Look4dog.com

Porcelaine

Porcelaine to średniej wielkości posokowiec oraz prawdopodobnie najstarsza rasa wśród gończych francuskich. Jej przodkami są m.in., wymarłe już, rasy takie jak montaimboeuf czy talbot. Od początku istnienia porcelaine był wykorzystywany do polowania na jelenie, niedźwiedzie oraz zające.

Znany był także jako „Chien de Franche-Comte”, od nazwy francuskiej prowincji graniczącej ze Szwajcarią, gdzie został wyhodowany. Ten pełen wigoru, silny, rozsądny i wytrwały pies doskonale radził sobie w podmokłym i trudnym terenie. Co prawda porcelaine nie przetrwał Rewolucji Francuskiej, ale został odtworzony przez szwajcarskich miłośników rasy.
W latach 70-tych XX wieku zaczęły powstawać pierwsze kluby miłośników porcelaine, a w roku 1975 FCI oficjalnie uznało tę rasę. 

  • Długość życia 12 -13 lat
  • Wysokość w kłębie psa 55 - 58 cm
  • Wysokość w kłębie suki 53 - 56 cm
  • Waga 25 - 28 kg

Porcelaine - charakter

Porcelaine to dystyngowany arystokrata. Jest psem gończym, obdarzonym wspaniałym węchem, bardzo odważnym i stanowczym, zwłaszcza kiedy na swej drodze spotka większe zwierzę. Jego nazwa pochodzi od delikatnej sierści o barwie porcelany. Porcelaine jest psem szlachetnym, eleganckim, charakteryzujący się melodyjnym głosem. To doskonały pies myśliwski.

Jak wszystkie wysokonożne francuskie psy gończe, rasa porcelaine trzymana jest niemal całkowicie w psiarniach w sforach i wykorzystywana do polowań na grubą zwierzynę. Ponieważ porcelaine poluje samodzielnie, bez rozkazów właściciela, jest rasą niezależną i odważną. Decydując się na tę rasę, należy pamiętać o jego silnej pasji łowieckiej oraz dużej potrzebie ruchu. To pies, który uwielbia przestrzeń, lasy i pola.  

Jego przyszły właściciel powinien być stanowczy i konsekwentny, ale zarazem wesoły, miły, opiekuńczy i przede wszystkim spokojny. Porcelaine są psami wrażliwymi i nie lubią krzyku i agresji w stosunku do nich. Potrzebują za to czułości, akceptacji, serdeczności i poświęcenia im czasu. Nie lubią być same, czują się wówczas opuszczone i samotne. Nie wykazują one raczej skłonności do dominacji nad swoim opiekunem. 

Porcelaine - charakterPorcelaine - charakter. Zdjęcie hodowli Starowierow FCI

Porcelaine to cierpliwe, przyjacielskie, oddane, pozbawione agresji psy. Doskonale nadają się jako towarzysze dla całej rodziny z dziećmi. Idealni sprawdzi się również jako przyjaciel dla osób samotnych i starszych. 

Jeśli jesteś gotowy na intensywną aktywność u boku psa (wielogodzinne wędrówki i bieganie, grę we frisbee czy pływanie), możesz traktować go jako psa domowego. Jednak nawet w mieszkaniu, po długim spacerze, porcelaine potrzebuje uwagi opiekuna oraz wspólnej zabawy, np. w chowanego, gry w piłkę lub nauki nowych sztuczek. Porcelaine odwdzięczy Ci się dozgonną przyjaźnią, łagodnością i czułością. 

Porcelaine - pielęgnacja

Pielęgnacja sierści Porcelaine nie wymaga od nas skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów. Wystarczy, że raz na jakiś czas wyszczotkujesz go. Nawet po powrocie z mokrego spaceru nie ma problemu, gdyż jego sierść ma zdolność samooczyszczania się. Kąpiele tylko wtedy, kiedy jest ku temu potrzeba. Częste tego typu zabiegi będą negatywnie wpływały na stan jego skóry i sierści. 

Rasa ta, ze względu na brak podszerstka, w chłodne i mroźne dni nie powinna mieszkać na zewnątrz. W trakcie dłuższych spacerów można zaopatrzyć psa w specjalne ubranko chroniące go przed wilgocią i mrozem. 

Regularnie obcinaj pazury i nie dopuszczaj, aby osiągały długość, przy której wbijają się w podłoże, sprawiając mu ból. Dbaj o higienę jamy,  sprawdzając czy nie tworzy się kamień nazębny.

Długie i przylegające do głowy, słabo wentylowane uszy porcelaine mają tendencję do stanów zapalnych. Po każdym spacerze, pływaniu i polowaniu sprawdź czy są czyste i razie potrzeby delikatnie je umyj. 
 

Porcelaine - umaszczenie

Białe z okrągłymi, pomarańczowymi plamami, które nie powinny zlewać się w czaprak. Plamy te zazwyczaj nakładają się na czarne plamy na skórze. Na uszach występuja charakterystyczne pomarańczowe cętki. 

Porcelaine - choroby

Dzięki staraniom hodowców porcelaine to rasa generalnie zdrowa. 
 

Porcelaine - żywienie

Dieta porcelaine powinna być uzależniona od wieku oraz stanu zdrowia psa. Niektóre osobniki mają tendencję do tycia. Posiłki podawaj o regularnych porach i nie przekarmiaj psa. Zadbaj, by karma jaką podajesz była wysokiej jakości, a jeśli przygotowujesz posiłki w domu, uzupełniaj je o preparaty witaminowe i minerały.

Jeśli podajesz surowe mięso, bazując na diecie BARF, co jakiś czas podaj również rybę, która bogata jest w nienasycone kwasy tłuszczowe. 

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli Starowierow FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.