Look4dog.com

Fila Brasileiro

Fila Brasileiro (mastif brazylijski) zostały wyhodowane w Brazylii poprzez skrzyżowanie mastifa angielskiego, doga niemieckiego i bloodhounda z miejscowymi psami. Prawdopodobnie w ich żyłach płynie też krew buldoga w starym typie.

Do Europy Fila Brasileiro zostały przewiezione przez konkwistadorów portugalskich i hiszpańskich. W przeszłości psy te były wykorzystywane były jako psy stróżujące i obronne na plantacjach. Zaganiały też bydło. Psy tej rasy mają bardzo czuły węch, którym wyczuwają wszystko, co się zbliża. Z tego powodu miały za zadanie tropienie niewolników zbiegłych z plantacji. Wzorzec rasy został ustalony w 1950 roku. Od tego czasu Fila Brasileiro zyskuje coraz to większe grono zwolenników.

  • Długość życia: 9 - 11 lat
  • Wysokość psa w kłębie wynosi: 65 - 75 cm
  • Wysokość suki w kłębie wynosi: 60 - 70 cm
  • Waga psa min. 50 kg
  • Waga suki min. 40 kg

Fila Brasileiro - charakter

Fila Brasileiro to typowy molos z mocnym kośćcem, proporcjonalnie i harmonijnie zbudowany. Cechuje do wyjątkowa odwaga i zaciętość. Natomiast w stosunku do swojego właściciela jest łagodny i posłuszny. Bezgranicznie cierpliwy w stosunku do swoich młodszych opiekunów. Jest nieufny w stosunku do obcych. Ma wielka pewność siebie. Psy tej rasy są niezawodnymi stróżami.

Fila Brasileiro jest psem uczuciowym i zawsze poddaje się swojemu człowiekowi. Właściciel Fila Brasileiro, który chce z powodzeniem ułożyć psa, musi wykazywać się konsekwencją i zrównoważonym charakterem. Szkolenie musi być prowadzone spokojnie, harmonijnie, ze zrozumieniem charakteru psa. Pies jest całkowicie posłuszny, a czasem nawet uległy względem przewodnika. 

Fila Brasileiro - charakterFila Brasileiro - charakter. Zdjęcie hodowli Lady Fila on Les FCI

Fila Brasileiro nie przepada za obcymi, co objawia się agresją lub unikaniem ich, w zależności od osoby. Nie należy rozbudzać w nim agresji, ponieważ łatwo można stracić kontrolę nad psem. Najlepiej by Fila Brasileiro miał do dyspozycji wielki ogród poza miastem, w którym na bieżąco zaspokajałby swoje duże potrzeby ruchowe. Jako opiekun nie możesz jednak zaniedbywać codziennych długich spacerów. W niektórych sytuacjach Fila Brasileiro potrafią zachować się całkiem niezależnie. Posiadają bardzo silny instynkt terytorialny.

Fila Brasileiro zdjęcie z hodowli Lady Fila on Les FCIFila Brasileiro - charakter. Zdjęcie hodowli Lady Fila on Les FCI

Fila Brasileiro - pielęgnacja

Fila Brasileiro wymaga względnie mało zabiegów pielęgnacyjnych. Pies powinien leżeć na miękkim podłożu, aby na ciele nie tworzyły się odgniecenia i stwardnienia. Fila Brasileiro dobrze znosi wszystkie pory roku. Mimo krótkiej szaty niestraszne mu niskie temperatury, o ile mieszka w ocieplonej budzie z przedsionkiem. Całkiem dobrze znosi też upały, pod warunkiem, że będzie mógł zawsze odpocząć w cieniu ze stałym dostępem do świeżej wody.

Fila Brasileiro - pielęgnacjaFila Brasileiro - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Lady Fila on Les FCI

Fila Brasileiro - umaszczenie

U tej rasy, każda maść jednolita, poza wymienionymi jako wady dyskwalifikujące. Pręgowana, na jednolitym tle ciemniejsze lub jaśniejsze pręgi. Maska czarna może być obecna, jednak nie jest wymagana. Również białe znaczenia na łapach, piersi i na koćnu ogona są dopuszczalne. 

Sierść jest krótka, gęsta i mocno przylegająca do ciała.

Fila Brasileiro - umaszczenieFila Brasileiro - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Lady Fila on Les FCI

 

Fila Brasileiro - choroby

Rasa Fila Brasileiro jest mocna, odporna i cieszy się dobrym zdrowiem. Może się przytrafić dysplazja stawowa, skręt żołądka. Niektóre psy mogą mieć wywinięcie powieki, czyli ektropium, jednak rzadko wymaga to interwencji chirurga, ponieważ ustępuje samoistnie po ukończeniu pierwszego roku życia. U szczeniąt Fila Brasileiro w czasie intensywnego wzrostu może wystąpić młodzieńcze zapalenie kości.

Fila Brasileiro - żywienie

Fila Brasileiro to rasa, której należy zapewnić bardzo dobrą i dobrze zbilansowaną karmę.  Dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. Przede wszystkim będą to karmy bezzbożowe. Ponieważ pies jest mięsożercą, warto zastanowić się nad wprowadzeniem diety Barf.

Oparta jest ona na podawaniu surowego mięsa, chrzęstnych kościach, surowych podrobów, bez dodatku ryżu, makaronu czy kasz. Posiłki, które sami będziemy przygotowywać należy wzbogacić o dodatkowymi suplementami w zależności od potrzeby. Przed podaniem preparatów np. wapniowych należy to skonsultować z lekarzem weterynarii, oraz zrobić podstawową morfologię. W przeciwnym razie możemy narazić naszego podopiecznego na komplikacje wynikające z nieprawidłowego doboru składników żywieniowych i suplementów.

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli Lady Fila on Les FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.