Look4dog.com

Kerry Blue Terrier

Pochodzący z hrabstwa Kerry w południowo-zachodniej Irlandii, ma przodków wśród terierów irlandzkich, bedlingtona oraz bullterriera. Niektórzy kynolodzy twierdzą że ma domieszkę krwi wilczarza irlandzkiego. Według legendy wszystkie Kerry Blue Terrier są potomkami niezwykle walecznego psa o błękitnej maści, który około 200 lat temu dopłynął z rozbitego w irlandzkiej zatoce Tralee statku do brzegu Irlandii oraz potrafił pokonać każdego przeciwnika. 

W rejonie „Ring of Kerry”, gdzie strzegł samotnych farm, zwalczał szczury i myszy oraz zaganiał zwierzęta domowe. Pierwsza informacja przodkach Kerry Blue Terrier pochodzi z 1847 roku. Ówczesny ekspert z dziedziny kynologii, H.D. Richardson z Dublina, pisał o terierze arlekinie, który posiadał niebiesko-łupkową sierść z ciemniejszymi łatami i plamkami oraz z podpalanymi znaczeniami. 

W 1913 rasa zadebiutowała na wystawie dla psów. Po przyjęciu wzorca hodowla ujednoliciła typ, umaszczenie i wzrost, a w 1920 roku powstał Dubliński Klub Błękitnego Teriera. Rasa zyskała ogromną popularność, stając się maskotką irlandzkich patriotów. Przez jakiś czas istniały cztery jej kluby, które w latach 1922-1924 zorganizowały przynajmniej sześć wystaw i sześć prób polowych. Rasa ta zadebiutowała na prestiżowych wystawach Crufts w Anglii, a także na wystawie psów rasowych Westminster Dog Show w Stanach Zjednoczonych.

Ponieważ Kerry Blue Terrier był wszechstronnym psem, który wszystko umie, zdobył dużą popularność nie tylko w rodzimej Irlandii. Pod koniec lat 20-tych ubiegłego wieku pokochali ją psiarze z całego świata. Zyskał opinię doskonałego psa do pracy i do towarzystwa, dlatego mówiono, że rasa ta jest nieomal idealna.

  • Długość życia 13 -15 lat
  • Wysokość psa w kłębie wynosi: 45,5 - 49,5 cm
  • Wysokość suki w kłębie wynosi: 44,5 - 48 cm
  • Waga 15 - 18 kg
     

Kerry Blue Terrier - charakter

Ten efektowny terier jest doskonałym psem myśliwskim, świetnym pływakiem, ognisty i czujny. Najczęściej trzymany jako pies do towarzystwa, doskonale czuje się z dziećmi i dorosłymi. Jest łagodny, ale także dobrze sprawdza się jako pies stróżujący. Rzadko kiedy szczeka. Kerry Blue Terrier to pies inteligentny, obdarzony bardzo dobrą pamięcią, żywy i niesforny. Jest także pewny siebie, czujny i odważny. Przywiązuje się silnie do jednego przewodnika. Ponadto potrafi być uparty i samowolny. Jest godny zaufania, pełen temperemanetu, ale nie nerwowy. Nie jest to rasa dla początkujących. Kerry Blue Terrier z natury ma skłonność do bójek z innymi psami, czego nie należy tolerować nigdy. 

Kerry Blue Terrier - charakterKerry Blue Terrier - charakter. Zdjęcie hodowla Elfara Poland FCI

To bardzo odważny i zadziorny psiak, którego lepiej nie spuszczać ze smyczy podczas spaceów po lesie, ze względu na jego silny instynkt myśliwski. Niektóre psy tolerują inne, a inne wolą przejść przez życie jako jedyny czworonóg w domu. Rasa potrzebuje opiekuna pewnego siebie i swoich cech przywódczych. 

Kerry Blue Terrier nadaje się do takich dyscyplin jak: łapanie rzuconej piłki i próby na torze przeszkód. Jeśli jednak zdecydujesz się na udział w nich zawodach, ważne by pies polubił współzawodnictwo. Zbyt monotonne lekcje lub ćwiczenia sprawią, że pies zacznie wykazywać upór.

Kerry Blue Terrier lub dzieci i przywiązuje się do rodziny. Za młodu należy go zaznajomić z kotami, aby w przyszłości nie atakował ich. To pies, który lubi sport i chętnie towarzyszy człowiekowi, który go uprawia. Jeśli wyjątkowo zdarzy się tydzień bez długich spacerów, np. z powodu choroby opiekuna, pies to zaakceptuje.

Kerry Blue TerrierKerry Blue Terrier - charakter

Kerry Blue Terrier - pielęgnacja

Kerry Blue Terrier należy często szczotkować i czesać najlepiej metalowym grzebieniem. Pies musi być strzyżony za pomocą nożyc oraz maszynki do strzyżenia. Warto w tym celu udać się ze swoim pupilem salonu groomerskiego. Jeśli pies bierze udział w wystawach, warto skonsultować się z dobrymi hodowcami w sprawie pielęgnacji. Pies nie gubi sierści, co stanowi zaletę.

Kerry Blue Terrier - pielęgnacjaKerry Blue Terrier - pielęgnacja. Zdjeice hodowla Elfara Poland FCI

Kerry Blue Terrier - umaszczenie

Wszelkie odcienie błękitu z ciemniejszymi znaczeniami lub bez nich; niewielka biała plamka na piersi nie stanowi wady. Czerń dopuszcza się u osobników do 18 miesiąca, to samo dotyczy nalotów płowych.

Kerry Blue Terrier - umaszczenieKerry Blue Terrier - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Elfara Poland FCI

Kerry Blue Terrier - choroby

Kerry Blue Terriery są zdrowe i odporne na choroby. Bardzo rzadko występują u nich schorzenia genetyczne. Rasa ta jest podatna na występowanie alergii pokarmowych oraz alergii związanych ze złą pielęgnacją skóry i sierści.

Kerry Blue Terrier - żywienie

Kerry Blue Terriery mają doskonały apetyt, a ponieważ są bardzo energiczne i aktywne,  powinny dostawać odpowiednią karmę, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju. Pies jest mięsożercą i nie należy o tym zapominać. Zarówno zęby, jak i przewód pokarmowy są dostosowane do trawienia surowego mięsa. Super dietą, praktycznie dla każdego psa, jest Barf. Dieta ta oparta jest na podawaniu surowego mięsa różnych gatunków zwierząt, ich podrobów, kości miękkich mięsnych. W przypadku tej diety należy też podawać odpowiednie suplementy, jeżeli oczywiście jest ku temu potrzeba. Innym rozwiązaniem żywienia naszego psa, jest podawanie dobrej suchej karmy, ale nie tanich z supermarketów, gdyż one w swym składzie nie mają praktycznie mięsa. Wybierając suchą karmę czytajmy jej skład. Nie powinna ona zawierać zbóż, a na pierwszych miejscach w składzie powinno widnieć suszone lub świeże mięso.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.