Look4dog.com

Staffordshire Bull Terrier

Przeszłość sympatycznego staffordhshire bull terriera (pisany również jako staffordhshire bullterier)  jest dość brutalna. Rasa ta wywodzi się od krzyżówki buldoga staroangielskiego z terierem, najprawdopodobniej black and tan, utworzona w okresie, gdy najpopularniejszymi widowiskami „sportowymi” były walki psów oraz szczucie nimi byków. Staffordhshire bullteriery były idealnie przystosowane do walki - miały siłę i nieustępliwość buldoga oraz zwinność i szybką orientację teriera.

Gdy w Wielkiej Brytanii wprowadzono zakaz organizowania obu rodzajów widowisk, u stafforshire bull terrierów zaczęto rozwijać łagodniejsze cechy, przekształcając stopniowo „staffy’ego” w psa do towarzystwa. Nie należy mylić stafforsdhire bullterriera z terierem amerykańskim, czyli pit bullem, którego ukształtowano, rozwijając całkowicie inne cechy rasy.

  • Idealna wysokość to 35,5 - 40,5 cm
  • Waga psów to 12,7  - 17 kg
  • Waga suki to 11 - 15,4 kg
     

Staffordshire Bull Terrier - charakter

Staffordshire bull terrier jest pięknie zbudowany, muskularny, aktywny i bardzo zwinny. Znany jest ze swej nieposkromionej odwagi oraz wytrwałości. To inteligentny, serdeczny pies, zwłaszcza kiedy są koło niego dzieci. Uwielbia bawić się godzinami ze swoimi młodszymi opiekunami. Kiedy stwierdzi, że ma już dość harców z milusińskimi, odchodzi, a dzieci powinny to uszanować. Staffy to nieustraszony, oddany, wierny przyjaciel całej rodziny.

Staffy jest świetnym członkiem rodziny, oddanym i towarzyskim przyjacielem człowieka, całkowicie godnym zaufania psem. Psy tej rasy mają silny i stanowczy charakter, a przy tym są wesołe, ciekawskie i pewne siebie. W tym niezbyt dużym psie, drzemią ogromne pokłady energii. Tradycyjnie znany jest z nieposkromionej odwagi oraz wytrwałości.  Staffordhshire bullteriery uwielbiają dzieci. Najlepiej, jeżeli właścicielem tej rasy będzie osoba, która miała już doświadczenie z wymagającymi psami. Socjalizacja Staffiego zaczyna się od pierwszych chwil w nowym domu. Ułożony Staffordshire bullterier będzie zrównoważony, zdecydowany i mądrym przyjacielem całej rodziny. Należy jednak pamiętać, że Staffy jest wrażliwy na krzyk. Dlatego szkolenie go powinno być łagodne, stanowcze i konsekwentne. Właściciel musi wykazać się dużą kreatywnością podczas ćwiczenia psem. Nie wolno mu pozwalać na wszystko. Jest pojętny, bystry i chętnie się uczy, choć czasem bywa uparty. Dodatkowo, to rasa odważna, energiczna i czujna, poza tym uwielbia ruch i zabawę. Jest zwinny, dzięki czemu może brac udział w różnych psich sportach np. agitity, weight pulling. Uwielbia być zabierany na długie spacery połączone z zabawą. Lubi bawić się z innymi psami, jednak podczas zaangażowania w tego typu zabawę traci słuch. Dlatego przy tego typu zabawach trzeba być czujnym i skoncentrowanym na swoim psie. Jeżeli zobaczycie, że za chwilę może być konflikt  z innym psem, lepiej go od razu zabrać, w przeciwnym razie kiedy dojdzie do walki nie będziecie w stanie go odwołać. 

Temu terierowi nie wystarczy krótki spacer, dlatego trzeba o tym pamiętać. Psy tej rasy kochają ludzi, nawet tych obcych, dlatego rasa ta nie nadaje się na stróża. Chociaż gdy poczuje realne zagrożenie, stanie w obronie swojej rodziny. Choć dużo nie szczeka, to jednak nie możemy go zaliczyć do piesków cichych, ponieważ wydaje z siebie różne inne dźwięki. Zazwyczaj dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi, pod warunkiem, że wychowuje się z nimi od szczeniaka. Kiedy w domu mamy już dorosłego Staffiego i wprowadzimy inne zwierzę może być również. I tu bardzo ważne jest podejście i umiejętności właściciela. Warto o to zadbać wcześniej, im szybsza socjalizacja we wczesnym wieku i kontakt ze zwierzętami, tym mamy większa pewność, że konfliktu nie będzie. 

To bardzo dobra rasa, aby zamiwszkała z oddanym mu właścicielem w bloku, bowiem nie potrzebuje on dużych powierzchni, aby być szczęśliwym. Najważniejsze dla tego psa to obecność przy swoim opiekunie. 

Staffordshire Bull Terrier - charakterStaffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier - pielęgnacja

Pielęgnacja jest naprawdę łatwa i nie trzeba na nią poświęcać sporo czasu. Ponieważ psy tej rasy mają bardzo krótką sierść, wystarczy jeżeli raz na jakiś czas ją wyczeszemy. W okresie linienia warto tą czynność robić dokładnie, gdyż sierść Staffiego jest gruba, twarda i ostra, przez co może wbijać się np w dywan. Idealnym narzędziem do tego zabiegu, może być gumowa rękawica.  

Staffordshire Bull Terrier - pielęgnacjaStaffordshire Bull Terrier - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla LILASHSTAFF FCI

Staffordshire Bull Terrier - umaszczenie

  • czerwone
  • płowe
  • białe
  • czarne
  • błękitne

Maść czarna podpalana lub wątrobiana jest niepożądana.

Staffordshire Bull Terrier - umaszczenie

Staffordshire Bull Terrier - umaszczenie. Zdjęcie hodowla LILASHSTAFF FCI

Staffordshire Bull Terrier - choroby

Staffy to ogólnie pies o dobrym stanie zdrowia. Jednak ze względu na dużą żywotność i ruchliwość są narażone na kontuzje, np. zerwanie kolanowego więzadła krzyżowego. Niektóre osobniki mogą cierpieć na dysplazję stawową, a u młodych osobników może pojawić się kulawizna młodzieńcza.

Staffordshire bullterier ma również skłonności do alergii pokarmowych i skórnych, np. po ukąszeniu przez pchły lub kleszcze. U psów z przeważającą ilości bieli może wystąpić ryzyko głuchoty, powiązanej z brakiem pigmentu, a u błekitnych łysienie plackowate.

Z chorób genetycznych na jakie narażona jest ta rasa możemy zaliczyć kataraktę, chorobę metaboliczna niszczącą układ nerwowy L-2-HGA. Na szczęście na obie te choroby są już dostępne testy DNA, dzięki którym możemy się dowiedzieć czy nasz pies jest chory czy też jest tylko nosicielem wadliwego genu. Dlatego zanim kupimy psa od hodowcy, porozmawiajmy z nim na temat badań, jakie robił rodzicom przyszłych szczeniaków. Rzadko występuje PHPV - czyli przetrwałe hiperplastyczne ciałko szkliste.
 

Staffordshire Bull Terrier - żywienie

Staffordshire bullterier mają doskonały apetyt. Należy zadbać o to, aby otrzymywał dobrej jakości sucha karmę przeznaczona dla ras średnich. Na szczególną uwagę zasługują szczeniaki. Powinny otrzymywać taką karmę, która jest bogata w dobrego rodzaju białko zwierzęce, zawiera odpowiednią ilość minerałów i witamin dostosowaną do wieku. Z ilością jedzenia nie należy przesadzać, gdyż pies ten musi zachować piękny i dostojny wygląd. W przeciwnym razie stanie się otyły. Jak każdy pies, także i Staffi będzie zadowolony z diety Barf. Ten sposób karmienia jest najbardziej zbliżony do naturalnego pożywienia jego dzikich przodków. W okresie wzrostu można im podawać preparaty z glukozaminą i chondroityną.

Staffordshire Bull Terrier - żywienieStaffordshire Bull Terrier - żywienie, hodowle. Zdjęcie hodowla Potencjał FCI

Hodowle

Kristi Staffer FCI
Kristi Staffer FCI
Rymanów, Polska
Gold smile staff
Gold smile staff
Skrzeszew , Polska
Wonderful Staffies FCI
Wonderful Staffies FCI
Szczecin , Polska
Dogs Wonderland FCI
Dogs Wonderland FCI
Chełm, Polska
Obsession Staff FCI
Obsession Staff FCI
Żyrardów, Polska
Kabri Team FCI
Kabri Team FCI
Błażejewo, Polska
Demon Club FCI
Demon Club FCI
Węgrów, Polska
Diabelski Usmiech FCI
Diabelski Usmiech FCI
Słupia, Polska
Canaveral-Staff FCI
Canaveral-Staff FCI
Chrośle, Polska
Kongo Bull FCI
Kongo Bull FCI
Turek, Polska
.
.
Zduńska Wola, Polska
Słodka Morda
Słodka Morda
Rymanow Zdrój , Polska
Nobelland FCI
Nobelland FCI
Santok, Polska
Bullbandit
Bullbandit
Wrocław, Polska
Family Staff
Family Staff
Międzychód , Polska
Zarr Amphorum
Zarr Amphorum
Львів, Ukraina
BIS TITA
BIS TITA
Одессa, Ukraina
Desirestaff
Desirestaff
Karmsund, Norwegia
Glorystaff
Glorystaff
ØVrebø, Norwegia
Gentlemen Gladiator
Gentlemen Gladiator
Zabrze, Polska
Sang Real Staff SBT kennel
Sang Real Staff SBT kenn...
Nyársapát , Węgry
Ze Sfory Bena
Ze Sfory Bena
Kobyłka, Polska
Hanyskie Czorty FCI
Hanyskie Czorty FCI
Łaziska Górne, Polska
Bullabella FCI
Bullabella FCI
Skarszewy, Polska
Jakard Wejherstaff
Jakard Wejherstaff
Straszyn, Polska
Horseradish Gang Staff
Horseradish Gang Staff
Warszawa, Polska
From Halls of Valhalla
From Halls of Valhalla
Gródek , Polska
Bitis
Bitis
Perfect Friend
Perfect Friend
Asgard Staff
Asgard Staff
Kraków, Polska
LILASHSTAFF FCI
LILASHSTAFF FCI
Łódź, Polska
Potencjał
Potencjał
Kanie-Stacja, Polska
Psiara Maniakalna FCI
Psiara Maniakalna FCI
Mielec, Polska
Niziolek FCI
Niziolek FCI
Wild Smile FCI
Wild Smile FCI
Łużna, Polska
Betty Staffy
Betty Staffy
Rumia, Polska
Stafficzki Spiczki
Stafficzki Spiczki
Koszalin, Polska
DIORA SHINY BULLIES
DIORA SHINY BULLIES
Grudziądz , Polska
LastraStaff
LastraStaff
Radom, Polska
Trojanbulls
Trojanbulls
Basingstoke, Wielka Brytania (Zjednoczone Królestwo)
Kler Staff
Kler Staff
Kędzierzyn Kozle, Polska
NIEOKIEŁZNANA
NIEOKIEŁZNANA
Łukawiec , Polska
De' Bardini
De' Bardini
Florence, Włochy
Funny-Staffy (FCI)
Funny-Staffy (FCI)
Lublin, Polska
OFRO STAFF
OFRO STAFF
Zduńska Wola , Polska
Borderowe Roztocze
Borderowe Roztocze
Hrubieszów , Polska
Gang-Staff
Gang-Staff
Orneta, Polska
Avia Cerasis (FCI)
Avia Cerasis (FCI)
Maków Mazowiecki, Polska
Jagbull FCI
Jagbull FCI
Gliwice , Polska

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.