Look4dog.com

Cirneco dell’Etna

To jedna z najstarszych ras psów domowych. Podobnie jak pies faraona, Cirneco dell’Etna pochodzi od pierwotnej rasy psów znanej Fenicjanom. Pies ten został najprawdopodobniej przywieziony na Sycylię z Egiptu ponad 3000 lat temu. W czasach Kleopatry i inwazji Rzymian psy te stały się popularne w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Wyglądem przypomina psy przedstawiane na ścianach grobowców faraonów i w zabytkach sztuki egipskiej, notowanej na co najmniej 2000 lat p.n.e.

Niektórzy jej przedstawiciele osiedli na Sycylii. Średniego wzrostu chart sycylijski mierzy około 8 cm mniej niż pies faraona.
Sycylijski pies gończy uważany jest w pewnym stopniu za charta. Cirneco dell’Etna to bowiem doskonały cichy myśliwy o doskonałym węchu, który poluje jak chart, używając wzroku i słuchu. Jego tajemniczy i mądry wygląd sprawia, że po dziś dzień niektórzy podejrzewają Cirneco dell’Etna o nadnaturalne zdolności.

  • Wysokość psa: 46 - 50 cm
  • Wysokość suki: 42 - 46 cm
  • Waga psa: 10 - 12 kg
  • Waga suki: 8 - 10 kg
  • Długość życia: ok. 12 lat
     
Advert - Hodowla

Cirneco dell’Etna - charakter

Cirneco dell’Etna to pies dynamiczny i bardzo aktywny. To serdeczny i uczuciowy przyjaciel całej rodziny. Sycylijskie psy gończe są miłe i cierpliwe wobec dzieci. Pozostaje nieco niezależny, ale jest oddany przewodnikowi. Jest też łatwy do ułożenia, o ile zachowasz konsekwencję. Psy tej rasy mają skłonności do okazywania pewnej rezerwy wobec innych psów, ale zasadniczo żyją z nimi zgodnie.
Nie powinno być kłopotów z kotami, które znają, jednak obce koty nie będą lubiane.

Sycylijski pies gończy lubi szczekanie, więc zawsze oznajmi przybycie obcych, ale na tym się skończy. Konieczne jest przeznaczenie godziny dziennie na ćwiczenia w towarzystwie psa, który potrzebuje bardzo dużo ruchu. Jego idealną formą będzie bieganie obok roweru albo wyścigi psów. Możesz spuszczać go ze smyczy wyjątkowo, jeśli masz pewność, że dobrze znasz otoczenie. W przeciwnym razie jego instynkt myśliwski zwycięży i pobiegnie na samotną wyprawę kłusowniczą. 

Podobnie jak pies faraona, potrafi skakać bardzo wysoko, więc Twoje ogrodzenie powinno zapobiegać ucieczce pupila. Cirneco dell’Etna nie nadaje się jako pies podwórkowy, gdyż kocha przebywanie z ludźmi i pozbawiony ich obecności marnieje.

Cirneco dell’Etna - charakter
Cirneco dell’Etna

Cirneco dell’Etna - pielęgnacja

Cirneco dell’Etna nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. 

Cirneco dell’Etna - umaszczenie

Umaszczenie Cirneco dell’Etna może być płowe z białym lub jednolicie płowe. Sierść jest krótka, lśniąca i przylegająca
 

Cirneco dell’Etna - choroby

Cirneco dell’Etna to psy, które źle znoszą upały, więc aby uniknąć udaru, zadbaj o cieniste miejsce z dostępem do świeżej wody. Psy te nie lubią też zimna ani wilgoci i marzną zimą, dlatego spacery bez kubraczka mogą się skończyć infekcją. Ze względu na delikatną skórę, mogą się zdarzyć poparzenia słoneczne lub alergie, wskutek ukąszenia pcheł czy kleszczy.
 

Cirneco dell’Etna - żywienie

Cirneco dell’Etna można żywić gotowymi karmami dostępnymi w sklepach zoologicznych lub surowym mięsem bazując na diecie BARF. Dieta powinna być zróżnicowana i obfitować w witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe omega -3 i omega-6, przeciwutleniacze, białka i węglowodany. Stosując właśnie taki model żywienia, masz pewność, że Twój pupil będzie otrzymywał to wszystko co dla niego najlepsze i najpotrzebniejsze. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się m.in. w zależności od wieku i stanu fizjologicznego (choroby, ciąża).

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.