Look4dog.com

Border collie

Border Collie wziął swoją nazwę od granicy Szkocji i Anglii. Od samego początku ludzie starali się wyhodować go na najlepszego psa pasterskiego. I udało im się to. Żadna rasa nie dorównuje temu owczarkowi. Pracował niczym wilk, zaganiając owce trzymał głowę spuszczoną, nie szczekał, sam jego wzrok powodował, że zwierzęta okazywały mu szacunek, pozwalały mu się prowadzić. Teraz jest wykorzystywany głównie jako pies sportowy i rodzinny. Jest bardzo zwinny, szybki i niezwykle wytrzymały.

Opływowa, proporcjonalna, nieduża postura psa bardzo sprzyja wykonywanym przez niego pracom. Idealny wzrost psa to 55 cm, dla suczki nieco mniej. Border collie żyją ok. 13 - 15 lat.
 

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy sportowe
  Psy sportowe

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Border collie  jest psem o harmonijnym, o eleganckich liniach. Pies ten łączy ze sobą klasę i wdzięk. Jest bardzo wytrzymały. Niepożądana natomiast jest budowa ciężka lub subtelna oraz wiotka. To zdolny do ciężkiej pracy pies owczarski, bardzo łatwy do układania. Bystry, ożywiony, szybko reagujący, inteligentny. Nie może być nerwowy ani agresywny.

Border collie to wspaniałe, bardzo towarzyskie i inteligentne psy dla inteligentnych ludzi. Szybko się uczą i lubią współpracę z człowiekiem. Są posłuszne, polecenia właściciela wykonują w skupieniu. Właściceli musi być osobą stanowczą, konsekwentną, ale przede wszystkim spokojną. Należy pamiętać, że to od nas zalezy jaki będzie border. Jeżeli my dla niego będziemy liderem, przewodnikiem stada, to border zawsze będzie podążał za swoim opiekunem. Stanie się posłusznym i spokojnym psem. pamiętac należy, że psy tej rasy najchętniej uczą się przez zabawę. O wiele więcej border się nauczy, powtarzając różne sztuczki kilka razy w ciągu dnia, przez pare minut, niż jak by miał ćwiczyć to samo przez całą godzinę. 

Są bardzo energiczne, ruchliwe i wymagają ciągłej aktywności. Pies sam nie powinien szukać sobie rozrywki. Potrzebują one nie tylko wysiłku fizycznego, ale również umysłowego. Nalezy pamiętać, że każda aktywność ruchowa musi być dostosowana do wieku psa. Ciężkie treningi pozostaw na czas kiedy pies urośnie i przestanie się rozwijać.  Bordery mogą być odpowiednim towarzyszem dla osoby regularnie uprawiającej sport. Zwierzę musi być w ciągłym ruchu, bo z natury jest psem pasterskim, uwielbiającym zaganianie owiec. Jeśli nie ma możliwości wykazania swoich naturalnych instynktów, lubi ganiać np. wiewiórki w parku, ludzi jeżdżących na rolkach, rowerach, inne psy albo samochody. 

Pies potrafi też być bardzo cierpliwy i opiekuńczy w stosunku do dzieci, wspaniale się z nimi bawi, pod warunkiem, że wychowuje go dorosła osoba. Ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł obserwacji. Bywa jednak uparty, a biorąc pod uwagę jego inteligencję, może nieraz zaleźć za skórę swemu niekonsekwentnemu opiekunowi. Zazwyczaj jednak jest mało konfliktowy w stosunku do innych psów oraz obcych osób.

Jako że wymaga on ciągłej uwagi i aktywności to inne zwierzęta domowe mogą stanowić problem. Ze względu na swój charakter pupil ten musi mieć codzienne długie spacery, najlepiej połączone z jakimś treningiem, nawet do kilku godzin dziennie. Jeśli nie będzie miał wielu zajęć, może sprawiać problemy. Nie nadaje się więc dla rodzin z małymi dziećmi ani tym bardziej dla osób starszych.

Border Collie to najlepszy pies wśród pasterzy. Decydując się na tę rasę pamiętajcie, że ten pies to pracoholik. On nie wiem co to są słabsze i lepsze dni, dlatego zawsze jest gotowy do pracy, niezależnie od pogody, jaka jest za oknem. Do późnej starości takim zostanie, a pozbawiony tego co kocha najbardziej czyli pracy, może stać się w domu utrapieniem.


Piękny biegnący border collie na plaży

Pielęgnacja

 • Sierść 

Gęsta sierść bordera collie może występować w różnych umaszczeniach, może być dwukolorowa, tricolor, merle, ale biel nie może przeważać. Jak każda sierść wymaga regularnego szczotkowania. Nie jest więc to zbyt wymagająca ani czasochłonna pielęgnacja.

 • Uszy  

Uszy są średniej wielkości szeroko osadzone, stojące lub częściowo załamane. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

 • Oczy

Większość border collie ma ciemnobrązowe oczy, owalne i szeroko rozstawione. Powinny być czyste i błyszczące. Od czasu do czasu należy je przemywać specjalnymi preparatami. Używać do tego płatków kosmetycznych.

 • Pazury 

Pies ten ma krótkie i mocne pazury, które w zależności od ich długości należy przycinać.

Border Collie na śnieguBorder Collie z hodowli Holly Thai Collie FCI, właściciel Kamila Duch

Umaszczenie

Dopuszczalne są rozmaite umaszczenia, jednak biel nie może przeważać.

U tej rasy możemy wyróżnic dwie odmiany średnio długa i krótka sierść. W każdym przypadku włos okrywowy musi być gęsty, średniej twardości. Podszerstek miękki i gęsty, dający ochronę przed niepogodą. Sierść średnio długa tworzy grzywę, portki i pióro na ogonie. Na głowie, uszach, przednich nogach (poza piórami) i tylnych poniżej stawu skokowego sierść krótka i gładka.

Border Collie na wsiBorder Collie z hodowli Holly Thai Collie FCI, właściciel Kamila Duch

Choroby

Border collie są narażone głównie na:
- dysplazję stawów biodrowych,
- problemy z oczami,
- występuje też czasami głuchota.


Należy więc pamiętać o prześwietleniu bioder i uważnym obserwowaniu oczu.
 

Żywienie

Border collie to bardzo aktywny i pracowity pies. Musimy mu dostarczyć pokarm, dzięki któremu będzie miał siłę do pracy i zabawy.

Bardzo dobrym sposobem karmienia jest Barf. Dieta oparta przede wszystkim na podawaniu surowych produktów, w skład których wchodzą mięso, podroby, mięsne kości, ryby, jaja, warzywa i owoce. Wszystkie te składniki dostarczą do organizmu aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe, minerały, błonnik i niewielkie ilości dobrych węglowodanów. Barf to różnorodność, im więcej różnych gatunków mięs i podrobów tym lepiej dla naszego psa, pod warunkiem, że nie będą one mieszane z kaszą czy makaronem. Stosując tę dietę, mamy pewność co znajduje się w psiej misce, ponieważ sami przyrządzamy posiłek. Pies na Barfie pięknie się rozwija, jest energiczny nawet w kwiecie wieku, rzadziej choruje i pięknie wygląda.

Borde Collie szczeniak w trawieBorder Collie z hodowli Holly Thai Collie FCI, właściciel Kamila Duch

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.