Look4dog.com

Planujesz zakup szczeniaka i zastanawiasz się jak się do tego przygotować? Tak, jak ważnym momentem w życiu rodziny są narodziny dziecka, tak samo wygląda to z wzięciem pod dach psa. To nie tylko ogrom radości, ale i wielka odpowiedzialność, za którą skrywa się wiele obowiązków. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przygotowując się na powitanie nowego futrzanego członka rodziny, i na co zwracać uwagę pod kątem konkretnych ras.

Zdecydowałeś się na wzięcie psa? Przeczytaj!

Decyzja o posiadaniu szczeniaka to obowiązek na kilka, a nawet kilkanaście lat, dlatego nie powinna zostać podjęta pod wpływem chwili, lecz powinna być dobrze przemyślana. Pies nie jest zabawką, ma swoje uczucia, potrzeby i rozumie więcej niż nam się wydaje. Dlatego, jeśli chcemy mieć szczeniaka, musimy pamiętać, że nie jest to jedynie przyjemność. Szczególnie na początku maluch, podobnie, jak nowonarodzone dziecko przez pierwszy okres dorastania wymaga naszej uwagi. Wiążą się z tym wizyty u weterynarza, szczepienia, wychowanie, nauka załatwiania na matę - później na trawie, przygotowywanie zbilansowanej diety i szereg innych rzeczy.

Dlatego powinniśmy być w pełni gotowi na przyjęcie psa pod swój dach, zwłaszcza mentalnie, by psiak dostawał to, czego potrzebuje. Musimy też wiedzieć, czy będziemy w stanie to zrobić i mieć dla niego wystarczająco sporo czasu. Pies nie powinien być też fanaberią dzieci, które najpierw mówią, że będą go wyprowadzały i zajmowały się nim, a kiedy psiak im się znudzi lub nabrudzi na dywan, to wtedy pies staje się własnością rodziców i to oni są zmuszeni po nim posprzątać, dać mu jeść, czy go wyprowadzić.

Jeśli to nasz pierwszy pies i nie wiemy, jak się do tego przygotować i jaką rasę wybrać, warto zapytać o to specjalistów. Doradzić może nam, zarówno weterynarz, behawiorysta, jak i profesjonalny hodowca psów. Taka osoba opowie nam wiele o charakterze danej rasy, jej diecie, potrzebach, a także doradzi, jakie akcesoria, gadżety, karmę i smaczki wybrać. Nie powinniśmy przy wyborze psa kierować się, jedynie wyglądem psiaka. A jak wspomnieliśmy jego potrzebami i naszym stylem życia. Jeśli chcemy psiaka, który potrzebuje dużo ruchu, a my prowadzimy raczej kanapowy sposób bycia, to raczej zrobimy takiemu psu krzywdę. Podobnie, jeśli dużo pracujemy, a szczeniak będzie siedział sam w domu. Decydując się na psa, mierzmy siły na zamiary.

Jeżeli chcemy mieć psa rasowego, szczególną uwagę musimy zwrócić na to, aby nabyć go ze sprawdzonego źródła. Warto wówczas wybrać się na wystawy psów rasowych organizowanych przez ZKwP i porozmawiać z hodowcami rasy, która najbardziej nam odpowiada. Psy z hodowli to nie jedyny wybór. W schroniskach czeka na nas wiele smutnych, pragnących miłości oczu, które tylko czekają, aż ktoś je przygarnie. Jeśli pierwszym psem ma być psiak ze schroniska, to również jest to wyzwanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Szczególnie, że często schroniskowe psy przeszły trudne doświadczenia i traumy i wymagają pracy z behawiorystą. Dlatego przed adopcją takiego psa, warto porozmawiać z wolontariuszem, który się nim opiekuje i spróbować zorganizować spacer próbny. Czytanie fachowej literatury, również będzie bardzo pomocne. I powtarzamy raz jeszcze, zanim adoptujesz psa dostosuj jego wiek, charakter i aktywność do własnego stylu życia oraz warunków mieszkaniowych.

Pies na pokładzie, czyli pełna organizacja

P|osiadanie psa to ważny moment w życiu rodziny, na który trzeba się odpowiednio przygotować. I nie mamy wcale na myśli wypucowania każdego kąta przed testem białej rękawiczki. Bardziej mowa tu o sprytnym schowaniu wszystkich przedmiotów oraz produktów, które szczeniak lub dorosły pies może złapać w zęby i zrobić sobie nimi krzywdę. Taki zwierzak nie zastanawia się, czy coś jest dla niego dobre lub złe. Po prostu bierze to, co wydaje się mu interesujące. Jeśli coś przykuje jego uwagę i odpowiednio go zainteresuje, to nie ma zmiłuj! Capnie to zębami szybciej niż zdążymy się obejrzeć. Skutki tego mogą być opłakane i nie chodzi nam o pogryzione kapcie, kable, rozdarte chusteczki z kosza czy zjedzone jedzenie ze stolika. W najgorszym wypadku nasz pies może się czymś zatruć, zachłysnąć lub skaleczyć. Nie unikniemy wtedy wizyty u weterynarza. Dlatego ostrożność i przejrzenie mieszkania jest bardzo istotne. Oszczędzi nam wiele nerwów, a psu niepotrzebnego cierpienia.

Pomimo iż może wydawać się to dość zwariowane, warto spojrzeć na nasze mieszkanie psim okiem z pozycji na czworaka. Tak i wcale nie żartujemy. To pozwoli nam najlepiej ocenić stan zagrożenia dla naszego przyszłego szczeniaka i zauważyć te przedmioty lub produkty, które na pierwszy rzut oka, patrząc z ludzkiej perspektywy, nie wydały nam się wcześniej groźne dla zwierzęcia. Dlatego przede wszystkim schowaj lub połóż wysoko następujące przedmioty:

  • pilota, 
  • buty, 
  • kapcie,
  • skuwki, guziki, 
  • leki, 
  • detergenty, 
  • słodycze,
  • przyprawy,
  • chipsy i przekąski, 
  • kapsle, 
  • kable i ładowarki
  • koraliki
  • drobne elementy zabawek,
  • baterie

Jednak lista przedmiotów może być znacznie dłuższa. Warto zachować ostrożność i na bieżąco sprawdzać, czy coś nie leży w zasięgu łapy psiaka. Kiedy już skończysz organizację domu, czas na przygotowanie pierwszej wyprawki dla psa.

Wyprawka dla psa

Wyprawka dla szczeniaka i dorosłego psa niczym właściwie się nie różni. Lista niezbędnych akcesoriów nie jest długa, jednak zawiera w sobie rzeczy, których nie można pominąć. Każda z nich jest potrzebna, aby pomóc czworonogowi zaaklimatyzować się w nowym środowisku i stworzyć dla niego przytulną przestrzeń, w której będzie na co dzień przebywał. Jeśli bierzemy szczeniaka z profesjonalnej hodowli, to w obowiązku hodowcy jest to, aby dostarczyć nam przygotowaną wyprawkę dla psa. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli przygarniamy zwierzaka ze schroniska, wtedy wyprawkę musimy skompletować samodzielnie. Nie jest to trudne, wystarczy, aby mieć w pamięci, że powinna ona zawierać poniższe rzeczy:

Psie miski

Podstawą wyprawki są miski na wodę i karmę. Powinny one być dostosowane do rozmiarów psa, jak i jego rasy. Niskie miski sprawdzą się dla szczeniaków i psów ras małych, duże miski dla większych psów, zaś wysokie miski pozwolą na swobodne jedzenie i picie psom, które mają charakterystyczne zwisające uszy, jak choćby cocker spaniel. 

Taka miska powinna być też wykonana z odpowiedniego, nietoksycznego tworzywa. Design będzie miał większe znaczenie bardziej dla właściciela niż samego psa. Najlepiej sprawdzą się miski ceramiczne i metalowe. Materiał powinien być też łatwy w czyszczeniu. Jeśli z czasem zauważymy, że psiak ma problem z nadmiernym lub szybkim jedzeniem, warto zainwestować w miskę spowalniającą jedzenie. To skuteczny sposób na psie łakomstwo.

Jedzenie

Wiadomo, że najważniejszą rolę w życiu psa odgrywa jedzenie. Dobrze zbilansowana karma sucha dla szczeniaka przyczyni się do prawidłowego jego rozwoju. Posiada ona wszytkie niezbędne substancje odżywcze, które tak bardzo potrzebne są w diecie szczeniaka. Karma powinna być też dobrana indywidualnie, do wieku i rasy psa, a także jego zdrowia i trybu życia. Tyczy się to, zarówno karmy mokrej, jak i suchej. Hipoalergiczna karma będzie idealna dla czworonoga, u którego wykryto alergię. Najlepiej wybierać karmy z najwyższym procentem mięsa w składzie i bez zbóż, które są raczej zapychaczem niż cennym składnikiem. Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzać etykiety.

Wychowanie psa

Podobnie jest ze smaczkami. Wybierając te dobrej jakości, będziemy pewni, że karmimy psiaka dobrą przekąską, a nie zapychamy jego żołądka psim fast foodem. Każdy dobry hodowca i weterynarz odradzi karmy i smaczki, które są popularnymi alternatywą dla drogich dobrych karm. Warto też do diety psa dodawać zdrowe tłuszcze i warzywa. 

Obroża i smycz

W wyprawce nie może zabraknąć też smyczyobroży lub szelek, zależnie od preferencji. Do dużych psów wygodniejsza będzie smycz, jednak w przypadku średnich i małych psów wygodniejsze będą szelki, które nie będą tak bardzo narażać gardła, jak jest w przypadku obroży. Odpowiednio dobrane szelki do wzrostu i rozmiaru psa będą dla niego bardzo wygodne, również dla właściciela. 

Podobnie, jak dobra smycz, dostosowana długością i grubością do psa. Oba te atrybuty powinny być komfortowe i wytrzymałe. Jeśli chcemy uniknąć kupowania smyczy lub obroży co przysłowiową ‘chwilę”, warto postawić na te, wykonane z dobrej jakości materiałów. Polecane są akcesoria wykonane ze skóry. Smycz i obroża lub szelki dla psa pozwolą też wesprzeć tresurę psa. Długa smycz pozwoli na swobodne spacery, jednak, jeśli pies ma problem z ciągnięciem, dobrze jest wybrać smycz regulowaną. Da Ci to poczucie kontroli, a psu bezpieczeństwa. Nauczy go również poprawnego chodzenia podczas spacerów.

Legowisko

Każdy pies musi mieć w domu swoją przestrzeń, którą zapewni mu legowisko. Tam psiak będzie mógł spać, wypoczywać, trzymać swoje zabawki. Nawet, jeśli pozwolimy psu leżeć na łóżku czy kanapie, poducha dla psa lub legowisko jest konieczne, aby wyznaczyć mu w domu tylko jego kąt. Tam też będzie mógł “schować się”, jeśli poczuje chęć, by odseparować się od tego, co dzieje się w domu. Legowisko czy poduchę, należy dopasować do rozmiaru psa. Przy ich wyborze ponownie design ma drugorzędne znaczenie. Najważniejsza jest jakość wykonania oraz materiał. Najlepiej, aby był trwały i hipoalergiczny. Łatwość mycia również jest istotna, dla naszego komfortu, kiedy przyjdzie czas, by wyczyścić legowisko dla psa. 

Zabawki

Psy potrzebują zabawy, szczególnie szczeniaki, które mają multum energii. Dlatego zabawki to kolejna rzecz na liście w wyprawce dla psa, która jest niezbędna. Będą one nie tylko zapełniały czas psiaka, ale odpowiednio dobrane wspomogą jego tresurę. Wiele różnych zabawek stanie się zachętą do aktywnego spędzania czasu. 

Piłki, gryzaki, maskotki i inne zabawki z pewnością sprawią zwierzakowi wiele radości, będą też powodem do wspólnych zabaw i wzmacniania relacji. Pozwolą psu też odwrócić uwagę w momencie, kiedy nie ma nas w domu. Należy wziąć pod uwagę, przy wyborze zabawek, aby nie miały one małych elementów łatwych do połknięcia, ani nie były one wykonane z toksycznych materiałów. Ciekawą zabawką jest piłka do której wkłada się smaczki. Maty do lizania odstresują psa i nauczą go spokojnego jedzenia bez łakomstwa. 

Pierwszy pies, jaką rasę wybrać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zastanawiając się nad wyborem pierwszego psa, powinniśmy zastanowić się nad naszym trybem życia, możliwościami czasowymi i mieszkaniowymi. Jak również nad tym, jaki charakter psa będzie dla nas odpowiedni. Jedne psy są łatwiejsze w ułożeniu, inne wymagają większej uwagi i spełniania potrzeb, np. husky, które nie powinny przebywać w małych mieszkaniach lub myśliwskie psy, które potrzebują dużej aktywności.

Dlatego zanim wybierzemy psa, warto zapoznać się z charakterystykami poszczególnych ras. Możemy też bezpośrednio nawiązać kontakt z hodowcą i uzyskać wszystkie niezbędne informacje. To z pewnością pozwoli nam na podjęcie odpowiedniej decyzji. Jak wyglądają poszczególne rasy polecane dla początkujących właścicieli? Naszą listę zaczniemy od psów ras małych, które są łatwe w utrzymaniu i nie potrzebują aż tak dużego mieszkania do życia. Zacznijmy od nich, bo nadają się do każdego domu, mieszkania, nawet niewielkiej kawalerki. Zajmują mało miejsca i nie są zbyt wymagające. A dodatkowo sprawdzą się zarówno u osób młodych, jak i starszych, które dopiero teraz zdecydowały się na pierwszego czworonożnego przyjaciela.

Jamnik

Ta rasa występuje w wersji krótko-, długo- oraz szorstkowłosej. Z charakteru są to radosne i skore do zabawy czworonogi. Ich niewielki rozmiar sprawia, że są urocze. Uległość sprawia, że łatwo poddają się szkoleniu. Mimo to, jeśli dobrze wyczują właściciela, potrafią być też dominujące. Raczej mają spokojną naturę, nie są to typy agresorów. Mają instynkt myśliwski. Dodatkowym atutem jest ich sierść, która nie wymaga zbyt częstej pielęgnacji.

Szczeniak jamnik 

Hodowle ZKwP/FCI 

Papilon

Psiaki te wyróżniają się pięknymi uszami i puchatym ogonem. Są niezwykle czarujące i lekkie, ponieważ osiągają zwykle do 4 kg wagi. Ich wzrost nie jest większy niż 30 cm. Psy tej rasy są bardzo przyjazne, bystre i posłuszne. Dlatego nie ma problemów z ich szkoleniem. Szybko przywiązują się też do swojej rodziny. Są też bardzo elastyczne i dostosowują się szybko do warunków w których żyją. Nie potrzebują też wielu aktywności na co dzień.

Papilon

Hodowle ZKwP/FCI - Spaniel Kontynentalny Papilon

Pomeranian

Psy te wyglądają jak mała puchata kulka. Pomeraniany mają tendencję do wybierania sobie spośród rodziny jednej osoby, za którą podąża krok w krok. W przypadku zagrożenia będzie bezwarunkowo bronił swoich najbliższych. Są niepozorne, ale bardzo odważne. Również są łatwe w pielęgnacji i wyszkoleniu. Ich długą sierść wystarczy jedynie wyczesywać regularnie. Mimo to psy te potrzebują dużo aktywności i uwagi ze strony właściciela lub rodziny.

Szpic miniaturowy PomeranianHodowle ZKwP/FC - szpic miniaturowy Pomeranian 

Psy dużych ras 

Golden retriever 

To niezwykle towarzyskie psy, które mają łagodne i skore do zabawy usposobienie. Są też niezwykle czujne i bystre, dlatego nie mają problemów ze szkoleniem. Świetnie współpracują też podczas chodzenia na smyczy. Psy te nie wykazują też cech agresywnych, ani dominujących. Są bardzo przywiązane do swojej rodziny. Dobrze czują się w otoczeniu dzieci. Wymagają jednak na co dzień sporej dawki ruchu, ponieważ są dość żywiołowe.

Labrador retriever

Podobnie do swoich poprzedników, psy te są niezwykle łagodne. Dlatego często wykorzystuje się je w dogoterapii. Są też przyjacielskie i bardzo empatyczne. Szybko się uczą, dlatego dobrze się z nimi współpracuje i trenuje. Uwielbiają przebywać ze swoim właścicielem. Szczególnie, że to duże pieszczochy. Kochają się przytulać i spędzać czas ze swoją rodziną. Nie mają problemu w kontaktach z dziećmi. Są też bardzo energiczne. 

Berneński pies pasterski

Psy tej rasy należą do psów stróżujących i pasterskich. Mają w sobie wiele łagodności i cierpliwości, zarówno do dzieci, jak i innych zwierząt. Dlatego dobrze odnajdą się w domach, gdzie jest już inny zwierzak lub dziecko. Bardzo rzadko bywają agresywne. W niepewnej sytuacji raczej się wycofują niż atakują. Są też niezwykle towarzyskie i kochają się przytulać. Chętnie wejdą w rolę dużego przytulaka. Wymagają raczej łagodnego szkolenia i dużo ruchu.

Nowofundland

O tych psach mówi się, że są łagodnymi olbrzymami. Mają wiele empatii w sobie i uwielbiają być głaskane i mieć uwagę właściciela skupioną na sobie. Nie mają w sobie agresji, raczej mają łagodne usposobienie. Również świetnie nadadzą się do domu z dzieckiem lub innym zwierzakiem, z którym chętnie się zaprzyjaźnią. Kochają wodę, dlatego będą szukały każdej możliwej okazji, by do niej wskoczyć. To psy inteligentne, które bardzo szybko się uczą.

Mamy nadzieję, że wskazane powyżej informacje, będą pomocne przy wyborze pierwszego psa rodziny. W razie dodatkowych pytań polecamy kontakt bezpośrednio z danym hodowcą. Pamiętajmy też, że pomimo iż poszczególne rasy mają swoje stałe cechy charakteru, wiele tak naprawdę zależy od tego, jak ułożymy psa. 

Nawet najbardziej potulny pies, wychowywany w złych warunkach, dotknięty przemocą i brakiem uwagi i tresury, jak często zdarza się w przypadku psów wziętych ze schroniska lub pseudohodowli może zamienić się w prawdziwego agresora. Dlatego pamiętajmy, że pełna odpowiedzialność za życie, zdrowie i zachowanie psa, jest tylko w naszych rękach.
 

 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.