Look4dog.com

American Toy Fox Terier

Na początku XX wieku, amerykańscy hodowcy stworzyli uroczą rasę jaką jest Toy Fox Terrier.  Skrzyżowali ze sobą psy ras małych - chihuahua z charcikiem włoskim. Urodziły się psy obdarzone temperamentem, energiczne, a przede wszystkim urzekające swoją osobowością. Ze względu na swój spryt i wdzięk były pokazywane w cyrku. Obecnie to psy, które są mistrzami w konkurencjach zwinnościowych. 

  • Wysokość psa w kłębie: do 21 - 29 cm 
  • Waga psa: do 3 kg
Advert - Hodowla

American Toy Fox Terier - charakter

American Toy Fox Terier to pies o niezwykłym temperamencie. Jest inteligentny, czujny, bardzo przyjacielski i lojalny wobec swojej rodziny. Szybko się uczy nowych zadań i praca w formie zabawy sprawia mu ogromną radość. Potrafi szybko dostosować się do każdej sytuacji i miejsca w jakim się znajdzie. Podobnie jak inne teriery Toy Fox Terrier jest opanowany, ale również porywczy, zdeterminowany i nie łatwo go zastraszyć. Bywa komiczny i jest wesoły do końca swojego życia. Jego charakterystycznymi cechami jest jego elegancka głowa, krótka błyszcząco lśniąca sierść oraz wysoko noszony ogon. 

Toy Fox Terriery są szybkie i wysportowane. Uwielbiają biegać, szaleć, spacerować i pokonywać większe odległości. Te psy praktycznie nigdy się nie męczą i są w ciągłym ruchu. Tryskają życiem. Ich mały rozmiar sprawia, że idealnie nadają się do mieszkania. 

Decydując się na tego terriera czy inną rasę, należy pamiętać o wczesnej ich socjalizacji. Należy im poświęcić dużo czasu, aby z tej uroczej rasy wyrósł dobrze wychowany pies.

American Toy Fox Terier - pielęgnacja

Toy Fox Terrier wymaga minimalnej pielęgnacji. Wystarczy go regularnie wyczesywać w czasie intensywnego linienia. Możemy do tego zabiegu użyć grzebienia lub rękawicę. Kąpiele tylko okazjonalnie, kiedy jest ku temu potrzeba.

American Toy Fox Terier - umaszczenie

Sierść jest błyszcząca, satynowa, delikatna w fakturze i gładka w dotyku. W kryzie jest nieco dłuższa, równomiernie zakrywająca ciało.

  • Trójkolorowe: przeważnie czarna głowa z wyraźnie zaznaczonymi podpalaniem na policzkach, ustach i kropkach pod oczami. Ciało jest w ponad 50% białe, z czarnymi plamami lub bez nich. 
  • Biała, czekoladowa i podpalana: Głowa z przewagą czekolady z wyraźnie zaznaczonymi podpalanymi plamami na policzkach, ustach i kropkach pod oczami.
  • Biało-czarne: Przeważnie występuje czarna głowa. Ciało jest w 50% białe z czarnymi plamami lub bez nich. Kolor powinien być żywy i wyraźny. 

Psy, u których:

  • głowa jest w ponad 50% biała,
  • którego ciało nie jest więcej niż w 50% białe, 
  • plamy na głowie i ciele mają różne kolory 

są dyskwalifikowane z dalszej hodowli. 
 

American Toy Fox Terier - choroby

W przypadku tej rasy sporym problemem jest otyłość. Dlatego odpowiednia dieta i ruch to podstawa. Odpowiedzialni hodowcy badają swoje psy pod kątem chorób genetycznych - zwichnięcie rzepki czy choroby oczu. Gruczoły odbytu psa muszą być często sprawdzane, a zęby należy regularnie pielęgnować.

American Toy Fox Terier - żywienie

Nasz Toy Fox Terrier powinien otrzymywać dobrze zbilansowaną karmę, dostosowaną do wieku i jego aktywności.  Niektóre psy mają skłonność do nadwagi, więc należy obserwować spożycie kalorii i wagę psa. Smakołyki mogą być ważną pomocą w treningu, ale podawanie w dużej ilości mogą powodować otyłość. Czysta, świeża woda powinna być dostępna przez cały czas.

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.