Look4dog.com

Beagle

The Beagle is the smallest and most popular hound. The origin of this breed is not fully known. Most likely, this breed was created as a result of crossing harrier hounds with terriers. They were to be used as hunting dogs for hunting hares. Interestingly enough, the dogs of Queen Elizabeth I were called pocket beagles because they were distinguished by extremely small dimensions. Their height at the withers did not exceed 22 cm, and the smallest ones fit in a glove. Thanks to their tiny size, they could be transported in baskets attached to the saddle. Unfortunately, the pocket beagle breed became extinct in the 19th century and could no longer be recreated.

  • Life Expectancy: 12-15 years
  • Male height: 33 - 40 cm, female dogs are slightly shorter
Advert - Hodowla

Beagle - charakter

Beagle to pies gończy, o silnej budowie, zwarty i wysportowany. Pies ten poruszaja się płynnie i swobodnie, a jego długi kłus świadczy o wytrzymałości w pogoni. Jest ruchliwy i sympatyczny. Jego specjalnością łowiecką jest pogoń po śladzie. Ma zrównoważony temperament, nie jest agresywny, ani bojaźliwy.

Psy rasy Beagle to wesołe, odważne, energiczne, czujne i inteligentne zwierzęta. Można uznać, że cechy te to ich podstawowe cechy charakteru. Mają silny instynkt łowiecki. Rasa ta jest idealna dla osób aktywnych - lubiących biegać i jeździć na rowerze. Beagle może uprawiać sporty agility czy frisbee. To pies rodzinny, lubiący dzieci, choć preferuje te nieco starsze. Beagle jest skoczny, lubi też złapać za rękę, spodnie czy rękaw, dlatego należy być uważnym, zwłaszcza gdy w domu są małe, szczególnie raczkujące, dzieci. Beagle to wulkan energii. Potrafi pokonywać kilometry na spacerach. Dlatego przed zakupem psa tej rasy należy dobrze się zastanowić, czy bedziemy w stanie zapewnić mu dostateczną ilość ruchu - spacer wokół domu będzie zdecydowanie za krótki. Beagle lubi regularnie ćwiczyć, trenować i uczyć się nowych rzeczy. Jeżeli nie zapewnimy mu tych aktywności, nasz pies będzie się nudził, aż w  końcu sam zapewni sobie rozrywkę np. rozpruwając kanapę lub też przekopując nasz ogród w poszukiwaniu nornic lub kretów. 
Rasa ta coraz częściej wykorzystywana jest w pracy z dziećmi w tzw. dogoterapii. Beagle dzięki swojemu sympatycznemu i niegroźnemu wyglądowi stał się ulubionym psem celników. Możemy zobaczyć go również na lotniskach, ponieważ jego doskonały węch pomaga w wykrywaniu narkotyków. 

Beagle to przyjazny i zrównoważone psiak o dość żywiołowym temperamencie. Z natury jest czujny, odważny i zrównoważony. Rasa ta mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Jest łagodna i przyjazna w stosunku do domowników, nie przejawia agresji również w kontakcie z innymi psami. Psy tej rasy to psy myśliwskie, więc mają w sobie cechy poszukiwawcze i łowieckie.

Beagle powinien rozpocząć naukę już od pierwszych dni, gdy tylko pojawi się w naszym domu. Nie zaszkodzi także wybrać się z nim na szkolenie grupowe z posłuszeństwa. Szkolenie to musi być oparte na nagrodach w postaci różnych smaczków. Najlepsze rezultaty osiąga się łącząc zabawę z nauką. W przeciwnym razie jego instynkt łowiecki da o sobie znać. Beagle z natury jest uparty, a spuszczony ze smyczy popędzi za przyciągającym go zapachem. 

Beagle - charakterBeagle

Beagle - pielęgnacja

Psy rasy Beagle mają krótką, gładką, twardą, gęstą i wodoodporną sierść, która wymaga regularnego czesania. Martwy włos można usunąć za pomocą specjalnej rękawicy lub też szczotki. Nie zapominajmy też o higienie uszu -  to bardzo ważne, aby nie wdała się żadna infekcja.

Beagle - pielęgnacja

Beagle - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Sith Empire FCI 

Beagle - umaszczenie

Psy tej rasy mogą mieć różne umaszczenia: 

  • cytrynowo - białe
  • rudo - białe
  • błękitne
  • trójbarwne (czarne, płowe, białe)

Niedopuszczalny jednak jest kolor czarny podpalany. Koniec ogonka powinien być zawsze biały.

Beagle - choroby

Psy tej rasy mają tendencję do otyłości. Aby temu zapobiec wskazana jest odpowiednia dieta i bardzo dużo ruchu. U szczeniąt beagle'a może pojawić się choroba trzeciej powieki, a nieleczona doprowadzi do syndromu suchego oka. Oko produkuje wtedy niedostateczną ilość łez, co wiąże się z dużym dyskomfortem dla psa i może skończyć się utratą wzroku. 
Beagle narażony jest też na MLS czyli zespół chińskiego Beagle'a. Jest to choroba dziedziczna, związana z zaburzeniami rozwoju tkanek łącznych. Psa tej rasy może dotknąć także dysplazja stawów biodrowych oraz zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy. 

Beagle - żywienie

Beagle, tak jak każdy pies, powinien dostawać odpowiednią karmę, która dostarczy mu niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju. Wybierając karmę, należy przede wszystkim czytać skład zamieszczony na opakowniu. Dobre karmy to takie, które mają w swoim składzie sporo mięsa, zwłaszcza suszonego. Wiemy wówczas, że podany skład procentowy danego gatunku mięsa jest taki, jak na opakowaniu, gdyż mięso to zostało poddane procesowi odwodnienia. Na rynku jest sporo firm oferujących pełnowartościową karmę suchą, mokrą czy też półwilgotną. Musimy wybrać taką, która będzie odpowiednia dla naszego psa. Ze względu na to, że psy tej rasy to żarłoki i mają tendencję do otyłości, nie należy podawać im różnego rodzaju przekąsek między posiłkami.

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.