Look4dog.com

Owczarek australijski (typ amerykański)

Pomimo tego, że nazwa wskazuje inaczej, owczarek ten został wyhodowany w Stanach zjednoczonych. Mówi się na niego także „aussie”. Od samego początku był niezawodny w pasieniu owiec, a w dzisiejszych czasach świetnie też sprawdza się jako pies sportowy. Po II wojnie światowej rasa się rozpowszechniła dzięki wzrastającej popularności pokazów rodeo. Aussie ma idealne predyspozycje pasterskie. Głównie stróżuje nad bydłem.  Niedziwne, że Amerykanie się nim tak zachwycili.

Owczarek ma idealne proporcje, opływową sylwetkę. Jest średniej wielkości, pies mierzy od 51 do 58 cm, a suka od 46 do 53 cm. W najlepszym wypadku, długość życia pieska wynosi 13 lat.

Owczarek australijski (typ amerykański) - charakter

Aussie to pies o harmonijnej budowie, średniego wzrostu. Charakterystyczna dla tej rasy jest różnorodność umaszczenia. To pieski posiadające żywy temperament i inteligentne. Posiadają silny instynkt pasterski oraz stróżujący. Są bardzo wytrzymałe i chętnie pracują cały dzień. Opanowane, z natury łagodne. Chętnie pracuje ze swoim opiekunem. 

Przyszły właściciel decydując się na tę rasę musi zdawać sobie sprawę, że są to psy bardzo energiczne, lubiące wyzwania i cele jakie są mu stawiane. Nie jest to rasa dla osób leniwych. Trzeba poświęcić jej sporo czasu, bo są wymagające. Nauka posłuszeństwa musi odbywać się poprzez zabawę i treningi, które pies uwielbia. Owczarki australijskie, jeżeli o nich nie zadbamy i zostawimy samym sobie, swoją energię wykorzystają w taki sposób, który się Wam nie spodoba. Mogą wtedy zachowywać się destrukcyjnie.

Pedanci dostaną szału przy jego obecność. Owczarek ma tendencję do gubienia sierści, która jest wszędzie i częstego brudzenia się, co oczywiście skutkuje w bezustannym sprzątaniu domu. Aussie bardzo często podkrada jedzenie z talerzy i blatów kuchennych. Trzeba go mieć cały czas na oku. Najczęściej jednak jest tak, że to właśnie on ma nas na oku. Jego miłość może być bardzo irytująca, pies ten potrzebuje naprawdę dużo uwagi i ciągłego przebywania przy człowieku. Nie nadaje się raczej do życia w mieszkaniu, gdyż potrzebuje dużo przestrzeni i ruchu. Zazwyczaj psy tej rasy mają przyjazny stosunek do obcych im osób, stają się wtedy nieufne i zachowują rezerwę. Pamiętajmy, że aussie to psy pasterskie, które pracują ze zwierzętami, dzięki czemu nie jest lękliwy. 

Jest bardzo przywiązany i wierny swojemu właścicielowi. Zawsze stanie w jego obronie. Uwielbia dzieci, najlepiej dogada się ze starszymi. Na młodsze trzeba uważać, gdyż żywiołowość owczarka australijskiego może czasami wyrządzić im krzywdę. Łatwo daje się szkolić, chętnie współpracuje z człowiekiem, dlatego wychowanie go jest niezwykle przyjemne. Jeżeli poświęcimy mu sporo uwagi i czasu będziemy mieć oddanego, posłusznego i wiernego przyjaciela. Przyszli właściciele tej rasy, muszą wiedzieć jak tego prsa prowadzić i jak wykorzystać jego wrodzony potencjał. Ogromne znaczenie ma socjalizacja, im wcześniej zaczniemy tym lepiej. Przystępując do szkolenia tego psa, warto, by treningi były zaplanowane tak, aby została wykorzystana jego energia. Aussie to idealny kompan dla sportowców. Bardzo żywiołowy i aktywny, chętnie przystosowuje się do powierzonych mu zadań. To psy, które idealnie sprawdzą się w sportach kynologicznych typu: agility, frisbee oraz obedience.

Owczarek australijski (typ amerykański) - charakterOwczarek australijski (typ amerykański) 

Owczarek australijski (typ amerykański) - pielęgnacja

  • Sierść

Szata Aussie’go jest bardzo bujna, dorodna. Występuje falista lub prosta. Pielęgnacja sierści owczarka nie sprawia żadnego kłopotu, wystarczy ją szczotkować raz na dwa tygodnie, w razie konieczności lub podczas okresu linienia częściej. Gdy pies zmoknie, należy uważnie przyjrzeć się sierści za uszami, gdyż mokra ma tendencje do filcowania się. Częste kąpiele nie są wymagane ze względu na to, że włos psa jest samoczyszczący.

  • Uszy

Opadnięte, za to wysoko osadzone uszy owczarka powinno się często kontrolować i myć, ze względu na zagrożenie stanem zapalnym.

  • Oczy

Oczy psów tej rasy mogą mieć różne kolory, kształt za to migdałowy. Podstawą w ich pielęgnacji jest przecieranie i usuwanie z nich wydzieliny ropnej.

  • Pazury

Pazurki Aussie’go należy regularnie przycinać. Jest to zabieg niezbędny do prawidłowego i bezbolesnego poruszania się pupila.

Owczarek australijski (typ amerykański) - umaszczenie

  • niebiesko marmurkowe 
  • czarne
  •  czekoladowo marmurkowe
  • czekoladowe - z podpalaniem i białymi znaczeniami lub bez

Biel może występować na szyi, jako kołnierz, na klatce piersiowej, na nogach, kufie. Na głowie pojawia się charakterystyczna strzałka.  Na głowie biel nie powinna dominować, a oczy muszą być w pełni otoczone przez pigment i kolor. 

Owczarek australijski (typ amerykański) - umaszczenieOwczarek australijski (typ amerykański) - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Unicorn Hunters

Owczarek australijski (typ amerykański) - choroby

Najczęstsze choroby, które dotykają tę rasę to choroby genetyczne, czyli:
- zaćma,
- anomalia oczu,
- postępujący zanik siatkówki oka,
- dysplazja stawów,
- padaczka,
- nowotwory (zwykle u dorosłych psów).

Owczarek australijski (typ amerykański) - żywienie

Owczarek australijski ze względu na aktywny tryb życia, potrzebuje karmy, która będzie w stanie zaspokoić jego potrzeby. Musi być bogata w witaminy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe. Decydując się na karmienie sucha karmą, wybierajmy taką, która ma dobry skład. W jej składzie nie ma zbóż, mączek kostnych, sztucznych konserwantów i barwników, za to zawiera znaczne ilości suszonego lub świeżego mięsa. Chcąc mieć pewność, że nasz pies je zdrowo i naturalnie warto zaznajomić się z dietą Barf. Barf to najbardziej zbliżony do naturalnego sposób żywienia. Podstawowym produktem w tej diecie jest surowe mięso różnych gatunków zwierząt, surowe podroby, mięsne kości, jaja, warzywa i owoce. Składniki te są nieprzetworzone i nie zawierają barwników oraz sztucznych konserwantów, pod warunkiem, jeżeli kupowane będą ze sprawdzonego źródła.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.