Look4dog.com

Whippet

Dzieje whippeta nie jest do końca są znane. Powszechnie uznaje się, że te eleganckie psy istnieją od setek lat. Świadczyć mają o tym malowidła z czasów prehistorycznych, na których widnieją psy przypominające whippety. Whippet był niegdyś zwany koniem wyścigowym biednych ludzi. Swoje istnienie zawdzięcza górnikom i robotnikom, którzy pracowali w północnej Anglii. Wykorzystywali je oni do kłusownictwa. Natomiast u bogatych właścicieli pełniły rolę towarzysza. Często uczestniczyły na arenach goniąc króliki. Jednak ta rozrywka w późniejszych czasach została zakazana.

Whippet jest najszybszą rasą tej wielkości, która na krótkich dystansach osiąga prędkość 56 km/h. Największą sławę psom tej rasy dały wyścigi. Pierwsze tego typu zmagania sportowe odbywały się na ulicach. W późniejszym czasie zaczęto budować specjalne tory. Wyścigi whippetów w dalszym ciągu się odbywają, głównie w północnej Anglii i Szkocji. Są one także popularne w Ameryce Północnej i Kanadzie.

  • Długość życia: 13 - 16 lat
  • Wysokość w kłębie psa: 47 - 51 cm
  • Wysokość w kłębie suki: 44 - 47 cm
  • Waga: 12 - 18 kg
Advert - Hodowla

Whippet - charakter

Whippet to harmonijne połączenie muskularności i siły z gracją oraz elegancją sylwetki. Stworzony do szybkości i pracy. Idealny towarzysz, zarówno jako domownik jak i pies sportowy. Łagodny, czuły, o zrównoważonym charakterze. Zwinny, zwrotny, szybki z idealnie wyrzeźbioną muskulaturą ciała. Whippety to małe, ale solidnie wyglądające charty. To pies średnich rozmiarów i uważany jest, jako jeden z najlepszych psów wyścigowych.

Whippety to charyzmatyczne psy, życzliwe i przyjacielskie. Oddane swojej rodzinie i nieufne w stosunku do obcych osób. To psy wrażliwe, czułe, uwielbiające pieszczoty i głaskanie. Whippet jest rasą idealna dla miłośników chartów, którzy dysponują mniejszymi mieszkaniami. To żywy, wesoły pies, lubiący zabawy na wolnej przestrzeni. Idealny towarzysz dla aktywnej rodziny. Uwielbia dzieci, jednak przy bardzo małych pociechach może być zbyt wrażliwy i delikatny. Decydując się na tę rasę, należy pamiętać, że Whippety zwłaszcza w młodym wieku wykazują zapędy niszczycielskie. Dlatego należy im zapewnić nie tylko zajęcia fizyczne, ale również zajęcia, w trakcie których zmęczą swój umysł. Pamiętajcie, że rasa ta ma niepohamowaną potrzebę biegania i zwykły spacer im nie wystarczy. Ulubionym miejscem spania whippeta, zwłaszcza po aktywnym treningu lub spacerze są stopy jego właściciela lub wygodny fotel czy też łóżko.  

Whippety to psy, które raczej nie mają problemów z akceptacją innych zwierzaków domowych. Lubią towarzystwo innych aktywnych psów, z którymi znakomicie się bawią. Whipet to pies sportowy. Racin, coursing to sporty, w których whippet króluje. Jest także psem odpowiednim dla osób, które trenują biegi, kolarstwo czy też jeździectwo. 

Whippet - charakterWhippet - charakter. Zdjęcie hodowli Foxpolis FCI

Socjalizację whippetów należy zacząć już od szczeniaka, będziemy mieli wtedy pewność, że będzie żył w zgodzie z innymi domowymi zwierzakami.  Whippet będzie idealnym partnerem dla osób, które lubią biegać, jeździć na rowerze, a także lubią uczestniczyć w różnych psich konkursach. Whippet to idealny pies do agility, flyboll, coursing na krótkich dystansach czy wyścigach torowych. Wybiegany i zmęczony jest grzeczny, posłuszny i spokojny.  Zdecydowanie nie nadaje się na psa stróżującego. Whippet należy do chartów, które zdecydowanie łatwiej się szkolą. Szkolenie whippetów musi być oparte na dużej ilości nagród, cierpliwe ale konsekwentne. Zdecydowanie więcej go nauczymy, jeżeli szkolenie będzie przebiegało spokojnie. Ciężka ręka w przypadku whippetów się nie sprawdzi. Szczególny nacisk w trakcie szkolenia kładziemy na przychodzenie na wezwanie. Whippeta lepiej nie spuszczać ze smyczy w pobliżu ruchliwych ulic, kiedy poczuje zobaczy usiekajacy obiekt, po prostu za nim pobiegnie.

Przyszły właściciel tego charcika powinien być opanowany, stanowczy. Nie może byc krzykliwy, głośny i dominujący, gdyż są to psy bardzo inteligentne, wrazliwe, a przy tym pamiętliwe i potrafią się nawet obrazić. Siłą i ciężka ręką z wippetem nic nie osiągniemy. Miejmy na uwadze też to, że ten mały chart portafi w domu robić cuda. Dlatego jego opiekunowie powninni nauczyć się chowania jedzenia ze stołu, zamykania okien, szafek.

whippetWhippet 

Whippet - pielęgnacja

Pielęgnacja psów rasy whippet jest bardzo prosta i nie zajmuje dużo czasu. Whippet z natury jest psem czystym, a jego sierść nie wydziela psiego zapachu. Cotygodniowe szczotkowanie przy użyciu gumowej rękawicy w zupełności wystarczy.

Whippet - pielęgnacjaWhippet - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Foxpolis FCI

Whippet - umaszczenie

Dopuszczalne są wszelkie umaszczenia oraz ich kombinacje. Włos jest delikatny, krótki i przylegający.

Whippet - umaszczenieWhippet - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Foxpolis FCI

Whippet - choroby

Whippety wyglądają na bardzo delikatne psy, jednak jest to rasa silna i zdrowa, która potrafi dożyć sędziwego wieku. Whippety ze względu na brak obfitej szaty, nie są odporne na złe warunki pogodowe. Nie lubią deszczowej aury, zimna i łatwo marzną. Choć w czasie kiedy aktywnie biega, czy też bierze udział w wyścigu żaden czynnik zewnętrzny mu nie przeszkadza. Natomiast jeżeli wychodzi na zwykły spacer musi być ubrany w ciepły i nieprzemakalny kubrak. Whippety wolne są od chorób genetycznych, niemniej jednak może pojawić się postępujący zanik soczewki. Wykazują też tendencję do alergii skórnej i chorób kręgosłupa. U starszych psów mogą pojawić się problemy z krążeniem i nowotwory.

Whippet - żywienie

Żywienie whippeta nie przysparza większych problemów, gdyż nie są one wybredne. Należy zadbać, aby pies otrzymywał wysokiej jakości pożywieni. Powinien jeść mniej, a częściej. Karma powinna być zbilansowana i przede wszystkim dostosowana do jego wieku i aktywności whippeta. Jeżeli zdecydujemy się na karmienie suchą karmą to wybierajmy taką, która nie zawiera zbóż i w swoim składzie ma duże ilości np suszonego mięsa. Odpowiednim żywieniem jest też dieta Barf, która oparta jest na podawaniu surowego mięsa, podrobów, mięsnych kości, warzyw. W diecie tej nie podaje się tzw wypełniaczy typu, ryż, kasza czy też makaron. Bardzo dobrze, jeżeli pies będzie otrzymywał różne rodzaje mięs, dzięki czemu jego dieta będzie różnorodna. Warto poszerzyć swoja wiedzę na ten temat. Psy karmione barfem, są zdrowsze, mają ładną sierść i nie mają przykrego zapachu z pyszczka.

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.