Look4dog.com

Owczarek chorwacki

Owczarek chorwacki jest rasą mało popularną, jak na razie niewiele o nim wiadomo. Uważa się, że liczy on około 7 wieków lecz zatwierdzona przez FCI została dopiero w 1969 roku. Służył od początku w Chorwacji jako pies pasterski, dziś też jest głównie tak wykorzystywany, choć rzadziej. Jak łatwo się domyślić, najbardziej ceni się go właśnie w tym kraju, w innych jest mało znany. Warto wiedzieć, że wyglądem nieznacznie różni się od rasy mudi.

Chorwat jest średniej wielkości, o kędzierzawej czarnej sierści. Zarówno pies jak i suka mogą osiągnąć wysokość 40 - 50 cm. Zwykle dożywają 12 - 14 lat.

Owczarek chorwacki - charakter

Chorwat to idealny przyjaciel człowieka. Jest niezwykle lojalny i przyjazny. Do dzieci podchodzi łagodnie i z cierpliwością. Mało co potrafi go wyprowadzić z równowagi. Nadaje się także idealnie jako stróż domowy oraz pasterz. Zawsze zachowuje zimną krew. Warto wiedzieć, że owczarek posiada wrodzoną nieufność do obcych, także od wczesnych chwil życia powinien być socjalizowany i szkolony. Gdy szkolenie się to powiedzie, nasz pupil będzie niezwykle towarzyski. Pracy pies oddaje się z pełnym zaangażowaniem, zwierzęta są mu bardzo posłuszne. Pokochają go osoby aktywne, ponieważ piesek uwielbia wszelkiego rodzaju ruch, świetnie sprawdza się w psich sportach typu agility czy obedience.

Owczarek chorwacki lubi powylegiwać się na kanapie, jednak nie należy zaniedbywać jego potrzeby aktywności, ponieważ może ją wyładowywać niszcząc nam dobytek. Chorwat łatwo przystosowuje się do otoczenia, także można trzymać go w mieszkaniu. Niestety, zwierzę ma tendencję do szczekania, więc jak najwcześniej powinno się go szkolić pod tym kątem.

Owczarek chorwacki - charakterOwczarek chorwacki

Owczarek chorwacki - pielęgnacja

  • Sierść

Gęstą sierść zaleca się czesać raz na 2 tygodnie, a w okresach linienia- codziennie. Kąpie się go tylko w razie potrzeby. 

  • Oczy

Owczarek, jak każdy pies, może być narażony na zapalenia i schorzenia oczu, także nie można zapominać o ich regularnej pielęgnacji, która powinna obejmować częste ich kontrolowanie oraz przecieranie w celu usunięcia wydzielin.

  • Uszy

Sierść za uszami owczarka chorwackiego może się od czasu do czasu filcować, także warto mieć ją na oku. Poza tym oczywiście zaleca się systematyczne doglądanie uszu, by w razie potrzeby jak najszybciej móc pomóc pupilowi w wypadku np. zapalenia.

  • Pazury

Pazurki owczarka powinny być obcinane w jednakowych odstępach czasu, by zapobiec ich łamaniu i wbijaniu się w jego łapy. Nie chcemy przecież utrudniać życia naszemu zwierzakowi.

Owczarek chorwacki - umaszczenie

Jedyną dopuszczalną maścią owczarka chorwackiego jest czerń. Dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia na szyi, piersi i spodzie klatki piersiowej. 

Owczarek chorwacki - choroby

Owczarek chorwacki cechuje się naprawdę dobrym zdrowiem, nie odnotowano typowych schorzeń dla tej rasy.

Owczarek chorwacki - żywienie

Pies nie pogardzi ani gotową karmą ani posiłkami przygotowanymi przez nas. Nie jest w ogóle wybredny. Warto jednak mieć na uwadze, że każdy zwierzak powinien rozwijać się prawidłowo oraz postarać się wzbogacić jego jedzenie składnikami odżywczymi, jeżeli stosujemy dietę Barf, która staje się coraz bardziej popularna wśród hodowców i właścicieli psów. Barf wymaga od nas większej znajomości, jeżeli chodzi o tego typu karmienie. Posiłki, które sami będziemy przygotowywać składają się, tylko i wyłącznie z surowego mięsa, podrobów, mięsnych kości, ryb, jaj oraz warzyw i owoców. Dzięki temu, że produkty te nie są przetworzone nasz pies otrzymuje to co zdrowe i naturalne.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.