Look4dog.com

Miniaturowy owczarek amerykański (Miniature American Shepherd)

Miniaturowy owczarek amerykański znany jest również pod nazwą Mini Aussi Sheperd. W 1983 roku ta rasa została po raz pierwszy zarejestrowana w National Stock Dog Registry właśnie pod nazwą Mini Aussi Shaperd. Natomiast pod nazwą Miniature American Shaperd zaistniał dopiero w 2011 roku. Należy on do małych psów pasterskich. Miniaturowy owczarek amerykański przeznaczony był do pilnowania małych zwierząt, m.in. kóz i owiec. Owczarki te wywodzą się z mieszanek dużych psów pasterskich. W latach 60 osobniki tej rasy pojawiły się pierwszy raz w Kalifornii. 

Amerykański owczarek miniaturowy nie jest dużym psem.

  • Długość życia 12 - 15 lat 
  • Wysokośc psa w kłębie 36-46 cm
  • Wysokość suki w kłebie 33-43 cm

Głowa i szyja miniaturowego owczarka amerykańskiego jest niezwykle proporcjonalna do reszty ciała. Ogon, często zdarza się, że zostaje przycięty. Oczy w kolorze brązowym, niebieskim lub bursztynowym. Uszy są wysoko osadzone na głowie w kształcie trójką i nie są niezbyt duże.    
 

Miniaturowy owczarek amerykański – charakter

Owczarek miniaturowy amerykański jest bardzo inteligentnym psem, który posiada instynkt do wypasania zwierząt. Jest nastawiony entuzjastycznie do szkolenia. Dla rodziny, do której należy, jest wspaniałym, lojalnym i oddanym psem do towarzystwa. Dorosłe psy nie należą do osobników nieśmiałych, ale nie należy podejrzewać ich o przejawy agresji. Jeśli taka występuje, to jest to przypadłość, która dyskwalifikuje miniaturowego owczarka amerykańskiego jako psa federacji. Szczeniaki miniaturowego owczarka amerykańskiego uwielbiają zabawę i są wspaniałą rasą dla rodzin z dziećmi

Miniaturowy owczarek amerykański – pielęgnacja

Pielęgnacja miniaturowego owczarka amerykańskiego nie wymaga zbyt wielu zabiegów. Psy tej rasy linieją dość intensywnie, ale tylko okresowo. Psa wystarczy wyczesywać 1-2 razy w tygodniu, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc za uszami, ponieważ tam sierść naszego pupila często ulega sfilcowaniu.   

Miniaturowy owczarek amerykański – umaszczenie

Umaszczenie miniaturowego owczarka amerykańskiego jest dość zróżnicowane. Psy tej rasy występują w umaszczeniu czarnym, niebieskim i czerwonym merle. W tej konfiguracji nie ma określonej ilości plamek. Białe znaczenia mogą występować jedynie na kufie, policzkach i czubku głowy. Biały kolor nie powinien jednak dominować
 

Miniaturowy owczarek amerykański - choroby

Niestety amerykański owczarek miniaturowy jest obciążony chorobami dziedzicznymi. Najczęściej występuje dysplazja stawu biodrowego. Często zdarzają się także choroby oczu takie jak postępująca atrofia siatkówki.   

Miniaturowy owczarek amerykański – żywienie

Należy zwrócić szczególną uwagę na karmienie miniaturowego owczarka amerykańskiego. Już od szczeniaka należy przestrzegać ilości podawanych porcji jedzenia. Miniaturowe owczarki amerykańskie mają skłonności do nadwagi. Jeśli pozostawimy mu całodniowy dostęp do pożywienia, może to doprowadzić do nadwagi o czym informują nabywców hodowle tej wdzięcznej rasy. Oczywiście, jeśli nasz pupil ma sporo ruchu, nie  musimy się tym przejmować i dieta nie jest specjalnie wymagana.
Najlepiej znaleźć na rynku bardzo dobrej jakości suchą karmę i przestrzegać ilości podanej przez producenta. Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniej karmy, warto zwrócić się do doświadczonego hodowcy tej rasy o wskazanie odpowiedniego produktu. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.