Look4dog.com

Beagle

Beagle to najmniejsze i najbardziej popularne psy gończe. Pochodzenie tej rasy nie jest  do końca znane. Najprawdopodobniej rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania ze sobą psów gończych harrierów z terierami. Miały one być wykorzystywane jako psy myśliwskie do polowań na zające. Z ciekawostek można dodać, że psy królowej Elżbiety I, nazywane były pocket beagle, ponieważ wyróżniały się niezwykle małymi wymiarami. Ich wysokość w kłębie nie przekraczała 22 cm, a najmniejsze mieściły się w rękawiczce. Dzięki swym malutkim rozmiarom można było je przewozić w koszach, które były doczepione do siodła. Niestety rasa ta wymarła w XIX wieku i nie można było jej już odtworzyć.

 • Długość ich życia to 12-15 lat
 • Wysokość samców to 33 - 40 cm, wysokość suk jest troszkę niższa

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy do dogoterapii
  Psy do dogoterapii

   

 • Średnie psy
  Średnie psy

   

 • Psy myśliwskie
  Psy myśliwskie

   

Charakter

Beagel to mocny, zwartej budowy, pies gończy. Psy te poruszaja się płynnie i swobodnie, a długi kłus świadczy o wytrzymałości w pogoni. Ruchliwy i sympatyczny. Jego specjalnością łowiecką jest gonienie po śladzie, głównie zajęcy. Temperament zrównoważony, nie agresywny ani bojaźliwy.

Beagle to wesołe, odważne, energiczne, czujne i inteligentne psy. To ich podstawowe cechy charakteru. Ma silny instynkt łowiecki. Rasa ta jest idealna dla osób aktywnych lubiących biegać i jeździć na rowerze. Z Beaglem można uprawiać sporty agility czy frisbee. To pies rodzinny, lubiący dzieci, ale nieco starsze. Beagle są skoczne lubią też złapać za rękę, spodnie, rękaw dlatego należy być czujnym, jeżeli w domu są małe, jeszcze nie do końca chodzące na nóżkach dzieci. Beagle to wulkan energii. Mogą pokonywać kilometry na spacerach. Dlatego przed zakupem tej rasy należy dobrze się zastanowić, czy zapewnimy mu dostateczną ilość ruchu, bo spacer wkoło domu zdecydowanie będzie za krótki. Beagle lubią regularnie ćwiczyć, trenować uczyć się nowych rzeczy. Jeżeli mu tego nie damy, będzie się nudził i sam zapewni sobie rozrywkę np rozpruwając kanapę lub też przekopując nasz ogród w poszukiwaniu nornic lub kretów. 
Rasa ta coraz częściej wykorzystywana jest w pracy z dziećmi w tzw. dogoterapii. Beagle dzięki swojemu sympatycznemu i niegroźnemu wyglądowi stały się ulubionymi psami celników. Możemy zobaczyć je na lotniskach, ponieważ ich doskonały węch pomaga w wykrywaniu narkotyków. 

Beagle to  przyjazne i zrównoważone pieski o dość żywiołowym temperamencie. Z natury to czujny, odważny i zrównoważony psiak. Rasa ta mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Jest łagodna i przyjazna w stosunku do domowników oraz w kontakcie z innymi psami nie przejawia agresji.  Beagle to psy myśliwskie więc mają w sobie cechy poszukiwawcze i łowieckie.

Już od pierwszych dni w domu Beagla należy uczyć. Nie zaszkodzi także wybrać się z nim na szkolenie grupowe z posłuszeństwa. Szkolenie to musi być oparte na nagrodach w postaci różnych smaczków. Najlepsze rezultaty osiąga się, łącząc zabawę z nauką. W przeciwnym razie jego instynkt łowiecki da o sobie znać. Beagle z natury są uparte, a spuszczone ze smyczy popędzą za przyciągającym ich zapachem. 

beagle zdjęcia

Pielęgnacja

Beagle mają krótką, gładką, twardą, gęstą i wodoodporną sierść i wymagają regularnego czesania. Służą do tego specjalne rękawice lub też szczotka dzięki czemu będziemy mogli usunąć martwy włos. Nie zapominajmy też o higienie uszu, to bardzo ważne aby nie wdała się infekcja.

beagle na wystawie Sith Empire hodowlaZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Sith Empire 

Umaszczenie

Beagle mogą mieć różne umaszczenia: 

 • cytrynowo - białe
 • rudo - białe
 • błękitna
 • trójbarwna ( czarna, płowa, biała )
 • niedopuszczalny jednak jest kolor czarny podpalany
 • koniec ogonka powinien być zawsze biały

Choroby

Psy tej rasy mają tendencję do otyłości. Aby temu zapobiec wskazana jest odpowiednia dieta i bardzo dużo ruchu. U szczeniąt beagla może pojawić się choroba trzeciej powieki. Nieleczona doprowadzi do syndromu suchego oka. Oko wtedy produkuje niedostateczną ilość łez, co wiąże się z dużym dyskomfortem dla psa i skończyć się może utratą wzroku. 
Beagla narażone są też na MLS zespół chińskiego beagla, która jest choroba dziedziczną, związaną z zaburzeniami rozwoju tkanek łącznych. Beagle może dotknąć także dysplazja stawów biodrowych oraz zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy. 

Żywienie

Każdy pies tak jak i Beagle powinien dostawać odpowiednią karmę, która dostarczy mu niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju. Wybierając karmę, należy przede wszystkim czytać skład zamieszczony na opakowniu. Dobre karmy to takie, które mają w swoim składzie sporo mięsa zwłaszcza suszonego. Wtedy wiemy, że podany skład procentowy danego gatunku mięsa jest taki jak na opakowaniu, gdyż mięso to zostało poddane procesowi odwodnienia. Na rynku jest sporo firm oferujących pełnowartościową karmę suchą, mokrą czy też półwilgotną. Musimy wybrać taką, która będzie odpowiednia dla naszego psa. Ze względu na to, że beagle to żarłoki i mają tendencję do otyłości nie należy podawać mu różnego rodzaju przekąsek między posiłkami.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.