Look4dog.com

Whippet

Dzieje whippeta nie jest do końca są znane. Powszechnie uznaje się, że te eleganckie psy istnieją od setek lat. Świadczyć mają o tym malowidła z czasów prehistorycznych, na których widnieją psy przypominające whippety. Whippet był niegdyś zwany koniem wyścigowym biednych ludzi. Swoje istnienie zawdzięcza górnikom i robotnikom, którzy pracowali w północnej Anglii. Wykorzystywali je oni do kłusownictwa. Natomiast u bogatych właścicieli pełniły rolę towarzysza. Często uczestniczyły na arenach goniąc króliki. Jednak ta rozrywka w późniejszych czasach została zakazana.

Whippet jest najszybszą rasą tej wielkości, która na krótkich dystansach osiąga prędkość 56 km/h. Największą sławę psom tej rasy dały wyścigi. Pierwsze tego typu zmagania sportowe odbywały się na ulicach. W późniejszym czasie zaczęto budować specjalne tory. Wyścigi whippetów w dalszym ciągu się odbywają, głównie w północnej Anglii i Szkocji. Są one także popularne w Ameryce Północnej i Kanadzie.

 • Długość życia: 13 - 16 lat
 • Wysokość w kłębie psa: 47 - 51 cm
 • Wysokość w kłębie suki: 44 - 47 cm
 • Waga: 12 - 18 kg

Dla kogo

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy dla singli
  Psy dla singli

   

 • Psy dla osób starszych
  Psy dla osób starszych

   

Charakter

Whippet to harmonijne połączenie muskularności i siły z gracją oraz elegancją sylwetki. Stworzony do szybkości i pracy. Idealny towarzysz, zarówno jako domownik jak i pies sportowy. Łagodny, czuły, o zrównoważonym charakterze.

Whippety to małe, ale solidnie wyglądające charty. Mają proporcjonalną budowę, są zwinne, szybkie, wytrzymałe o pięknie zarysowanej muskulaturze. Whippet to pies średnich rozmiarów i uważany jest, jako jeden z najlepszych psów wyścigowych. Whippet jest wiernym i oddanym towarzyszem dla całej rodziny. To żywy, wesoły pies, lubiący zabawy na wolnej przestrzeni. Uwielbia delikatne pieszczoty, głaskanie i przytulanie. Ulubionym miejscem spania whippeta są stopy jego właściciela lub wygodny fotel czy też łóżko. Whippet do doskonały wybór dla osób kochających charty, a mieszkających w mniejszych mieszkaniach. Psy tej rasy doskonale potrafią dogadać się ze starszymi dziećmi, natomiast whippet jest zbyt wrażliwy i delikatny na zabawy z małymi dziećmi. Należy pamiętać, że w stosunku do obcych whippet jest nieufny.

Socjalizację whippetów należy zacząć już od szczeniaka, będziemy mieli wtedy pewność, że będzie żył w zgodzie z innymi domowymi zwierzakami.  Whippet będzie idealnym partnerem dla osób, które lubią biegać, jeździć na rowerze, a także lubią uczestniczyć w różnych psich konkursach. Whippet to idealny pies do agility, flyboll, coursing na krótkich dystansach czy wyścigach torowych. Wybiegany i zmęczony jest grzeczny, posłuszny i spokojny.  Zdecydowanie nie nadaje się na psa stróżującego. Whippet należy do chartów, które zdecydowanie łatwiej się szkolą. Szkolenie whippetów musi być oparte na dużej ilości nagród, cierpliwe ale konsekwentne. Zdecydowanie więcej go nauczymy, jeżeli szkolenie będzie przebiegało spokojnie. Ciężka ręka w przypadku whippetów się nie sprawdzi. Szczególny nacisk w trakcie szkolenia kładziemy na przychodzenie na wezwanie. Whippeta lepiej nie spuszczać ze smyczy w pobliżu ruchliwych ulic, kiedy poczuje zobaczy usiekajacy obiekt, po prostu za nim pobiegnie.

Przyszły właściciel tego charcika powinien być opanowany, stanowczy. Nie może byc krzykliwy, głośny i dominujący, gdyż są to psy bardzo inteligentne, wrazliwe, a przy tym pamiętliwe i potrafią się nawet obrazić. Siłą i ciężka ręką z wippetem nic nie osiągniemy. Miejmy na uwadze też to, że ten mały chart portafi w domu robić cuda. Dlatego jego opiekunowie powninni nauczyć się chowania jedzenia ze stołu, zamykania okien, szafek.

whippet

Pielęgnacja

Pielęgnacja psów rasy whippet jest bardzo prosta i nie zajmuje dużo czasu. Whippet z natury jest psem czystym, a jego sierść nie wydziela psiego zapachu. Cotygodniowe szczotkowanie przy użyciu gumowej rękawicy w zupełności wystarczy.

Umaszczenie

Dopuszczalne są wszelkie umaszczenia oraz ich kombinacje. Włos jest delikatny, krótki i przylegający.

Choroby

Whippety wyglądają na bardzo delikatne psy, jednak jest to rasa silna i zdrowa, która potrafi dożyć sędziwego wieku. Whippety ze względu na brak obfitej szaty, nie są odporne na złe warunki pogodowe. Nie lubią deszczowej aury, zimna i łatwo marzną. Choć w czasie kiedy aktywnie biega, czy też bierze udział w wyścigu żaden czynnik zewnętrzny mu nie przeszkadza. Natomiast jeżeli wychodzi na zwykły spacer musi być ubrany w ciepły i nieprzemakalny kubrak. Whippety wolne są od chorób genetycznych, niemniej jednak może pojawić się postępujący zanik soczewki. Wykazują też tendencję do alergii skórnej i chorób kręgosłupa. U starszych psów mogą pojawić się problemy z krążeniem i nowotwory.

Żywienie

Żywienie whippeta nie przysparza większych problemów, gdyż nie są one wybredne. Należy zadbać, aby pies otrzymywał wysokiej jakości pożywieni. Powinien jeść mniej, a częściej. Karma powinna być zbilansowana i przede wszystkim dostosowana do jego wieku i aktywności whippeta. Jeżeli zdecydujemy się na karmienie suchą karmą to wybierajmy taką, która nie zawiera zbóż i w swoim składzie ma duże ilości np suszonego mięsa. Odpowiednim żywieniem jest też dieta Barf, która oparta jest na podawaniu surowego mięsa, podrobów, mięsnych kości, warzyw. W diecie tej nie podaje się tzw wypełniaczy typu, ryż, kasza czy też makaron. Bardzo dobrze, jeżeli pies będzie otrzymywał różne rodzaje mięs, dzięki czemu jego dieta będzie różnorodna. Warto poszerzyć swoja wiedzę na ten temat. Psy karmione barfem, są zdrowsze, mają ładną sierść i nie mają przykrego zapachu z pyszczka.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.