Look4dog.com

Jack Russell terrier

Prawdziwy urok tego żywego psa wynika z jego charakteru: Jack Russell terrier to czworonóg inteligentny, pełen radości i wierny człowiekowi. Rasę zapoczątkował wielebny Jack Russell, jeden z anglikańskich pastorów-myśliwych. Był on zapalonym myśliwym na lisy, a do tego celu potrzebował zwinnego psa o bojowym charakterze, który byłby w stanie dotrzymać kroku sforze, a także nie bał się tropić zwierzęcia pod ziemią.

Jego psy nie miały określonych standardów, ani nie brały udziału w konkursach piękności, ale cieszyły się szczególną popularnością wśród myśliwych i jeźdźców. Poza polowaniami na lisy Jack Russell sprawdził się jako wybitny eksterminator gryzoni. Najważniejszą cechą tej rasy jest charakter, tak więc poszczególne osobniki różnią się między sobą w zakresie wyglądu zewnętrznego. Na początku lat 80-tych rasa pojawiła się w Niemczech.

Powstały dwie odmiany psów, o zasadniczo podobnym wzorcu z wyjątkiem pewnych różnic jakie dotyczą wzrostu oraz proporcji ogólnych. Wyższy pies, o sylwetce zbliżonej do kwadratu jest znany jako Parson Russell Terrier, natomiast  mniejszy o delikatnie wydłużonej sylwetce nosi nazwę Jack Russell terierem.

 • Idelany wzrost 25 - 30 cm
 • Przy wzroście 25 cm waga psa nie powinna przekraczać 5 kg
 • Psy o wzroście 30 cm powinien ważyć 6 kg

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy sportowe
  Psy sportowe

   

 • Średnie psy
  Średnie psy

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

Charakter

Pies ten jest niski, delikatnie wydłużony i pokryty gęstą, gładką oraz szorstką sierścią. Posiada ujmujący i bezpretensjonalny wygląd. Ma wielką osobowość, inteligencję i ogromny temperament. 

Jack Russell to pies wesoły i wierny. Jest mocnym, energicznym i zwinnym terierem, charakteryzującym się silną osobowością. 
Przedstawicieli tej rasy cechują ogromne pokłady energii, dlatego należy mu zapewnić wiele ruchu. To pies rodzinny, bystry o niespożytej pasji oraz aktywności. Uwielbia ruch i zabawę. Spacer powinien być powiązany z róznymi zadaniami np. torem przeszków.  Ze wzgledu na jego energię, nie jest to pies dla każdego. Jego właściciel powinien być zdecydowany, cierpliwy, spokojny, a przede wszystkim konsekwentny. Wychowywanie zaczynam już od samego początku, kiedy Jeck Russel pojawi się w naszym domu. Dzieki temu łatwiej, w późniejszym czsie będzie nam wyegzekwować to czego od niego będziemy oczekiwać. 

To pies wyjątkowo żywotny, ostry i zawadiacki. Jest bardzo samodzielny i zawsze gotowy do postawienia na swoim. Mimo to powinien być łatwy w obcowaniu i niekąśliwy. To mądry, czujny, przyjazny towarzysz rodziny i zawsze gotowy do działania. Jest to pies bardzo aktywny, śmiały, inteligentny, sprytny,  przedsiębiorczy, zawsze pewny siebie i bardzo odważny (czasem zachowuje się brawurowo). Choć uczy się bardzo szybko, ta niezależna rasa ma skłonność do robienia wszystkiego po swojemu. Nie należy dać się omamić jego figlarnym spojrzeniom. Ten sprytny i inteligentny pies doskonale potrafi to wykorzystywać.

Lubi i kocha zabawy z dziećmi. Jednak ze względu na jego żywy temperament, należy uważac, aby najmniejszych swoich opiekunów nie przewrócił. Są to pieski opiekuńcze, które nigdy nie nudzą się zabawą. To idealna rasa, która uwielbia psie sporty Agility czy Frisbee i będzie także świetnym kompanem przy porannym jogingu. Jack Russel terrier bywa dominujący i w towarzystwie innych psów czasami to wykorzystuje. Nawet właściwie wychowane osobniki mogą mieć tendencję do gonitw za kotami, jako rasa myśliwska. Zawsze oznajmia przybycie obcych osób, ale nie szczeka bez powodu. Jack Russell nie jest psem dla wygodnych, czy nerwowych osób. To idealny partner dla człowieka z silną osobowością, który spokojnie konsekwentnie wychowa go sobie.

Jack Russel terrier DAGOBAH FCI

Zdjęcie dzięki uprzejmości hodowli DAGOBAH FCI  

Umaszczenie

 • białe
 • ze znaczeniami czarno podpalanymi, czarnymi, rudymi

Sierść jest gładka i szorstka. Pieski tej rasy są odporne na warunki atmosferyczne.

Jack Russell terier DAGOBAH FCIZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli DAGOBAH FCI  

Pielęgnacja

Jack Russel terrier nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy regularne czesanie gumową szczotką i czyszczenie sierści psa miękką ściereczką z irchy. Jeśli pokazujesz pupila szorstkowłosego na wystawie, trymuj go dwa-trzy razy w roku.

Jack Russell terier Zdjęcie dzięki uprzejmości hodowli DAGOBAH FCI  

Choroby

Jack Russel terrier jest mocną i odporną rasą. Mogą mu się przytrafić zwichnięcie rzepki kolanowej, miastenia mięśni i postępujący zanik siatkówki. Możliwe jest przeprowadzenie badań w kierunku tych schorzeń. 
Niezwykle rzadko zdarzają się dysplazja stawów biodrowych i alergie o nieznanym podłożu. 
U osobników z niewielką ilością kolorowych znaczeń na białej sierści zaleca się test sprawdzający słuch.
Psy tej rasy są podatne na odkładanie się kamienia nazębnego, dlatego warto jak najwcześniej przyzwyczaić go do mycia zębów. Możesz także kupować specjalne czyszczące gryzaki.
Osobniki szorstkowłose są lepiej przystosowane do niskich temperatur. terriery z krótką sierścią i niewielką ilością podszerstka są mniej odporne na mróz i wilgoć, ale raczej nie ma potrzeby zakładania im kubraczków.
Ponieważ Jack Russel terrier to rasa bardzo modna, jest rozmnażana często bez kontroli. Prowadzi to powstawania osobników o wadach genetycznych czy zaburzaniach behawioralnych. Kupuj tylko psa z zaufanej hodowli.

Żywienie

Jack Russel terrier nie jest rasą wybredną i zwykle ma doskonały apetyt, dlatego trzeba uważać, aby zbytnio nie przybrał na wadze. Dla dorosłego psa poleca się karmę wysokiej klasy o średniej zawartości białka, opracowaną dla małych ras. 

Do posiłków domowych możesz dodawać siemię lniane, płatki owsiane, niewielkie ilości oleju roślinnego lub środki z biotyną i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które poprawiają kondycję skóry i stymulują wzrost sierści. Jeśli Twój pupil jest bardzo aktywny, może jeść karmę z większą zawartością białka i tłuszczu.

Jack russel terierey z hodowli Zakira FCI zdjęciaZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Zakira FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.