Look4dog.com

Basset Hound

Basset Hound najprawdopodobniej został wyhodowany przez mnichów francuskich jeszcze w średniowieczu. Psy te miały być wykorzystywane do polowań w gęstym poszyciu leśnych, ponieważ jego ogromną zaletą jest to, że pracuje nosem nisko przy ziemi. Rasa ta jest spokrewniona z francuskimi basetami. Jednak to, jak teraz wyglądają, zawdzięczają brytyjskim hodowcom.

Do Wielkiej Brytanii i USA został sprowadzony pod koniec XIX wieku. Standardy wystawowe doprowadziły do modyfikacji tej rasy w jej wyglądzie. Dzisiejsze Bassety myśliwskie mają dłuższe nogi i mniejszą klatkę piersiową w porównaniu do Bassetów domowych i wystawowych.

Psy tej rasy, są bardzo wytrwałe w podążaniu za swoją zdobyczą. Pracują w wolnym tempie na długich dystansach. 

  • Długość życia 10 - 12 lat
  • Wysokośc w kłębie 33 - 38 cm

 

Basset Hound - charakter

Basset Hound to pies gończy, o krótkich łapkach, znacznej masie. Jest bardzo proporcjonalny oraz stylowy. Należy pamiętać, że są to psy pracujące i powinien potrafić spełniać tę funkcję. Zatem powinien być mocny, sprawny oraz bardzo wytrzymały. Basset hound jest prawdziwym dżentelmenem. Cechuje go łagodność, spokój i wielki charakter. Basset hound może być świetnym psem rodzinnym. To psy rozsądne, pozbawione agresji oraz łagodne w kontakcie z dziećmi. Potrzebuje kontaktu i towarzystwa, w przeciwnym razie będzie czuł się samotny i bardzo głośno zacznie informować o swoich uczuciach i potrzebach. Ma spokojny temperament, a jego ujmująca osobowość sprawiają, że jest wspaniałym członkiem rodziny. 

Basset potrafi być uparty i silny. Tak jak każdą inną rasę, również i Basset Hound potrzebuje wczesnej socjalizacji oraz konsekwentnego wychowania. Należy poświęcić im sporo czasu, aby zaspokoić ich potrzeby ruchowe. Uwielbiają długi spacery, na których mają możliwość luźnego biegania bez smyczy. 

Basset jest raczej sporym psem i będzie potrzebował większej przestrzeni. Dlatego idealnie odnajdzie się w domu z ogrodem. W mieszkaniu również sobie znakomicie poradzi, pod warunkiem, że aktywność zostanie zaspokojona. Wtedy będzie cichym i spokojnym mieszkańcem, w przeciwnym razie sąsiedzi będą Cię często odwiedzać. 

Psy tej rasy, nie są dobre dla osób lubiących czystość i porządek. Bassety linieją, ślinią się oraz mogą wydzielać intensywny psi zapach, a ponieważ nie są to psy wysokie, często pędą przynosić sporo piachu i błota. Przyszli właściciele tych psów, powinni być cierpliwi i wyrozumiali, którzy bardzo cenią sobie psy o niezależnych charakterach. A także lubią spacery w każdą pogodę. 

Jak już wcześniej pisaliśmy, Basset to pies uparty i samowolny, dlatego nie będzie odpowiedni dla osób, które lubią idealne posłuszeństwo. Najważniejsze w jego wychowaniu, jest to, aby nauczyć swojego Basseta wracania na komendę. W przeciwnym razie, Basset podąży za każdym zapachem, gdy tylko spuścisz go ze smyczy, a Twoje wołanie zostanie przez niego zignorowane. 

Basset Hound - charakterBasset Hound - charakter. Zdjęcie hodowli Kto Dogoni Psa FCI

Basset Hound - pielęgnacja

Pielęgnacja jego szaty jest prosta, łatwa i nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Wystarczy go regularnie szczotkować, aby pozbyć się martwej, wypadającej sierści. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na jego długie, zwisające uszy. Regularnie trzeba je sprawdzać i czyścić, aby nie doszło do ich zapalenia. 

Basset Hound - pielęgnacjaBasset Hound - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Kto Dogoni Psa FCI

Basset Hound - umaszczenie

Umaszczenie:

  • trójbarwen ( czerń, biel oraz rudy )
  • dwubarwne ( cytrynowe z białym )

Jednak  wszystkie umaszczenie występujące u psów gończych są dopuszczalne. Jego sierść jest gładka, krótka, zwarta i nie należy do cienkiej.  

 

Basset Hound - choroby

Niestety długi grzbiet Basseta, może powodować problemy z kręgosłupem. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do nadwagi. U Bassetów może wystąpić również dysplazja, problemy z oczami, a także może pojawić się wysypka w zmarszczkach na skórze. Są również podatne na skręt żołądka.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.