Look4dog.com

Suomenlapinkoira (Fiński Lapphund)

Fiński Lapphund początkowo był psem pasterskim do pilnowania stad reniferów w północnej części Finlandii. Na granicy z Rosją, Norwegią i Szwecją hodowla reniferów stanowiła podstawowe źródło zarobku gospodarki mieszkańców. Po 1918 roku z powodu rosnącej epidemii nosówki, lapońskie psy były poważnie zagrożone wyginięciem.

Miłośnicy rasy zaczęli łączyć fińskie i szwedzkie lapphundy z karelskimi psami na niedźwiedzie oraz pozostałymi lokalnymi rasami pasterskimi. Pierwszy standard fińskiego Lapphunda zatwierdzono w 1945 roku, natomiast 5 lat później dokonano tego dla podobnej rasy, o nazwie lapoński pies pasterski.

Dopiero w 1966 roku formalnie ogłoszono, że są to dwie osobne rasy. W latach 80-tych XX wieku pierwsze szczenięta fińskiego Lapphunda trafiły do USA, Kanady, Australii oraz Wielkiej Brytanii.

 • Wysokość psa 49 cm
 • Wysokość suki 44 cm
 • Długość życia: 12-14 lat
   

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy sportowe
  Psy sportowe

   

 • Psy myśliwskie
  Psy myśliwskie

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Fiński lapphund jest psem przyjaznym, inteligentnym i towarzyskim. To oddany, aktywny i energiczny czworonóg, który chce pracować dla swojego przewodnika. Pozostaje czujny, ale jego wrodzona łagodność nie czyni z niego psa do stróżowania. Ze względu na duża chęć do nauki i bystrość, fiński lapphund to doskonały pies do szkolenia. Może współzawodniczyć z najlepszymi w psich sportach. Psy tej rasy wykazują duże potrzeby ruchowe. Bieg obok roweru to jeden z przykładów, jak można je zaspokoić. 

Fińskie Lapphundy lubią też długie spacery po lesie. Instynkt psa pasterskiego nakazuje im być blisko przewodnika i nie pozwala na oddalenie się. To uczuciowy pupil, który nadzwyczaj dobrze odnosi się do dzieci i potrafi im wiele wybaczyć. Fiński lapphund zgodnie żyje również ze zwierzętami domowymi i innymi psami. Jest bystry i odważny.

Suomenlapinkoira fiński Lapphund

Pielęgnacja

Do usuwania liniejących włosów fińskiego Lapphunda idealnie nadaje się druciana szczotka. Poradzi sobie ona z gęstym podszerstkiem psa. Nie zaniedbuj stanu uszu i pazurów psa oraz regularnie sprawdzaj stan zębów, czy nie ma na nich kamienia.

Umaszczenie

Dopuszczalne są wszystkie kolory. Jednak kolor podstawowy musi dominować. Inne kolory prócz dominującego, nie mogą pojawić się na głowie, szyi, klatce piersiowej, na kończynach i ogonie.

Sierść jest gęsta. Psy mają gęstą grzywę.Włos okrywowy jest długi i szorstki. Podszerstek jest miękki i również gęsty.

Choroby

Fiński Lapphund to ogólnie zdrowa rasa. Najczęściej występujące schorzenia to: progresywny zanik siatkówki (PRA) oraz zaćma. 

Żywienie

Dostosuj dietę do bieżącego stanu zdrowia i stylu życia pupila. Jeśli podajesz psu przekąski, pamiętaj, aby nie przekraczały 10% codziennego jadłospisu. Posiłki podawaj w spokojnym miejscu, na stabilnej powierzchni, którą łatwo wyczyścić. Po posiłku zapewnij psu możliwość wypoczynku, dlatego zaleca się iść na spacer przed posiłkiem. Dieta powinna być bogata w składniki odżywcze, dzięki którym pies będzie mógł prawidłow się rozwijać. Decydując się na gotowe karmy, wybieraj bezzbożowe, z większą zawartością białka zwierzęcego. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.