Look4dog.com

Gończy bośniacki szorstkowłosy Barak

Gończy bośniacki szorstkowłosy Barak to rasa powstała w XIX wieku w Bośni. Jego przodkami były psy w typie molosów. Początkowo gończy bośniacki służył jako pies myśliwski. Po II wojnie światowej rasa była zagrożona wyginięciem, ale udało się ją odtworzyć. Została zarejestrowana przez FCI 19 czerwca 1965 roku pod nazwą: „pies gończy illiryjski”.

W aktualnym wzorcu, poza kilkoma uzupełnieniami i uściśleniami, nazwa rasy została zmieniona na: „gończy bośniacki szorstkowłosy Barak”. Rasa jest unikalna i zasadniczo poza krajem pochodzenia, czyli Bośnią raczej nie występuje.

  • Długość życia: 10 - 12 lat
  • Wysokość psa w kłębie wynosi: 46 - 56 cm
  • Waga: 16 - 24 kg
     
Advert - Hodowla

Gończy bośniacki szorstkowłosy Barak - charakter

Gończy bośniacki szorstkowłosy Barak to silny, odważny i wytrwały pies myśliwski. Jest wybitny pod każdym względem. W terenie pracowity, skoncentrowany na celu, odważny, śmiały i energiczny. Potrafi pracować nawet na najbardziej wymagającym terenie i upolować każde zwierzę. Ma charakterystyczny, dźwięczny i donośny głos. W domu gończy bośniacki szorstkowłosy Barak jest radosny, czuły i serdeczny. To znakomity towarzysz całej rodziny, w tym dzieci. Swoim przyjaciołom okazuje czułość i przywiązanie. Jest to wyjątkowo spokojny, posłuszny i zrównoważony pies, pod warunkiem, że poświecimy mu sporo czasu na wychowanie. Choć kocha swoją rodzinę i lubi z nią przebywać w domu, najbardziej szczęśliwy jest na zewnątrz, podczas wędrówek po lesie, łące czy górach. Ten bardzo temperamentny i wesoły pies uwielbia długie spacery i zabawy na łonie natury. Raczej nie jest odpowiednim psem do mieszkania w bloku.
 

Gończy bośniacki szorstkowłosy Barak - pielęgnacja

Pielęgnacja rasy nie jest zbyt skomplikowana. Co kilka dni wystarczy przeczesać sierść psa drucianą szczotką. Regularnie kontroluj stan sierści, czy aby ze spaceru pupil nie wrócił z kleszczem.
 

Gończy bośniacki szorstkowłosy Barak - umaszczenie

Umaszczenie gończego bośniackiego Baraka może być może być dwukolorowe i trójkolorowe. Najczęściej jest w kolorze pszeniczno-żółtym, pomarańczowo-żółtym, szarym lub z czarnym nalotem. Często spotykane są białe znaczenia na głowie (gwiazdka lub strzałka), podgardlu, spodniej stronie szyi, przedpiersiu, klatce piersiowej, spodnich partiach kończyn i końcu ogona. Włos psa jest długi, kosmaty i nastroszony z obfitym podszerstkiem.
 

Gończy bośniacki szorstkowłosy Barak - choroby

Gończy bośniacki to ogólnie zdrowa rasa, choć czasem zdarzają się jej infekcje oczu lub odwijanie się powieki (do wewnątrz lub na zewnątrz). Niektóre osobniki cierpią na dysplazję stawową. Zbilansowana dieta, w której nie brakuje suplementów do regeneracji stawów powinna zniwelować ryzyko wystąpienia problemów z układem ruchowym psa
 

Gończy bośniacki szorstkowłosy Barak - żywienie

Dostosuj dietę do bieżącego stanu zdrowia i stylu życia pupila. Każda rasa psa jest inna i dotyczy to również kwestii żywieniowych. Generalnie do wyboru masz karmę suchą lub mokrą. Możesz również stosować dietę Barf. W przypadku gotowych karm należy jedyni zwracać uwagę na ich skład. Najlepiej jak pozbawione są zbóż, które są niejako "zapychaczami" i nie dają nic wartościowego Twojemu psu.

Jeśli chodzi o dietę Barf, to jest ona coraz bardziej popularna wśród właścicieli czworonogów. Ogólnie polega ona podawaniu psu surowego mięsa, kości i podrobów. Ważne, żeby w jej przypadku stosować różnorodne składniki. Unikaj w trakcie stosowanie tego sposobu żywienia dodawania do posiłku węglowodanów takich jak ryż, makaron czy kasze. Mięso na dietę Barf można kupować bezpośrednio w rzeźni, będzie to najtańszy sposób. Możesz również spróbować zakupów "grupowych"  z właścicielami psów w Twojej okolicy. Więcej na temat żywienia psów w seksji PORADY.


 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.