uniknąć powstania modzeli łokciowych czy odgnieceń na skórze. Dogi zaliczają się do rasy mocno śliniących się. Ślina zbiera się pod wargami i przy gwałtownym ruchu głowy ląduje na ubraniach, meblach czy dywanie. Dlatego właściciel doga powinien mieć przy sobie zapas chusteczek. Dogi niemieckie nie mają podszerstka, dlatego są wrażliwe na niskie temperatury. 

Dog niemiecki żółty pręgowany

​​​​​​​Dog niemiecki żółty pręgowany

Umaszczenie

U dogów niemieckich możemy wyróżnić kilka umaszczeń:

 • żółte (odcienie złota i żółci, jednak maska musi byc czarna), bez białych znaczeń, niedopuszczalna maść szarawa, z nalotem błękitnym lub przybrudzona.
 • pręgowane (czarne pręgi), bez białych znaczeń pręgi nie mogą być rozmyte
 • czarne - czerń nigdy nie może mieć odcieni żółtych, brązowych lub błękitnych
 • błękitne ( kolor stalowy z odcieniem niebeskim na całym ciele), bez odcieni żółtych lub czarniawych
 • arlekin (białe z czarnymi poszarpanymi plamami), niepożądane błękitne lub szare nakrapianie na bieli

Sierść jest bardzo krótka, gęsta i gładka. Przylega do ciała i jest lśniąca. Nie może być twarda, matowa lub z podszerstkiem.

Dog niemiecki Arlekin

Choroby

Nierozsądna hodowla może prowadzić do zniekształceń budowy ciała, problemów zdrowotnych i skrócenia życia dogów niemieckich. 
Trzeba mieć świadomość, że ze względu na szybki wzrost hodowanie doga wymaga poświęcenia czasu i pieniędzy, aby rozwinął się prawidłowo. W okresie wzrostu pies wymaga szczególnej opieki, bowiem od narodzenia do osiągnięcia dojrzałości zwiększa swą masę 100 razy. Szczeniak nie powinien być forsowany, aby jego mięśnie, kości i stawy rozwinęły się prawidłowo. Nie powinien biegać po śliskiej powierzchni i schodach. Wykazują skłonność do skrętu żołądka, dysplazji łokciowej i biodrowej. Pojawiają się także problemy ze strony układu krążenia. 

Żywienie

Żywienie doga niemieckiego nie jest tanie. Należy podawać mu np suchą karmę bardzo dobrej jakości. Wybierając ją czytaj skład na opakowaniu. Unikaj karm tanich, bo nie ma w nich mięsa, za to obecne są zboża, węglowodany i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Taka karma nie jest dobra dla żadnej rasy. Chcąc żyć w zgodzie z naturą, bo pies jest mięsożerny można żywić doga surowym mięsem, bez dodatku węglowodanów. Coraz więcej właścicieli różnych ras, przestawia swoje psy właśnie na dietę Barf. Dieta ta jest oparta na podawaniu surowego mięsa, chrzęstnych kościach, surowych podrobach, warzyw, owoców, jaj, bez dodatku ryżu, makaronu czy kasz. W posiłkach, które sami będziemy przygotowywać należy pamiętać o dodatkowym suplementowaniu. Warto o to zapytac hodowcę, od którego będziecie brać szczeniaka. Przed podaniem preparatów np. wapniowych należy to skonsultować z lekarzem weterynarii, oraz zrobić podstawową morfologię. W przeciwnym razie nieświadomie możemy psu zaszkodzić.

Dog niemiecki czarny

Dog niemiecki czarny

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.