Look4dog.com

Doberman

Doberman to chyba najbardziej rozpoznawalny rodzaj pinczera. Został wyhodowany w Niemczech przez hycla Karla Friedricha Louisa Dobermanna. Uznaje się, że mężczyzna krzyżował najbardziej agresywne i najczujniejsze złapane przez siebie psy w celu posiadania idealnego zwierzęcia obronnego. W taki sposób właśnie powstał doberman.

Rasa od początku była wykorzystywana jako stróżująca i policyjna. Należy wspomnieć, że chętnie używano jej także jako wojskowej podczas I i II wojny światowej. Istnieje dość krótko, bo około 150 lat. Doberman jest bardzo popularny i szanowany, głównie ze względu na swoje zdolności obronne. Cenią go ludzie na całym świecie, dotyczy to także Polaków. Typowy doberman to pies średniej wielkości, silny i pięknie umięśniony. Chociaż jest mocny, powinien być elegancki i szlachetny w liniach.

Doberman to zwierzę mocne, choć posiada szczupłą posturę. Jest atletyczny i umięśniony. Pies mierzy od 68 do 72 cm i waży 40 - 45 kg, natomiast wysokość suki w kłębie wynosi 63 - 68 cm, a waga 32 - 35 kg. Psy te żyją mniej więcej 10 - 13 lat.

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Średnie psy
  Średnie psy

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Doberman jest psem średniej wielkości, bardzo dobrze umięśniony oraz mocny. To pies dumny o eleganckiej lini ciała. Dobermany są przyjazne i łagodne, oddane swojej rodzinie i kochające dzieci. Doberman to pies łatwy do ułożenia. Bardzo lubi pracować z człowiekiem. Cechuje go odwaga i twardość. Musi być pewny siebie oraz nieustraszon.

Doberman to przede wszystkich pies stróżujący, więc oczywiście charakteryzuje się ciężkim temperamentem, nieufnością oraz niezwykłą czujnością. Jest znakomitym obrońcą, ma doskonały węch i słuch, więc nikt nie przejdzie obok domu niezauważony. Obcych odstraszyć może już jego wojownicza postawa.

Duma i niezależność psiaka sprawia, że da się go dobrze wyszkolić tylko pod warunkiem obustronnej współpracy oraz zaufania. Jest to zwierzę, które od szczeniaka wymaga dużej uwagi od swojego pana. Odradza się posiadania tego psa osobom niedoświadczonym, niecierpliwym i mało konsekwentnym.

Wbrew stereotypowi, przez ostatnie lata agresywność dobermana została znacznie osłabiona. Jeśli odpowiednio się go wyszkoli, nie będzie z nim problemów. Nadaje się on jako pies rodzinny. Jest bardzo łagodny dla dzieci i opanowany przy nich. Zaleca się jednak kupno psa, gdy dzieci są trochę większe i nie będą go denerwować.

Bezgranicznie oddany swojemu właścicielowi, będzie przy nim aż do końca. Wynika z tego oczywiście jego brak chęci do ucieczek z domu. Mimo, że dobermana ciężko wyprowadzić z równowagi, należy pamiętać, że jego cierpliwość też ma granice. Sprowokowany może wykazywać agresję nawet, gdy jest świetnie wyszkolony.  Nie odpuści nikomu, kto go zdenerwuje. 

Trzymanie dobermana w mieszkaniu może okazać się nie najszczęśliwszym rozwiązaniem, jednak możemy sobie na to pozwolić pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej ilości ruchu. Jest bardzo energiczny, a zabawy i sport sprawiają mu satysfakcję i przyjemność. Nigdy nie należy zaniedbywać jego potrzeby aktywności, gdyż będzie się to odbijało w postaci nadpobudliwości pupila, nadmiernego szczekania, a nawet agresji.

rasowy doberman pies czarny zdjęcia

Umaszczenie

Doberman ma zwykle umaszczenie czarne lub ciemnobrązowe z podpalaniem. Podpalenie występuje na kufie, w postaci pojedynczej plamki na policzkach, nad oczami, pod szyją, a także na klatce piersiowej, nadgarstkach, wewnętrznej stronie ud i ramion. Sierść jest krótka, gęsta i twarda. Gładko przyleda co ciała. Podszerstek jest niedopuszczalny.

Inne barwy wiążą się z różnymi schorzeniami ciała dobermana. 

pies rasy doberman zdjęcie

Pielęgnacja

 • Sierść

Doberman jest psem bardzo łatwym w pielęgnacji. Jego sierść jest krótka i twarda, a gdy się go regularnie czesze (conajmniej raz w tygodniu, najlepiej gumową szczotką lub specjalną rękawicą), nie mamy problemu z wszędzie wczepiającym się włosiem. Z takim rodzajem sierści wiąże się niska potrzeba mycia pupila. Brak podszerstka sprawia, że prawie w ogóle się on nie brudzi. Wystarczy, że sam strząśnie z siebie błoto i inne zanieczyszczenia. 

 • Oczy

Niebieskie lub brązowe oczy pieska w kształcie migdałów należy regularnie doglądać, by w razie zapalenia jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Zalecane jest także przecieranie ich specjalnym płynem i wacikiem, by usunąć niepotrzebne wydzieliny, takie jak „śpiochy”.

 • Uszy

Narządy słuchu dobermana są oklapnięte, więc równocześnie dość narażone na stany zapalne. Konieczne jest częste ich kontrolowanie, przynajmniej co dwa tygodnie.

 • Pazury

Doberman to pies bardzo aktywny, więc częste przycinanie jego pazurków nie jest obowiązkowe. Warto jednak mieć je na oku i wykonywać ten zabieg raz na jakiś czas, by nasz pupil nie miał problemów z poruszaniem się.

Choroby

Niestety doberman narażony jest na całkiem dużą ilość schorzeń, takich jak:
- nużyca,
- kardiomiopatia rozstrzeniowa,
- dysplazja,
- choroba von Willebranda (objawia się ona długimi, obfitymi krwotokami, związana jest ze słabą krzepliwością krwi),
- wady ustawienia powiek,
- zwyrodnienia kręgów szyjnych,
- choroby skóry.

U psów zdarzają się często dolegliwości prostaty.

Żywienie

Ten dostojny, o nienagannej sylwetce, pies musi otrzymywać pokarm dobrej jakości. Dieta dobermana musi być odpowiednio dobrana do jego wieku i do jego aktywności. Jednak należy uważać, żeby pupila nie przekarmić, dlatego warto sobie darować większe przekąski pomiędzy posiłkami.

Warto zwracać uwagę na składniki odżywcze zawarte w jedzeniu i dostarczać mu sporo witamin dla prawidłowego rozwoju. Żywiąc psa suchą karmą zbytnio nie musimy się martwić o jej skład. Jednak zanim mu się ją poda warto zapoznać się z jej składem. Omijajmy karmy tanie, supermarketowe gdyż w ich składzie jest zaledwie 4 -10% mięsa, dominują  produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego oraz jest duża zawartość zbóż. Dobra sucha karma, na której nasz pupil będzie ładnie i zdrowo się rozwijał to taka, która zawiera co najmniej 30 % suszonego lub świeżego mięsa, pozbawiona jest zbóż, barwników i sztucznych konserwantów.


Nasz doberman na pewno będzie zadowolony, kiedy w misce poczuje surowe mięso, to drugi sposób karmienia tego pięknego psa. Warto zapoznać się z dietą Barf. Jest ona najbardziej zbliżona do naturalnego pożywienia dzikich psowatych. Opiera się na podawaniu tylko i wyłącznie nieprzetworzonych produktów pochodzących od zwierząt: surowe mięso, surowe podroby, mięsne kości oraz ryby, jaja, warzywa i owoce. Obecne w nich aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe i minerały pozytywnie wpływają na rozwój naszego czworonożnego przyjaciela. Tego typu żywienie, doskonale wpływa na wygląd i kondycję psa, dlatego warto się z nią szczegółowo zapoznać.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.