Look4dog.com

Thai ridgeback dog

Pochodzenie Thai ridgeback dog nie jest dokładnie znane. Wiadomo jedynie, że podobne psy występowały na terenie wschodniej Azji od stuleci. Psy z charakterystyczną pręgą wzdłuż linii kręgosłupa zamieszkiwały tereny obecnej Tajlandii, Wietnamu, Kambodży oraz Indonezji. Thai ridgeback jest spokrewniony z Phu Quoc ridgeback z Wietnamu,z którym ma wspólnego przodka: Funan ridgeback. Zamieszkiwał on rejon Funan już tysiąc lat temu

Badania archeologiczne wskazują na to, że słynna pręga występowała u starożytnych psów mieszkających na terenie Azji i Afryki. Pierwsze nowożytne wzmianki na temat Thai ridgebacka znalazły się w XVII-wiecznym tajskim dokumencie. Poza rodzimą Tajlandią Thai ridgeback jest rzadko spotykaną rasą.

  • Wysokość psa 56 - 61 cm
  • Wysokość suki 51 - 56 cm
  • Waga psa: 16 - 34 kg
  • Długość życia: 12-14 lat
     

Thai ridgeback dog - charakter

Thai ridgeback jest psem średniej wielkości z krótka sierścią. Wzdłuż tułowia przebiega charakterystyczna dla tej rasy pręga. Pies ten ma znakomicie rozwinięte mięśnie i jest harmonijnie oraz proporcjonalnie zbudowany. To rasa twarda i aktywna z  bardzo dobrze rozwiniętą umiejętnością skakania. 

Thai ridgeback to pies czujny, inteligentny, obdarzony znacznym temperamentem. W towarzystwie obcych wykazuje nieufność. Szkolenie powinno być prowadzone łagodnie, lecz bardzo konsekwentnie. Pies jest pojętny i uczy się stosunkowo szybko. Jeśli szczeniak wychowywał się z innymi czworonogami, ich towarzystwo będzie dla niego naturalne. Ta rasa potrzebuje dużo ruchu. Aby utrzymać psa w dobrej kondycji, należy pozwalać mu dużo biegać, ale wtedy kiedy zakończy etap wzrostu. Thai ridgeback z chęcią będzie towarzyszył podczas jazdy na rowerze, czy w trakcie porannego jogingu. 

Thai ridgeback znane są z odnoszenia sukcesów w sportowych dyscyplinach.Thai ridgeback lubi dzieci i inne zwierzęta. To lojalny i posłuszny kompan, który szybko przywiązuje się do rodziny. Zdecydowanie lepiej będzie się czuł mieszkając w domu jednorodzinnym, ale jeśli zapewnisz mu dużo ruchu i uwagi, może zamieszkać w bloku.

Thai ridgeback dog - charakterThai ridgeback dog

Thai ridgeback dog - pielęgnacja

Thai ridgeback wymaga niewielu zabiegów pielęgnacyjnych. W celu utrzymania sierści w dobrym stanie, wystarczy od czasu do czasu wyszczotkować psa. Możesz też przeczesywać go rękawicą albo zwilżoną ściereczką. Nie ma potrzeby kąpieli, chyba że pies mocno się zabrudzi.

Thai Ridgeback Dog - pielęgnacja  Thai Ridgeback dog - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Wataha z Rabowic FCI

Thai ridgeback dog - umaszczenie

Thai Ridgeback dog powinien mieć jednolity kolor o jednej z poniższych barw:

  • rudy 
  • czarny 
  • niebieski  
  • bardzo jasny płowy

 Czarna maska preferowana u rudych psów.

Thai ridgeback dog - umaszczenieThai ridgeback dog - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Wataha z Rabowic FCI

Thai ridgeback dog - choroby

Rasa jest ogólnie zdrowa, a wszelkie choroby genetyczne przestały występować wskutek selekcji naturalnej wieki temu. Jedyne schorzenie, na jakie jest narażona, to schorzenie dermatologiczne o nazwie zatoka skórzasta. Thai ridgeback dog ma tendencje do szybkiego marznięcia zimą, dlatego nie powinien mieszkać na zewnątrz, ani wychodzić bez kubraczka o tej porze roku.

Thai ridgeback dog - żywienie

Kontroluj wielkość porcji oraz nie podawaj psu zbędnych przekąsek. Psa najlepiej karmić dwa razy dziennie. Posiłek o poranku jest obowiązkowy. Drugi możesz podać psu po południu. Pieski tej rasy nie należą do łakomczuchów i mogą być też wybredne. Ważne jest, aby sposób żywienia dobrany został indywidualnie do jego potrzeb. Jeżeli zdecydujecie się na karmienie sucha karmą, to wybierajcie taką karmę, która nie będzie miała w swym składzie zbóż. Musi mieć sporo mięsa, składników mineralnych i witamin.

Omijajcie karmy marketowe, ponieważ nie jest to dobre pożywienie dla psów. Twój pupila może być też na tzw diecie Barf. Jest ona oparta na podawaniu psu surowego mięsa, małej ilości podrobów i mięsnych miękkich kości. Nie stosuje się w niej wypełniaczy typu makaron, kasza czy ryż. Bardzo ważne aby dieta była urozmaicona. Im więcej różnych gatunków mięs podajesz tym lepiej.

Thai ridgeback dog - żywienieThai ridgeback dog - hodowle. Zdjęcie hodowla Wataha z Rabowic FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.