Look4dog.com

Sznaucer miniaturowy biały

Miniaturowe pinczery były opisywane przez autorów książek o psach już w XIX wieku. Sznaucer miniaturowy powstał dzięki skrzyżowaniu sznaucerów średnich z affenpinczerami. Początkowo nie odróżniano sznaucera miniaturowego od pinczera małpiego. W hodowli sznaucera miniaturowego dążono do eliminacji karłowatej formy z okrągłą głową i krótkim nosem, ponieważ chciano uzyskać mniejszy, wierny obraz sznaucera, na podobieństwo odmiany średniej.

Dopiero w 1899 roku odróżniono sznaucera miniaturowego od małpiego pinczera. Pierwszego z nich zaczęto nazywać „zwergschnauzer”. Był on towarzyszem wytwornych dam, jak również psem powozowym i stajennym, który miał za zadanie tępić szczury. Początkowo nie zwracano uwagi na umaszczenie rasy. W miarę upływu lat i zwiększania się jej popularności ustaliły się następujące kolory: czarny, pieprz i sól, czarno-srebrny wyhodowany w USA oraz biały, który został oficjalnie uznany w Niemczech w 1983 roku.
Do popularności sznaucera miniaturowego przyczynia się doskonały charakter, wyjątkowa uroda, odporność na choroby, czujność i pojętność. W USA i Kanadzie jest on zaliczany do terierów i zarazem najpopularniejszym z nich. W Wielkiej Brytanii z kolei sznaucer miniaturowy traktowany jest bardziej jako pies użytkowy oraz ulubieniec wielu rodzin. 

  • Długość życia: 12 do 15 lat
  • Wysokość w kłębie wynosi: 30 - 35 cm
  • Waga 4 - 8 kg

Sznaucer miniaturowy biały - charakter

Sznaucer miniaturowy jest czarującym towarzyszem dzieci i całej rodziny. Podobnie jak jego więksi krewniacy, wymaga dużej ilości ruchu. Jest nieco zadziorny i zawadiacki, ale bardzo przyjazny i inteligentny. Ze swoim temperamentem, ruchliwością i zamiłowaniem do szczekania nie nadaje się dla osób niecierpliwych i o słabych nerwach. Jego opiekun powinien być zrównoważonym, zdecydowany i ułożyć psa, tak aby nie zdominował całej rodziny. Jeśli się to powiedzie, sznaucer miniaturowy będzie lojalnym i oddanym pupilem, który będzie odnosił sukcesy w konkursach posłuszeństwa i wystawach. To wesoły, chętny do zabaw i wędrówek towarzysz.

Sznaucer miniaturowy biały - charakterSznaucer miniaturowy biały 

Sznaucer miniaturowy biały - pielęgnacja

Szorstka i twarda szata sznaucera miniaturowego wymaga regularnego trymowania. Dzięki temu zabiegowi pies niemal nie gubi włosów. Sznaucery miniaturowe mogą być strzyżone, lecz zabieg ten może prowadzić do uszkodzenia struktury włosa. Jeśli planujesz pokazywać psa na wystawie, omów szczegółowo plan pielęgnacji szaty z dobrym hodowcą. Dobrym rozwiązaniem jest odwiedzenie salonu groomerskiego ze swoim pupilem. Jeśli żywisz psa mokrą karmą, umyj mu brodę po każdym posiłku. Sznaucery są odporne na warunki atmosferyczne. Dosyć dobrze znoszą zarówno niskie, jak i wysokie temperatury. Nie przepadają natomiast za deszczową aurą. 

Sznaucer miniaturowy biały - umaszczenie

Umaszczenie sznaucera miniaturowego białego jest w kolorze bieli. Szata jest szorstka i twarda, a podszerstek miękki. Włos nie może być szczeciniasty ani falisty. Na łapach włos jest znacznie zdecydowanie miękii niż na tułowiu. Na głowie i uszach krótki. Dla tej rasy charakterystyczna w wygladzie jest broda i krzaczaste brwi, delikatnie przykrywające oczy.

Sznaucer miniaturowy biały - choroby

Sznaucer miniaturowy biały należy do ras długowiecznych i ogólnie nie miewa problemów ze zdrowiem. Niektóre linie mogą być obciążone dziedzicznymi chorobami oczu, jak postępujący zanik siatkówki (PRA) i katarakta. Sznaucery mogą mieć również problemy z trawieniem. Czasami sznaucer miniaturowy miewa skłonności do powstawania kamieni w pęcherzu moczowym.Sporadycznie mogą się pojawić problemy skórne, wynikające z niedoborów składników odżywczych lub nieodpowiedniej pielęgnacji.

Sznaucer miniaturowy biały - żywienie

Sznaucery miniaturowe mają dobry apetyt. Jak wszystkie mniejsze rasy charakteryzują się szybkim metabolizmem, więc najlepiej podawaj im karmę dedykowaną dla psów ras małych lub średnich. W większości karmy suche, jakie są dostępne na naszym rynku, są dobrze zbilansowane, dzięki czemu piesek otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, tak bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju. Drugi sposób żywienia, który staje się coraz bardziej popularny wśród właścicieli, to Barf. Dieta Barf oparta jest, na żywieniu surowym mięsem z dodatkiem podrobów oraz mięsnych kości. W diecie tej musimy sami bilansować ilość poszczególnych produktów, dlatego warto się z nią zapoznać.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.