Look4dog.com

Suomenlapinkoira (Fiński Lapphund)

Fiński Lapphund początkowo był psem pasterskim do pilnowania stad reniferów w północnej części Finlandii. Na granicy z Rosją, Norwegią i Szwecją hodowla reniferów stanowiła podstawowe źródło zarobku gospodarki mieszkańców. Po 1918 roku z powodu rosnącej epidemii nosówki, lapońskie psy były poważnie zagrożone wyginięciem.

Miłośnicy rasy zaczęli łączyć fińskie i szwedzkie lapphundy z karelskimi psami na niedźwiedzie oraz pozostałymi lokalnymi rasami pasterskimi. Pierwszy standard fińskiego Lapphunda zatwierdzono w 1945 roku, natomiast 5 lat później dokonano tego dla podobnej rasy, o nazwie lapoński pies pasterski.

Dopiero w 1966 roku formalnie ogłoszono, że są to dwie osobne rasy. W latach 80-tych XX wieku pierwsze szczenięta fińskiego Lapphunda trafiły do USA, Kanady, Australii oraz Wielkiej Brytanii.

  • Wysokość psa 49 cm
  • Wysokość suki 44 cm
  • Długość życia: 12-14 lat
     

Suomenlapinkoira (Fiński Lapphund) - charakter

Fiński lapphund jest psem przyjaznym, inteligentnym i towarzyskim. To oddany, aktywny i energiczny czworonóg, który chce pracować dla swojego przewodnika. Pozostaje czujny, ale jego wrodzona łagodność nie czyni z niego psa do stróżowania. Ze względu na duża chęć do nauki i bystrość, fiński lapphund to doskonały pies do szkolenia. Może współzawodniczyć z najlepszymi w psich sportach. Psy tej rasy wykazują duże potrzeby ruchowe. Bieg obok roweru to jeden z przykładów, jak można je zaspokoić. 

Fińskie Lapphundy lubią też długie spacery po lesie. Instynkt psa pasterskiego nakazuje im być blisko przewodnika i nie pozwala na oddalenie się. To uczuciowy pupil, który nadzwyczaj dobrze odnosi się do dzieci i potrafi im wiele wybaczyć. Fiński lapphund zgodnie żyje również ze zwierzętami domowymi i innymi psami. Jest bystry i odważny.

Suomenlapinkoira (Fiński Lapphund) - charakterSuomenlapinkoira (Fiński Lapphund)

Suomenlapinkoira (Fiński Lapphund) - pielęgnacja

Do usuwania liniejących włosów fińskiego Lapphunda idealnie nadaje się druciana szczotka. Poradzi sobie ona z gęstym podszerstkiem psa. Nie zaniedbuj stanu uszu i pazurów psa oraz regularnie sprawdzaj stan zębów, czy nie ma na nich kamienia.

Suomenlapinkoira (Fiński Lapphund) - umaszczenie

Dopuszczalne są wszystkie kolory. Jednak kolor podstawowy musi dominować. Inne kolory prócz dominującego, nie mogą pojawić się na głowie, szyi, klatce piersiowej, na kończynach i ogonie.

Sierść jest gęsta. Psy mają gęstą grzywę.Włos okrywowy jest długi i szorstki. Podszerstek jest miękki i również gęsty.

Suomenlapinkoira (Fiński Lapphund) - choroby

Fiński Lapphund to ogólnie zdrowa rasa. Najczęściej występujące schorzenia to: progresywny zanik siatkówki (PRA) oraz zaćma. 

Suomenlapinkoira (Fiński Lapphund) - żywienie

Dostosuj dietę do bieżącego stanu zdrowia i stylu życia pupila. Jeśli podajesz psu przekąski, pamiętaj, aby nie przekraczały 10% codziennego jadłospisu. Posiłki podawaj w spokojnym miejscu, na stabilnej powierzchni, którą łatwo wyczyścić. Po posiłku zapewnij psu możliwość wypoczynku, dlatego zaleca się iść na spacer przed posiłkiem. Dieta powinna być bogata w składniki odżywcze, dzięki którym pies będzie mógł prawidłow się rozwijać. Decydując się na gotowe karmy, wybieraj bezzbożowe, z większą zawartością białka zwierzęcego. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.