Look4dog.com

Dandie dinmont terrier

Kolebką dandie dinmont terriera jest kraina leżąca między Anglią a Szkocją. Początki rasy sięgają XVII wieku. Nazwa tego teriera wywodzi się od nazwiska jednej z bohaterek powieści sir Walter Scotta: „Guy mannering, czyli astrolog”, która miała psa. Ten literacki wzlot zapewnił mu wstęp na najwytworniejsze salony XIX-wiecznej Anglii. Większość przedstawicieli rasy wywodzi się z XVIII-wiecznej sfory, której właścicielem był „Piper” Allan z Northumberland z Anglii. Podobno jego psy przyczyniły się do rozwoju innej rasy, bedlington terriera.

Pierwotnie dandie dinmont terrier był doskonałym psem myśliwskim na króliki, wszelkie gryzonie, lisy, borsuki i wydry. Jego wygięty grzbiet oraz podobny do bułata ogon odróżniają dandie dinmont od innych terrierów. Był ceniony głównie za swój uroczy wygląd i bohaterską naturę. Rasa została uwieczniona pędzlem malarza Thomasa Gainsborough. Była też ulubionym psem Ludwika Filipa, króla Francji. Wśród przodków dandie dinmont terriera można wymienić: otterhounda, basseta, a także terriery: skye, border, cairn, szkockiego i bedlington.

 • Wysokość 20 - 28 cm
 • Waga 8 - 11 kg

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Małe pieski
  Małe pieski

  Psy o małej budowie, dla osób, które szukają niezbyt dużego psa

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

Charakter

Dandie dinmont terrier charakteryzuje się pięknym jedwabistym obrostem, jaki znajduje się na jego głowie. Ma piękne, hipnotyzujące oczy, inteligentne i rozumne spojrzenie. Kończyny są krótkie ale mocne, a sierść jest odporna na zmieniające sie warunku pogodowe. Ten terrier jest pełen wigoru, z orgomnym temperamentem i chęcią do pracy. Niezależny, stanowczy, pełen godności, bardzo inteligentny, wytrzymały, uczuciowy. 

Dandie dinmont terrier to przyjacielski, wesoły, bardzo oddany i lojalny pies. Określa się go jako filozofa wśród terrierów, gdyż dandie dinmont jest spokojny, kiedy trzeba i żywy, kiedy mu się na to pozwoli. Zalicza się do czujnych stróżów domowych, który bardzo głośno szczeka w razie niebezpieczeństwa. W stosunku do obcych jest psem nieprzystępnym, zaś dla właściciela czuły i łatwy w obcowaniu. To niezmiernie wesoły i inteligentny towarzysz, który jest w swoim żywiole, gdy jest w centrum uwagi.

Dandie dinmont terrier to dynamiczny pies, który wymaga sporo ruchu. Będzie szczęśliwy korzystając z każdej ilości aktywości, jaką jest w stanie ofiarować mu właściciel. To rasa dla odważnych i spokojnych ludzi, którzy będą wiedzieli jak postępować z nieco dominującą naturą terriera i wychować go na posłusznego i wiernego przyjaciela.
 

Umaszczenie

Umaszczenie dandie dinmont terriera może być:

 • Pieprzowe - od ciemnoniebieskiego, prawie czarnego po jasnoszare, srebrzyste. Najbardziej cenione są odcienie pośrednie. Kolor tułowia, poprzez łopatki i biodra schodzi w dół, wtapiając się harmonijnie w odcienie, jakie mamy na kończynach po łapy. Obfita czuprynka i grzywka są srebrzystobiałe.
 • Musztardowe - może być od czerwonawo brązowego do jasnopłowego. Obfita czuprynka i grzywka są kremowobiałe. Kończyny po łapy pokryte są włosem o ton ciemniejszym od tego na głowie.

Dopuszczalna jest niewielka, biała łatka na piersi i białe pazury. Natomiast białe łapy są niepożądane.

Pielęgnacja

Pielęgnacja dandie dinmont terriera jest dość łatwa. Wystarczy czesanie sztywną szczotką i grzebieniem. Dzięki tym zabiegom pozbędziemy się nadmiaru sierści. Pieski biorące udział w wystawach, będą wymagały ze strony przyszłego właściciela regularnego strzyżenia i trymowania. 

Choroby

Rasa dandie dinmont terrier jest raczej zdrowa i wytrzymała. Jednak należy zwrócić uwagę na stan uzębienia oraz stan uszu. 

Żywienie

Psy rasy dandie dinmont terrier mają doskonały apetyt, a ponieważ są w ciągłym ruchu muszą otrzymywać takie pożywienie, które zaspokoi jego potrzeby życiowe. Dobrej jakości białko zwierzęce oraz tłuszcze dostarczą mu siły i energii na cały dzień. Należy jednak pamiętać, aby ich nie przekarmiać, gdyż grozi to otyłością, która może doprowadzic do problemów pochodzących ze strony narządów ruchu. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.