Look4dog.com

Clumber spaniel

Clumber spaniel to najcięższy ze wszystkich odmian spanieli. W jego żyłach płynie m.in. krew takich ras jak basset i obecnie wymarły spaniel alpejski. Niektórzy dopatrują się nawet domieszki bernardyna. Rasa, do której należą ulubieńcy brytyjskiej rodziny królewskiej ma za sobą romantyczną przeszłość. W XVIII wieku były one hodowane we Francji jako psy myśliwskie i do towarzystwa. Modę na nie wylansował książę de Noailles. Dzięki temu zdobyły sławę i uznanie jako psy naganiające i aportujące zwierzynę.

Tuż po wybuchu Rewolucji Francuskiej w 1789 roku, francuski książę postanowił wywieźć swoje psy do Anglii. Powierzył je opiece księcia Newcastle Clumber Park w pobliżu Nottingham. Temu pamiętnemu miejscu rasa zawdzięcza swoją nazwę. Anglicy pokochali clumber spaniele, które swoim charakterem bardzo do nich pasują: są dostojne, poważne i pełne wewnętrznego spokoju. 

  • Długość życia: 12 - 14 lat
  • Wysokość w kłębie psów: 29,5 - 34 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 25 - 29,5 cm

Clumber spaniel - charakter

Clumber spaniel ma harmonijną budowę, o bardzo mocnym kośćcu. To pies aktywny o zamyślonym wyrazie. Musi być sprawny i zdolny do całodziennej pracy w polu. Stoicki, wielkoduszny, jest bardzo inteligentny. Ma zdecydowaną postawę. Jako pies myśliwski jest cichym pracownikiem o rewelacyjnym węchu. Opanowany, niezawodny, miły i dostojny. To bardziej powściągliwy pies niż inne spaniele. Nie wykazuje tendencji do agresji. Clumber spaniela ma bardzo łagodne usposobienie. Psy tej rasy są łagodne, wrażliwe emocjonalnie oraz konsekwentne w dążeniu do osiągnięcia własnego celu. To uparte psy myśliwskie i towarzyszące, które cechuje bardzo duża dokładność w czasie pracy. Jest bowiem cichy i nie ogłasza zdobyczy szczekaniem. Clumber spaniel potrafi skrupulatnie przeszukiwać teren w poszukiwaniu zwierzyny.  Ma wyjatkowo dobry węch oraz ogromną chęć i pasję do pracy. W czasie wykonywania pracy, nie zatrzymają go gęste krzaki czy zarośla. Doskonale potrafi skoncentrować się na wykonaniu powierzonego mu zadania. Jego cierpliwość, wrodzona łagodność oraz sympatyczny i melancholijny wygląd, czyni z niego doskonałego psa biorącego udział w dogoterapii dziecięcej i dla osób niepełnosprawnych. 

To ufny, zrównoważony pies o umiarkowanym temperamencie. Można rzec, że jest nieco flegmatyczny. Jest to poniekąd powiązane z mocną i zarazem krępą budową ciała. Clumber spaniel nie jest wulkanem energii, ale nie można go nazwać typowym kanapowcem. Uwielbia długie spacery, podczas których może do woli buszować w zaroślach, aportować rzucane przedmioty z wody i lądu oraz swobodnie biegać. W dni, w które nie zagwarantuje się mu odpowiedniej dawki ruchu, dostosuje się do właściciela i prześpi większość czasu spędzanego w domu. 

Pies nigdy nie wykazuje agresji w stosunku do dzieci ani innych zwierząt. Nie ma też tendencji do ucieczek, zazwyczaj na spacerach trzyma się blisko swojego opiekuna. Clumber spaniel wymaga konsekwencji, cierpliwości i stanowczości przy jego wychowaniu. Podczas szkolenia clumber spaniel nie jest bezwzględnie posłuszny. Rozwiązania siłowe nie są w stanie przełamać jego uporu. Bardziej przemawia do niego propozycja współpracy z trenerem. Oprócz zwykłej nauki posłuszeństwa, potrzebuje wyzwań intelektualnych np szukania różnych przedmiotów schowanych w domu.  Jest bardzo bystry, towarzyski, lojalny, uczuciowy i przywiązany do swojej rodziny.  

Clumber spaniel - charakterClumber spaniel 

Clumber spaniel - pielęgnacja

Jedwabiste i gęste włosie clumber spaniela wymaga częstego szczotkowania. Po każdym spacerze zwróć uwagę, czy między palcami i pod uszami nie nagromadziło się błoto. Może ono wywoływać infekcje bakteryjne lub grzybicze. W razie konieczności przetrzyj uszy i łapy psa mokrą i miękką ściereczką. 

Clumber spaniel - pielęgnacjaClumber spaniel - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Source of Happiness

Clumber spaniel - umaszczenie

Szata clumber spaniela jest obfita, przylegająca do ciała i jedwabista. Najczęściej występującą i zarazem pożądana przez hodowców maść to biała z cytrynowymi znakowaniami, ale pomarańczowe też są dopuszczalne. Na głowie występują drobne plamy, zaś na kufie liczne nakropienia. 

Clumber spaniel - choroby

Ewentualne schorzenia mogą wynikać ze specyficznej budowy ciała: długiego kręgosłupa i stosunkowo krótkich łap. Aby zminimalizować wystąpienie problemów zdrowotnych w dorosłym wieku, zadbaj o dobrą kondycją szczenięcia. Szczególnie pływanie będzie miało zbawienny wpływ na jego stawy w przyszłości i pomoże uniknąć dysplazji oraz wypadania dysku. Bardzo ważne jednak, aby nie dopuścić do przeforsowania. 

Dość często występują problemy związane z powiekami, które wywijają się na zewnątrz, bądź zawijają do wewnątrz oka, co wywołuje podrażnienia spojówek. Kontroluj stan oczu regularnie. Jeśli coś Cię niepokoi, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza.

Clumber spaniel - chorobyClumber spaniel - choroby. Zdjęcie hodowla Source of Happiness

Clumber spaniel - żywienie

Spaniele to psy o dużym apetycie, w związku z czym są zagrożone nadwagą i otyłością. Kontroluj wielkość porcji oraz nie podawaj psu zbędnych przekąsek.

Psa najlepiej karmić dwa razy dziennie, podając mniejsze posiłki. Poranny posiłek jest obowiązkowy. Drugi możesz podać po południu. Ważne, aby karma była dobrze zbilansowana, bezzbożowa z dużą ilością witamin i minerałów. Przy karmieniu suchą karmą, nie zapominaj o czystej, świeżej wodzie do picia. Najlepiej serwowanej w misce ze stali nierdzewnej.

Clumber spaniel - żywienieClumber spaniel - hodowle. Zdjęcie hodowla Source of Happiness

 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.