Look4dog.com

Bearded Collie

Bearded Collie pochodzi z Wielkiej Brytanii. Przed długi okres psy tej rasy były wykorzystywane jako pasterskie, jednak podczas panowania Królowej Wiktorii popularne stało się zgłaszanie ich na wystawy. Niestety, przez wartość użytkową ludzie nie chcieli ich sprzedawać i wkrótce po I wojnie światowej zaprzestano je wystawiać. Przez jakiś czas ich ilość pozostała bardzo ograniczona, jednak znaleźli się ludzie, którzy zdołali uratować rasę, na czele nich stała kobieta - Pani Willison. Przez ostatnie kilka lat rasa stała się bardzo popularna na świecie, a zainteresowanie nią stale rośnie.


Bearded Collie są średniej wielkości, o mocnej, choć szczupłej posturze, którą przypominają inne rasy psów pasterskich. Wysokość w kłębie psa waha się od 53 do 56 cm, a suki od 51 do 53 cm. Żyją 12 - 14 lat.

Bearded Collie - charakter

Bearded Collie jest psem aktywny o suchej budowie. Charakterystyczną cechą jest żywe, pytające spojrzenie. Jest bystry, pełen energii, pewny siebie i aktywny psem. W dodatku opanowany, inteligentny pies pracujący, bez śladu agresji czy nerwowości.

Bearded Collie to rasa cechująca się dużą energią, wesołym i przyjacielskim usposobieniem. To idealny pies do psich sportów agility, frisbee, flyball, obedience, taniec z psem oraz pasterstwo. Zawsze gotowe do zabawy z dziećmi, za którymi przepadają.
Łatwo się uczy, jest bardzo rozumny, potrafi doskonale wyczuć nastrój swojego pana. Jest łagodny dla obcych, dlatego niestety nie nada się na dobrego i skutecznego stróża, a gdy coś się dzieje, potrafi jedynie intensywnie szczekać.

Bearded Collie charakter

Bearded Collie - charakter. Zdjęcie z hodowli Egida Ateny FCI

Warto pamiętać o wrażliwości i uczuciowości psa, który bardzo mocno przywiązuje się do swoich właścicieli. Jest idealnym towarzyszem dla starszych dzieci oraz dorosłych. Ze względu na to, że nie lubi krzyku i ciężko znosi stres, nie poleca się go rodzinom z małymi dziećmi oraz nerwowym osobom. Bearded collie to rasa uznawana za ogromne pieszczochy i przylepy. Psy te kochaja wszystkich. 

Bearded Collie potrzebuje towarzystwa i dużo uwagi, inaczej się nudzi i pogarsza mu się samopoczucie. Nie należy go zostawiać na dłuższy czas samego. Piesek ten źle znosi samotność, dlatego ważne jest, aby przyzwyczająć go do tego od samego początku. Powinno się z nim chodzić na długie spacery. Duża zaletą jest jego wytrzymałość oraz to, że lubi pracować. Ważne jest, by nie zaniedbać potrzeb dotyczących aktywności i towarzyskości psa, w przeciwnym razie może sprawiać problemy wychowawcze. Mimo swojego łagodnego i przyjacielskiego temperamentu, potrzebuje dyscypliny oraz właściwego wychowania. 

Psy tej rasy są także wykorzystywane również w  ratownictwie i w policji.

Uroczy Bearded Collie na zawodach

Bearded Collie - pielęgnacja

  • Sierść

Twardy, prosty, długi włos okrywowy wraz miękkim podszerstkiem dobrze chroni Bearded Collie przed mrozem. Niestety przez gęstą sierść pies tej rasy średnio toleruje upał. 

Pielęgnacja szaty jest czasochłonna i wymagająca, mimo tego, że pies nie linieje. Trzeba czesać go co drugi dzień, by we włosiu nie powstawały kołtuny. Niestety powinno się zainwestować w szampony najlepszej jakości, by włosy pozostały w świetnym stanie. Psa należy kąpać co 1,5 do 2 miesięcy. Przy intensywniejszym kontakcie z brudem oczywiście częściej.  Bardzo często należy czyścić łapy i brzuch po powrocie z podwórka, ponieważ łatwo się brudzą. Parę razy w tygodniu należy mokrym ręcznikiem wytrzeć brodę zwierzęciu, by sierść w tych rejonach nie żółkła.

  • Uszy

Uszy Bearded Collie są wiszące, średniej wielkości. Należy je często kontrolować i wyrywać z nich nadmiar włosia ze względu na zagrożenie zapaleniem. Powinno się je także oczywiście regularnie myć specjalnym płynem/środkiem pielęgnacyjnym podczas kąpieli psa.

  • Oczy

Łagodne, duże oczy Bearded Collie wymagają regularnego usuwania wydzieliny z ich kącików. Powinno się je obserwować, ponieważ przy nadmiarze ropienia, mocnym ich zaczerwienieniu i łzawieniu konieczna jest interwencja weterynarza.

  • Pazury

Pazury psów biegających po miękkich powierzchniach należy mieć pod kontrolą i podcinać od czasu do czasu, ponieważ utrudniają poruszanie się, a także mogą się łamać i nadrywać, co powoduje rany i ból.

Bearded Collie - umaszczenie

  • wszystkie odcienie szarości,
  • czarne,
  • wszystkie odcienie brązu,
  • niebieskawe,
  • piaskowe z białymi znaczeniami lub bez

Sierść jes dwuwarstwowa, z miękkim, puszystym oraz gęstym podszerstkiem. Włos okrywowy gruby, twardy i kosmaty. Nie jest wełnisty ani kędzierzawy, choć może być lekko pofalowany. Sierść powinna być wystarczająco gęsta i długa, aby pełnić funkcję ochronną i podkreślać kształt ciała. Szata w żadnym wypadku nie może być trymowana. Na policzkach, dolnych wargach i podbródku długość włosa zwiększa się stopniowo w kierunku przedpiersia, tworząc charakterystyczną dla rasy brodę.

 Bearded Collie umaszczenie

Bearded Collie - umaszczenie. Zdjęcie z hodowli Egida Ateny FCI

Bearded Collie - choroby

Bearded Collie jest na ogół psem zdrowym, jednak zdarzają się niektóre choroby takie jak:
- epilepsja,
- dysplazja,
- problemy krążeniowe,
- choroby okrężnicy, skóry i oczu.

Bearded Collie - żywienie

Ten piękny pies jest bardzo aktywny i pracowity. Musi otrzymywać pokarm, dzięki któremu będzie miał siłę i zapał do pracy. Na pewno odpowiednią dietą będzie Barf. Oparta jest ona na podawaniu surowych produktów, w skład których wchodzą mięso, podroby, mięsne kości, ryby, jaja, warzywa i owoce. Dzięki tym produktom, do organizmu psa trafiają niezbędne substancje odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu: aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe, minerały, błonnik i niewielkie ilości dobrych węglowodanów. Barf to różnorodność - im więcej różnych gatunków mięs i podrobów tym lepiej dla naszego psa, pod warunkiem, że nie będą one mieszane z kaszą czy makaronem. Stosując tę dietę, mamy pewność co znajduje się w psiej misce, ponieważ sami przyrządzamy posiłek. Pies na barfie pięknie się rozwija, jest energiczny nawet w kwiecie wieku, rzadziej choruje i pięknie wygląda. 

Bearded Collie hodowle

Bearded Collie - hodowle. Zdjęcie z hodowli Egida Ateny FCI

Sucha karma również spełni jego wymagania pokarmowe, pod warunkiem, że zostanie ona dobrze wybrana. Przede wszystkim należy czytać skład. Nie kupujmy karmy zawierającej zboża, barwniki i sztuczne konserwanty. Im więcej mięsa tym sucha karma będzie lepsza dla Waszego pupila.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.