Look4dog.com

Owczarek szkocki krótkowłosy

Owczarek szkocki krótkowłosy był ulubioną rasą królowej Wiktorii. Sprowadziła kilku jej przedstawicieli do swojego pałacu w 1860 roku. Lecz zanim to się stało, najprawdopodobniejszym początkiem rasy było przybycie jej na Wyspy Brytyjskie wraz z Rzymianami w V wieku n.e. Psy te, oprócz długości sierści, praktycznie nie różnią się od odmiany długowłosej, ani charakterem ani sylwetką. Są jednak mniej popularne od swoich kuzynów. W Polsce spotyka się je sporadycznie.

Postura collie jest pełna wdzięku, wyprostowana i do tego umięśniona. Wzrost psa powinien wynosić od 56 do 61 cm, a waga od 20 do 29,5 kg. Suki, jak u większości ras, są nieco mniejsze, mierzą 51 - 56 cm i ważą od 18 do 25 kg. Przedstawiciele rasy żyją 14 - 16 lat.

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

Owczarek szkocki krótkowłosy - charakter

Jeśli potrzebujemy psa stróżującego, a przy tym ciepłego i rodzinnego - jest to rasa dla nas. Owczarek kocha dzieci, może się z nimi bawić godzinami. Na pewno nie zrobi im krzywdy, jest bardzo opanowany i łagodny. Nad domem czuwa stale i możemy być pewni, że ostrzeże nas o każdym zagrożeniu. Zauważy każdy niepokojący szczegół. Ważne jest, by piesek przeszedł staranną socjalizację, gdyż wraz z instynktem czuwania idzie w parze wrodzona nieufność, która może być dość uciążliwa podczas wizyt rodziny czy znajomych. Collie bardzo dobrze odnajduje się w każdych warunkach. Jest wesoły, otwarty i przyjazny. Nie wykazuje agresji, o ile jest dobrze wyszkolony. Uczy się z przyjemnością, poznawanie nowych poleceń i ich zapamiętywanie nie sprawia mu żadnego problemu. Cechuje się niezwykłym przywiązaniem do rodziny, oczywiście głównie do właściciela. Wychowując go, nie możemy sobie pozwolić na ustępowanie mu i zaniedbanie jego potrzeb. Pies, którego nie wyszkolimy lub zrobimy to od niechcenia, może sprawiać kłopoty.

Z natury jest zwierzęciem o mocnym charakterze i bez wątpienia zechce nas sobie podporządkować, gdy tylko znajdzie odpowiednią okazję. Powinniśmy prowadzić go stanowczo, ale przy tym łagodnie. Gdy będziemy zbyt ostrzy, może stać się lękliwy. Relacja między psem a człowiekiem powinna opierać się na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Bez tego ani my, ani pies nie będziemy się nią cieszyć. Jedną z jego największych potrzeb jest ruch. Bez zapewnienia mu aktywności, nie możemy liczyć na posłusznego i spokojnego pupila. Bezczynność działa na niego niekorzystnie. Swoją energię będzie wyładowywał w domu, np. niszcząc nasze rzeczy czy w kółko się po nim wałęsając.

Odpowiednia ilość spacerów, zabaw ułatwi nam wychowanie psa. Możemy dać mu się wykazywać zarówno umysłowo jak i ruchowo. Bardzo lubi pracę i z pasją się jej oddaje. Najlepiej jednak odnajduje się w sportach, m.in. bieganiu, agility czy obedience. Jeśli odpowiednio spełnimy potrzebę aktywności psiaka, możemy trzymać go w mieszkaniu. Collie to rasa, która podpasuje większości ludzi. Możemy mieć pewność, że z tym psem u boku nigdy nie będziemy się nudzić.

Owczarek szkocki krótkowłosy - charakterOwczarek szkocki krótkowłosy

Owczarek szkocki krótkowłosy - pielęgnacja

 • Sierść

Krótka sierść owczarka szkockiego nie powinna sprawiać kłopotu podczas pielęgnacji. Wystarczy przeczesać ją raz na dwa tygodnie. W trakcie linienia należy zwiększyć częstotliwość wykonywania tego zabiegu. Psa zaleca się kąpać tylko w razie konieczności.

 • Oczy

Najwięcej kłopotu w zdrowiu pieska przysparzają jego skośne, migdałowe oczy. Są one delikatne i collie jest narażony na ich schorzenia. Aby zapobiegać cierpieniu pupila, powinniśmy wykonać specjalne badania. Konieczna jest także skrupulatna ich pielęgnacja, polegająca na oczyszczaniu okolic oczu ze śpiochów i brudów się tam gromadzących.

 • Uszy

Pomimo, że uszy nie są szczególnie narażone na żadne schorzenia, nie powinniśmy rezygnować z dbania o nie. Najlepiej jest je od czasu do czasu myć i kontrolować ich stan.

 • Pazury

Pazurki collie wymagają jedynie regularnego przycinania w sytuacji, kiedy same się nie ścierają, czyli kiedy pies porusza się po miękkich powierzchniach.

Owczarek szkocki krótkowłosy - umaszczenie

Uznane są trzy umaszczenie:

 • śniade z białym
 • trójbarwne
 • niebieskie marmurkowe

Sierść jest krótka, gładka, o twardym włosie okrywowym i bardzo gęstym podszerstku. Nie wolno jej strzyc ani trymować.

Owczarek szkocki krótkowłosy - choroby

U przedstawicieli rasy najczęściej występują choroby oczu, m.in.. postępujący zanik siatkówki oraz anomalie oczu collie. Czasem zdarza się także padaczka oraz zapalenie stawów.

Owczarek szkocki krótkowłosy - żywienie

Karmiąc psa, powinniśmy mieć na uwadze jego wymagania żywieniowe pod względem wzrostu oraz wieku. Oprócz tego, jeżeli zechcemy podawać mu jedzenie przygotowane przez nas, powinniśmy dodawać do niego suplementy diety wspomagające prawidłowy rozwój pupila. To tzw dieta Barf, której głównymi składnikami są nieprzetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego: surowe mięso, surowe podroby, mięsne kości, a także ryby, warzywa i owoce. Wszystkie te produkty bogate są w aminokwasy, minerały, witaminy, dzięki czemu mamy pewność, że nasz pies otrzymuje to co najlepsze. Im więcej różnych gatunków mięs i podrobów tym dieta jest bardziej urozmaicona, co wpływa pozytywnie na stan zdrowia czworonożnego przyjaciela.

Dobrym rozwiązaniem jest też sucha karma, pod warunkiem, że wybierzemy ją z głową. Czytajmy składy to bardzo ważne. Sucha karma nie powinna zawierać sztucznych konserwantów, barwników, zbóż, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Natomiast jej skład powinien być bogaty w suszone lub świeże mięso.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.