Look4dog.com

Petit Basset griffon vendeen

Petit Basset griffon vendeen to krótkonogi, szorstkowłosy pies gończy w okręgu Vendee w południowo-zachodniej Francji. Rasa ta jest jedną z wielu odmian francuskich psów gończych. Zaliczamy ją do starej rasy, gdyż jej korzenie sięgają XVI wieku i wywodzi się od większego brata Griffona Vendéen. Początkowo psy tej rasy były używane do polowania na wilki, a obecnie dziki, zające i króliki.

Petit basset griffon vendeen to miniaturowy basset o proporcjonalnie zmniejszonych wymiarach. Cechuje go ogromna pasja łowiecka, odwaga nawet w najbardziej gęstych kryjówkach. W latach 50-tych mały basset gryfon z Wande został uznany za osobną rasę, choć prawie do końca lat 70-tych dozwolone było krzyżowanie osobników odmiany dużej i małej. 

Pierwszy wzorzec rasy został opracowany przez Paula Dezamy, który był też pierwszym prezesem Clubu du Basset Griffon Vendéen w 1907 roku. Do Polski rasa ta trafiła 12 lat temu i sprowadzili ją Państwo Polańczykowie.

 • Długość życia 10 - 14 lat
 • Wysokość w kłębie 34 - 38 cm
Advert - Hodowla

Petit Basset griffon vendeen - charakter

Petit Basset griffon vendeen to mały, silny i aktywny piesek o lekko wydłużonym tułowiu, zawsze dumnie noszonym ogonem. Jest łagodnym psem gończym z dużą pasją łowiecką i wykazuje ogromne zaangażowaniem w czasie pracy w człowiekiem. 

Petit Basset griffon vendeen to odważny, żywy, towarzyski i bardzo prostolinijny pies. Radosny i przyjacielski, zawsze czujnie obserwuje swoje otoczenie. Inteligentny i niezależny. Uwielbia być w centrum zainteresowania i zawsze będzie domagał się uwagi od swojego opiekuna. Jest ciekawskim i pewnym siebie psem. Potrafi być uparty i krnąbrny, a plan wychowania go na pupila idealnego może się nie sprawdzić. Przy właściwym jednak podejściu, konsekwencji w działaniu i cierpliwości możne wyrosnąć z niego całkiem posłuszny pies, jednak nie będzie on na każde skinienie swojego właściciela. Ten towarzyski pies akceptuje każdego bez wahania: dzieci, koty, inne psy oraz gości odwiedzających jego rodzinę. Jednak w stosunku do innych domowych zwierząt nie należy im do końca ufać i lepiej nie zostawiać ich sam na sam.  Małemu bassetowi należy zapewnić dużo ruchu, jeżeli pozostawimy go samemu sobie, sam znajdzie sobie rozrywkę. W czasie aktywnych spacerów spożytkuje nadmiar energii i w domu będzie w miarę grzecznym pupilem. Przedstawiciele rasy znacznie lepiej czują się na wsi i w domu jednorodzinnym niż w bloku, ale nie jest to reguła.
 

Petit Basset griffon vendeen - pielęgnacja

Petit Basset griffon vendeen nie linieje mocno. W zupełności wystarczy szczotkowanie jego sierści raz na tydzień. Brodę psa możesz czyścić kilka razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Mniej więcej co pół roku wyskub ręcznie martwe i luźne włosy. Jeśli planujesz pokazywać swojego czworonoga na wystawach dla psów, usuń więcej włosów z szyi, aby podkreślić jej kształt. 

Standard rasy wymaga, aby Petit Basset griffon vendeen miał małe uszy oraz wytrymowany ogon. Należy więc wyskubać i przystrzyć nadmiar włosów z tych partii ciała. Sprawdzaj stan długich i słabo wentylowanych uszu, które mogą mieć tendencje do stanów zapalnych. Pazury psa powinny być skracane co jakiś czas tak, aby nie wbijały się w podłoże podczas codziennej aktywności.

Petit Basset griffon vendeen - umaszczenie

 • białe w czarne łaty 
 • czarne podpalane 
 • czarne z piaskowym podpalaniem 
 • płowe z białymi odmianami (pomarańczowe z białym) 
 • czarne podpalane czaprakowe z białymi znaczeniami tzw. tricolor 
 • płowe z czarnym nalotem 
 • piaskowe z czarnym nalotem 
 • piaskowe z czarnym nalotem i białymi znaczeniami 
 • piaskowe z czarnym nalotem

Sierść jest twarda, niezbyt długa. Nie może być wełnista, ani jedwabista. 

 

Petit Basset griffon vendeen - choroby

Typowymi problemami zdrowotnymi u małego basseta są: dysplazja stawu biodrowego i kolanowego oraz deformacja stawów biodrowych i łokciowych. Schorzenia nie zawsze wywołują ból, przez co pies nie sygnalizuje złego samopoczucia opiekunowi. Aby zapobiec spadkowi mobilności monitoruj układ ruchowy psa u weterynarza raz w roku lub częściej, jeśli coś wywołuje Twój niepokój. 
Dość częstymi schorzeniami Petit Basset griffon vendeen są infekcje ucha, skręt żołądka (któremu sprzyja głęboka klatka piersiowa), wzdęcia, padaczka i drgawki.

Petit Basset griffon vendeen - żywienie

Z uwagi na duży apetyt, rasa ta ma skłonność do wzdęć i skrętu żołądka. Dlatego jeden posiłek podziel na dwa mniejsze. Zdecyduj się także na jeden rodzaj diety, gdyż mieszanie suchej karmy z mięsem może przyczynić się do pojawienia się problemów ze strony układu pokarmowego. Przed próbą zmiany diety porozmawiaj z weterynarzem i zacznij wprowadzać nowy rodzaj karmy stopniowo. Nie karm psa przekąskami pomiędzy posiłkami serwowanymi o stałych porach. Kupując sucha karmę, wybierz tę, która ma dobry skład i jest bezzbożowa.

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.