Look4dog.com

Wyżeł węgierski szorstkowłosy

W okresie wędrówki ludów tropowce te przybyły do karpackich dolin na terenie obecnych Węgier. Krzyżowano je z żyjącymi tam psami myśliwskimi. W ten sposób powstał pies wystawiająco-tropiący. Węgierski wyżeł szorstkowłosy powstał w wyniku połączenia z niemieckim wyżłem szorstkowłosym. 

W 1920 roku Tibor Thuroczy i Balazs Otros doprowadzili do powstania Związku Wyżła Węgierskiego. Po II wojnie światowej z emigrantami węgierskimi rasa ta dotarła do Niemiec. W 1977 roku w Niemczech został założony Związek Wyżła Węgierskiego, którego inicjatorem był Josef Rauwolf. 

  • Wysokość psa w kłębie: 58 - 64 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 54 - 60 cm
  • Waga: 20 - 30 kg
Advert - Hodowla

Wyżeł węgierski szorstkowłosy - charakter

Wyżeł węgierski szorstkowłosy to wszechstronny pies myśliwski. Zdolny do pracy w polu, lesie, a także w wodzie. To psy, które mają typowe zdolności myśliwskie i charakteryzują się doskonałym węchem, rewelacyjnym aportowaniem, dobrym trzymaniem śladu, nawet w czasie pływania. Wyżeł jest psem odpornym na ekstremalne warunki pogodowe. Wyżeł ma być doskonałym psem polującym. W czasie polowania na drobną zwierzynę jest szybki, zwinny, a przy tym spokojny i dokładny. Uwielbia pracę w wodzie i bezwzględnie tępi szkodniki. Odporny jest na upał i suszę. Dzięki jego wszechstronności, inteligencji i wierności czynią go idealnym towarzyszem myśliwego. 

Wyżeł węgierski to czuły, inteligentny i pewny siebie pies. Jest łatwy do ułożenia, pod warunkiem, że będziemy w tym konsekwentni, łagodni i cierpliwi. Doskonale pracuje ze swym przewodnikiem i pozostaje z nim w stałym kontakcie. W czasie pracy jest uparty, cierpliwy. Cechuje go doskonały węch i jest pewny w stójce. Dzięki łagodnemu i przyjaznemu usposobieniu, wyżeł może być doskonałym towarzyszem dla całej rodziny, pod warunkiem, że zapewnimy mu zajęcia fizyczne i umysłowe. Zwłaszcza w młodym wieku ich potencjał fizyczny należy skietować na aktywność ruchową. Aktywny spacer, połączony z treningiem pozwoli wpełni wyładować jego energię. Dlatego potrzebuje on aktywnych właścicieli, którzy interesują się sportami kynologicznymi czy też konkursami z posłuszeństwa. Wyżeł węgierski to prawdziwy aporter, który uwilebia zwłaszcza w trakcie spacerów przynościć to co znajdzie i obdarować nimi swojego właściciela. 

 

 

 

Wyżeł węgierski szorstkowłosy - umaszczenie

Umaszczenie wyżła węgierskiego szorstkowłosego:

  • różne odcienie rudego i piaszczystego złota. 

Skóra jest nieco ciemniejsza lub w tym samym kolorze. Czerwony, brązowy lub rozjaśniony kolor niepożądany. Mała łata na klatce piersiowej lub podgardlu o średnicy nie większej niż 5 cm i białe znaczenia na palcach nie stanowią wady. Kolor fafli i obwódek oczu odpowiada barwie nosa.

Wyżeł węgierski szorstkowłosy - pielęgnacja

Pielęgnacja tych psów jest bardzo prosta i nie zabiera dużo czasu. Wystarczy go raz na jakiś czas dobrze wyczesać. Uwagę należy zwrócić na uszy. Ze względu na ich budowę, mogą powstawać stany zapalne. 
 

Wyżeł węgierski szorstkowłosy - choroby

Wyżły węgierski to psy zdrowe, cieszące się długim życiem, dożywają nawet 15 lat. Rzadko możemy stwierdzić u nich choroby genetyczne. Dość często jednak mogą pojawiać się u nich choroby o tle immunologicznym, które dotyczą alergii pokarmowych i kontaktowych. Wyżły mogą także wykazywać wrażliwość na środki znieczulające podawane np. do zabiegów chirurgicznych. Dlatego warto o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym psa. Rzadkim, ale jednak bardzo poważnym schorzeniem u wyżła węgierskiego jest padaczka.

Wyżeł węgierski szorstkowłosy - żywienie

Żywienie tej rasy jest bardzo ważne, zwłaszcza w wieku szczenięcym. Ilość pokarmu należy dostosować do aktywności, kondycji i zdrowia psów. Należy mu zapewnić bardzo dobrą karmę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. Psy tej rasy można karmić bardzo dobrymi suchymi karmami niezawierającymi zbóż, a także idealna będzie dieta Barf oparta na surowym mięsie, chrzęstnych kościach, surowych podrobach, bez dodatku ryżu, makaronu czy kasz. W dietach, które sami będziemy przygotowywać należy pamiętać o dodatkowym suplementowaniu. Przed podaniem preparatów np. wapniowych należy to skonsultować z lekarzem weterynarii, oraz zrobić podstawową morfologię. Niewłaściwa suplementacja może psu paradoksalnie zaszkodzić.
 

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.