Look4dog.com

Cocker spaniel amerykański

Ten amerykański spaniel został wyhodowany w Ameryce z angielskiego spaniela i w 1946 roku stał się oddzielną rasą. Obecnie jest także wykorzystywany w polowaniach, jednak głównie to pies typowo wystawowy. Cocker spaniel amerykański to jedna z najpopularniejszych ras w USA.

  • Długość życia: 12 - 13 lat
  • Idealny wzrost psa 38,1 cm
  • Idealny wzrost suki 35,6 cm
  • Waga 11 - 13 kg

Cocker spaniel amerykański - charakter

Cocker spaniel amerykański jest jednym z najmniejszym psów myśliwskich. Ma harmonijna budowę ze szlachetna głową. Jest krępy i zwarty. Psy tej rasy, pomimo niewielkiego wzrostu potrafią rozwinąć znaczną szybkość, a przy tym są bardzo wytrzymałe. Cocer spaniele amerykańskie są psami pogodnymi, zawsze gotowe do pracy z dobrym humorem. 

Cocker spaniel amerykański jest radosnym, małym pieskiem. Odznacza się niespożytą energią, ma łagodną naturę i jest bardzo towarzyski. Rasa ta będzie idealna dla rodziny, która lubi aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Pomimo wspaniałego wyglądu, jest to pies pracujący, o dużej inteligencji. Pieski te bardzo przywiązują się do swojego właściciela i chodzą za nim krok w krok. Dlatego też nie lubią zostawać same przez dłuższy czas dnia. Osoby, które długo pracują i całymi dniami nie ma ich w domu, nie powinni decydować się na tę rasę.

Cocker spaniel amerykański uwielbia energiczne spacery, połączone z aktywnymi zabawami. Brak odpowiedniej ilości ruchu może doprowadzić, że nasz pupil niestety może przybrać na wadze. Spaniele amerykańskie entuzjastycznie podchodzą do wszelkich szkoleniowych zadań. Bardzo się starają, aby ich właściciel był z nich dumny. Ich treningi głównie powinny polegać na zabawie, aby czerpały z tych ćwiczeń satysfakcję. Łagodne podejście trenera uczyni z tych psów idealnego przyjaciela. Psy tej rasy raczej żyją w zgodzie z innymi psami i kotami. 

Cocker spaniel amerykański - charakterCocker spaniel amerykański

Cocker spaniel amerykański - pielęgnacja

Cocker spaniel amerykański jest rasą, która wymaga bardzo dobrej i czasochłonnej pielęgnacji. Aby ich szata wyglądała pięknie, zwłaszcza u psów wystawowych, od przyszłego właściciela wymaga się dość sporych umiejętności w tym temacie. Dlatego przed zakupem tej rasy warto porozmawiać na ten temat z hodowcą, który doradzi i nauczy nas, jak dbać o tego pięknego psa. U piesków tej rasy, które nie będą jeździć na wystawy, zazwyczaj ich włos jest  przycinany. Przy szczotkowaniu  trzeba pamiętać o pachwinach, pachach i uszach, gdyż w tych miejscach lubią tworzyć się kołtuny. Bardzo ważne jest, aby po każdym spacerze oglądnąć, czy pies nie ma zaplątanych w sierść małych gałązek, rzepów lub nasion. Jeżeli nie mamy aż tak dużej wprawy w pielęgnacji, warto ze swoim pupilem udać się do salonu groomerskiego, w którym doskonale zajmą się wyglądem naszego przyjaciela. Na szczególną uwagę zasługują uszy. Ze względu na swoja budowę, łatwo dochodzi w nich do infekcji. Należy regularnie je sprawdzać, a gdy poczujemy niezbyt przyjemny zapach wydobywający się z uszy, należy udać się do psiego lekarza. Uszy są bardzo długie i często lądują w misce z jedzeniem, dlatego na czas posiłku można je delikatnie związywać. 

Cocker spaniel amerykański - pielęgnacjaCocker spaniel amerykański - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Nizołek FCI

Cocker spaniel amerykański - umaszczenie

Umaszczenie cocker spaniela amerykańskiego może przybierać odcienie:

  • czarne: jednobarwne czarne i czarne podpalane
  • jednobarwne inne niż czarne (ASCOB)
  • łaciata: kiedy dwa lub więcej jednolitych kolorów jest równomiernie rozłożonych np. czarny z białym, rudy z białym. Kolor rudy, od jasno kremowego, po bardzo ciemną czerwień. Czekoladowy z białym i przesiany  lub połączenia każdego z tych umaszczeń z podpalaniem.
  • podpalanie: od bardzo jasno kremowego po bardzo ciemny czerwony, jednak nie powinno obejmowac więcej niż 10% powierzchni ciała.

Sierść na głowie jest krótka i delikatna. Na tułowiu jest średniej długości, z odpowiednia ilością podszerstka. Sierść powinna być ona jedwabista, prosta oraz lekko falowana. Włos lokowany i o strukturze bawełny jest wadliwy. 

Cocker spaniel amerykański - umaszczenieCocker spaniel amerykański - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Nizołek FCI

Cocker spaniel amerykański - choroby

Niestety rasa ta jest podatna na wiele chorób. Ważne jest, aby wybierać pieski ze sprawdzonych i dobrych hodowli, a nie kierować się niską ceną. W rasie tej mogą pojawić się problemy ze wzrokiem np. katarakta, która jest choroba dziedziczną. Warto hodowcę zapytać czy ma zaświadczenie, że jego psy były przebadane w tym kierunku. Dysplazja biodra też może wystąpić u psów tej rasy, jak i alergie pokarmowe. Czasami może też pojawić się kamień nazębny. Częstą przypadłością są też podrażnienia skóry. 

Cocker spaniel amerykański - żywienie

Cocker spaniel amerykański ma doskonały apetyt. Ponieważ pieski te mają skłonność do alergii skórnej, a także mają skłonność do nadwagi, wymagają dobrze zbilansowanej karmy suchej lub mokrej. Jeżeli zdecydujemy się sami przygotowywać im posiłki pamiętajmy o tym, aby zawierały one wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju np. nienasycone kwasy tłuszczowe, które są w tłustych rybach. Wiadomo, że pies nie będzie jadł codziennie samych ryb, dlatego dobrym rozwiązaniem jest podawanie mu do posiłku odpowiedniej ilości oleju z łososia. Dieta Barf to kolejny sposób żywienia naszego spaniela. Ważne jest, aby pies dostawał dobrej jakości białko zwierzęce w postaci surowej (mięso ścięgniste, włókniste), nie zapominajmy też o podrobach w niewielkich ilościach i mięsnych kościach. Pamiętajcie, że ilość pokarmu, jego kaloryczność musi być dostosowana do fazy rozwoju i aktywności fizycznej psa. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.