Look4dog.com

Francuski pies wodny (Barbet)

Francuski pies wodny to rasa o dość długiej historii. Psy wodne występowały już 600 lat p.n.e. w Persji. Wraz z fenickimi kupcami przywędrowały do krajów znad basenu Morza Śródziemnego: Hiszpanii, Portugalii oraz południowych Włoch i Francji. Początkowo traktowano je jako psy pasterskie, ale szybko dostrzeżono ich myśliwski talent. Francuski pies wodny był wykorzystywany do wypłaszania, a następnie aportowania ustrzelonego ptactwa wodnego.

Nazwa „barbet”, czyli „brodacz” w odniesieniu do tej rasy po raz pierwszy padła we Francji w XVI wieku. Określała ona psa o obfitej, kręconej sierści tworzącej brodę na pysku. Cechy barbeta, jakie znamy dziś, ukształtowały się 300 lat później, wskutek dalszych krzyżówek, m.in. z wyżłami i pudlami. W XVIII i XIX wieku barbet towarzyszył marynarzom i żołnierzom francuskim w regularnych akcjach. Ten niezwykle wytrzymały i wierny pies doczekał się rozmaitych powiedzonek z tamtego okresu, m.in. „Podążać za kimś jak barbet” lub „Być brudnym niczym barbet”. Świadczy to o jego oddaniu i zaangażowaniu w służbie człowiekowi. Francuski pies wodny z psa pracującego awansował na psa do towarzystwa. W nowej roli odnajduje się doskonale, ponieważ kocha człowieka, nie wykazuje cienia agresji i jest bardzo cierpliwy. Dość często spotyka się barbety asystujące osobom niewidomym lub pełniące rolę terapeuty.

  • Długość życia: 11 - 13 lat
  • Wysokość psa 58 - 65 cm
  • wysokość suki 53 - 61 cm
  • tolerancja +/- 1 cm

Francuski pies wodny (Barbet) - charakter

Francuski pies wodny jest psem wykorzystywanym do polowań na ptactwo wodne. Wyszukuje i wypłasza ptactwo, które ukryte jest w krzakach, trzcinach czy zaroślach. Jest bardzo odporny na zimno, bez względu na panujące warunki atmosferyczne zawsze wskoczy do wody. Barbet to pies średniej wielkości o gęstej, wełnistej sierści, która chroni go przez zimnem i wilgocią. Jest wytrzymałym psem myśliwskim, bystrym, szybko uczącym się i łatwym w prowadzeniu.

Francuski pies wodny (Barbet) - charakterFrancuski pies wodny (Barbet) - charakter. Zdjęcie hodowl Sebio Perro  

Francuski pies wodny barbet jest zgodny, lojalny, przyjacielski i chętny do nauki. Nie wykazuje problemów wychowawczych, pod warunkiem, że poświęci mu się czas. Wymaga odpowiedniej socjalizacji i konsekwentnego wychowania w okresie szczenięcym, w przeciwnym razie stanie się uparty i niezależny. Uczy się bardzo szybko, a podczas szkolenia jest wyczulony na głos przewodnika. Warto wykorzystać ten fakt do wzmacniania pozytywnych zachowań. To pies łagodny, co nie oznacza, że należy tolerować jego wybryki. W przeciwnym razie opiekun może stracić autorytet. Psy te są uczuciowe i bardzo przywiązują się do właściciela. Najchętniej spędzałyby z nim każdą wolną chwilę, chodząc za człowiekiem krok w krok. Idealnie odnajdzie się w roli psa towarzyszącego i wystawowego. Barbet na wystawach prezentowany jest w naturalnej szacie, która nie wymaga modelowania. Oprócz wystaw, idealnie sprawdzi się także na torach agility oraz w różnych zawodach organizowanych przez kluby psów myśliwskich. 

Barbet nie powinien mieszkać na zewnątrz. W przeciwnym wypadku będzie mu doskwierać ogromna tęsknota za ludźmi. Rasa ta jest bardzo oddana i przywiązana do swoich opiekunów. Odpowiednim właścicielem tych psów, będą osoby aktywne, ponieważ barbet nie jest psem który lubi wylegiwać się na kanapie. Rasa ta wymaga długich, aktywnych spacerów, połączonych z zabawą w rzece, strumieniu, czy w jeziorze. Z racji na przyjazne i pogodne usposobienie, nie jest to pies obronny. Na pewno jednak wcześnie podniesie alarm, gdy wyczuje niebezpieczeństwo. Barbet dobrze toleruje inne zwierzęta domowe i może mieszkać zarówno w bloku w mieście, jak i w domku na wsi. 

Francuski pies wodny (Barbet)Francuski pies wodny (Barbet)

Francuski pies wodny (Barbet) - pielęgnacja

Sierść barbeta ma tendencje do filcowania, dlatego wyczesuj swojego psa regularnie, np. dwa razy w tygodniu. Jeśli sierść jest w dobrym stanie, możesz na tym poprzestać. W przypadku, gdy okrywa włosowa jest bardzo sucha i kręcona, trzeba włożyć więcej wysiłku w pielęgnację i strzyc psa regularnie. Unikaj golenia sierści latem. Wtedy pełni ona niezwykle ważną funkcję izolującą ciało psa przed przegrzaniem. Wystarczy, że zapewnisz mu dostęp do cienia oraz regularne wyprawy nad wodę, w której będzie mógł popływać i schłodzić się.

Francuski pies wodny (Barbet) - pielęgnacjaFrancuski pies wodny (Barbet) - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Sabio Perro

Francuski pies wodny (Barbet) - umaszczenie

Sierść barbeta jest odporna na wodę, długa, miękka, kędzierzawa, może tworzyć sznury. Równomiernie pokrywa całe ciało psa. Modelowanie sierści jest dopuszczalne o ile przydaje się w psu w pracy lub ułatwia codzienne utrzymanie.

  • szare
  • białe
  • czekoladowe
  • płowe lub czarne

Dopuszczalne są rozmaite odcienie płowe i jasno płowe. Pożądany jednakowy odcień na całym ciele.

Francuski pies wodny (Barbet) - umaszczenieFrancuski pies wodny (Barbet) - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Sabio Perro

Francuski pies wodny (Barbet) - choroby

Częste kąpiele i słaba wentylacja małżowin usznych oraz ich tendencja do zarastania mogą prowadzić do stanów zapalnych uszu. Kontroluj ich stan regularnie. Jeśli coś Cię niepokoi, skonsultuj się z weterynarzem.

Francuski pies wodny (Barbet) - żywienie

Francuski pies wodny nie ma specjalnych wymagań żywieniowych. Możesz podawać mu wysokogatunkową karmę suchą. Powinna zawierać dobrego rodzaju białko zwierzęce. Suche karmy są zbilansowanym posiłkiem, dzięki czemu nie musimy się martwić o niedobory różnych składników. Powinna być ona także dostosowana do aktywności Barbeta i do jego wieku. Często właściciele psów mają problem z oszacowaniem dziennej dawki pożywienia. Karmiąc psa suchą karmą, nie ma tego problemu, gdyż na opakowaniu jest dokładna rozpiska ile gram dziennie powinien zjadać pies. Konkurencją suchej karmy jest dieta Barf, w której posiłki składają się z surowych produktów pochodzenia zwierzęcego. To właściciel bilansuje i komponuje posiłek dla swojego pupila. Powinien on zawierać surowe mięso, mięsne kości, podroby, warzywa i owoce. Stosując ten rodzaj karmienia mamy pewność, że pies otrzymuje wszystko to co najlepsze bo naturalne.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.