Look4dog.com

Hiszpański pies wodny

Na temat pochodzenia hiszpańskiego psa wodnego jest kilka teorii. Jedna z nich mówi, że ich przodkami były kudłate psy z Afryki Północnej. Przypłynęły one na łodziach wraz z Maurami, którzy najechali Półwysep Iberyjski w VI wieku n.e. Druga wersja mówi, że poprzedników rasy przywieźli do Europy feniccy kupcy, a kolejna - że tureccy.

Jedno jest pewne: hiszpańskie psy wodne występują w swoim kraju już od wczesnego Średniowiecza. Służyły głównie przy wypasaniu owiec i kóz, a także do polowań. Niektórzy rybacy wykorzystywali je przy połowach do wyciągania sieci na brzeg. Obecnie, psy te cieszą się dużą popularnością także w krajach skandynawskich, jak Finlandia i Szwecja. W Polsce pierwsza hodowla powstała w 2004, a obecnie działa ich już kilka.

  • Długość życia: 12 - 14 lat
  • Wysokość psa: 44 - 50 cm
  • Wysokość suki: 40 - 46 cm
  • Waga psa 18 - 22 kg
  • Waga suki 14 - 18 kg
Advert - Hodowla

Hiszpański pies wodny - charakter

Hiszpański pies wodny to pies typu wiejskiego. Jest proporcjonalnie zbudowany, średniej masy, o wydłużonej, prostokątnej sylwetce. Dobrze umięśniony i atletyczny dzięki aktywności fizycznej. Posiada znakomicie rozwinięty węch i słuch. Perro de agua español jest oddany, posłuszny, wesoły i zrównoważony. Cechuje go czujność, a także zdolność do ciężkiej pracy. Dzięki swej wielkiej inteligencji uczy się bardzo szybko. Bez problemu potrafi przystosować się do najrozmaitszych warunków i doskonale radzić sobie w najrozmaitszych sytuacjach. 

Jego szkolenie nie sprawia problemów, ponieważ pies uczy się chętnie i dobrze współpracuje ze swym przewodnikiem. Zazwyczaj przywiązuje się najmocniej do jednej osoby, ale z innymi domownikami również żyje w serdecznych relacjach. Jest towarzyski i delikatny, dzięki czemu toleruje dzieci i zwierzęta domowe. W przypadku kotów wymaga to odpowiedniej socjalizacji, jednak pies zawsze wykazuje chęć pokojowego współżycia.

Rasa ta osiąga dobre wyniki w konkursach posłuszeństwa i aportowania. Perro de agua español czerpią dużą radość z przynoszenia opiekunowi rzuconych w dal piłek i patyków czy innego rodzaju aportów. Uwielbia przebywać w wodzie i potrafi z niej przynieść na ląd wszystko co w niej znajdzie, również i rybę. Rasa ta, jest również szkolona w kierunku wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych oraz jako wodni ratownicy. Gdy wyczuwa niebezpieczeństwo, zaczyna szczekać, ale jego zachowanie nie wykracza poza ten system ostrzegawczy. Wrodzona łagodność nie czyni z nich dobrych stróżów domowego ogniska. Agresywne i dominujące zachowania są im zupełnie obce. 

Hiszpański pies wodny - charakterHiszpański pies wodny

Hiszpański pies wodny - pielęgnacja

Hiszpański pies wodny nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jego sznury i loki na sierści tworzą się same i nie trzeba im dodatkowo nadawać kształtu. Co 6-12 miesięcy wymaga skrócenia sierści. Trochę częściej przycinaj włosy, które wchodzą do oczu i uszu, aby zapobiegać podrażnieniom i infekcjom. Dobra wiadomość dla alergików jest taka, że hiszpańskie psy wodne nie linieją, więc mogą być ich wiernymi towarzyszami.

Hiszpański pies wodny - umaszczenie

Wełnista i kędzierzawa sierść w miarę rośnięcia układa się w sznury. Jest bardzo odporna na wpływy atmosferyczne. Dopuszcz sie strzyżenie, na jednakową długość na całym ciele. W żadnym razie nie może mieć ono na celu upiększenia psa. U psów wystawowych powinna mieć długość do 12 cm. 

Maść jednolita:

  • biały
  • kasztanowa
  • czarny 

Maść dwubarwna:

  • biało-czarny 
  • brązowo-biały z łatami w różnych odcieniach

Maść trójbarwna:

  • czarna z podpalaniem i orzechowa z podpalaniem niedopuszczalne

Hiszpański pies wodny - choroby

Hiszpańskie psy wodne są silne, wytrzymałe i odporne na każde warunki atmosferyczne. Mają wysoką odporność i chorują rzadko. U starszych psów zaleca się wykonywanie badania oczu i stawów w kierunku dysplazji. Niektóre osobniki od urodzenia mają naturalnie krótki ogon, co nie stanowi powodu do niepokoju.

Hiszpański pies wodny - żywienie

Z racji dobrego stanu zdrowia, rasa ta ma dobry apetyt i odpowiednio przyswaja wartościowe składniki z pokarmu. Ten silny i muskularny pies potrzebuje odpowiednio zbilansowanych posiłków. Doskonale sprawdzą się gotowe karmy dostępne w sklepach zoologicznych, a także posiłki sporządzane przez samych właścicieli oparte o surowe białko zwierzęce. Tego typu pokarm jest bogaty we wszystkie składniki odżywcze: witaminy, minerały, aminokwasy, kwasy tłuszczowe. Należy pamiętać, aby posiłku nie podawać po wysiłku, gdyż może to spowodować powstanie skrętu żołądka.

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.