Hiszpański pies wodny

Na temat pochodzenia hiszpańskiego psa wodnego jest kilka teorii. Jedna z nich mówi, że ich przodkami były kudłate psy z Afryki Północnej. Przypłynęły one na łodziach wraz z Maurami, którzy najechali Półwysep Iberyjski w VI wieku n.e. Druga wersja mówi, że poprzedników rasy przywieźli do Europy feniccy kupcy, a kolejna - że tureccy.

Jedno jest pewne: hiszpańskie psy wodne występują w swoim kraju już od wczesnego Średniowiecza. Służyły głównie przy wypasaniu owiec i kóz, a także do polowań. Niektórzy rybacy wykorzystywali je przy połowach do wyciągania sieci na brzeg. Obecnie, psy te cieszą się dużą popularnością także w krajach skandynawskich, jak Finlandia i Szwecja. W Polsce pierwsza hodowla powstała w 2004, a obecnie działa ich już kilka.

 • Długość życia: 12 - 14 lat
 • Wysokość i waga psa: 44 - 50 cm
 • Wysokość i waga suki: 40 - 46 cm
 • Waga psa 18 - 22 kg
 • Waga suki 14 - 18 kg

Dla kogo

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy wystawowe
  Psy wystawowe

   

 • Średnie psy
  Średnie psy

   

Charakter

Hiszpański pies wodny to pies aktywny, przyjacielski i inteligentny. Jego szkolenie nie sprawia problemów, ponieważ pies uczy się chętnie i pragnie zadowolić właściciela. Zazwyczaj przywiązuje się najmocniej do jednej osoby, ale z innymi domownikami również żyje w serdecznych relacjach. Jest towarzyski i delikatny, dzięki czemu toleruje dzieci i zwierzęta domowe. W przypadku kotów wymaga to odpowiedniej socjalizacji, jednak pies zawsze wykazuje chęć pokojowego współżycia.

Rasa ta osiąga dobre wyniki w konkursach posłuszeństwa i aportowania. Hiszpańskie psy wodne czerpią dużą radość z przynoszenia opiekunowi rzuconych w dal piłek i patyków oraz igraszek w wodzie. Gdy wyczuwa niebezpieczeństwo, zaczyna szczekać, ale jego zachowanie nie wykracza poza ten system ostrzegawczy. Wrodzona łagodność nie czyni z nich dobrych stróżów domowego ogniska. Agresywne i dominujące zachowania są im zupełnie obce. Jedyna sytuacja, w której pies może się czuć niepewnie, to nowe sytuacje. Należy więc od wczesnej młodości oswajać go z różnymi ludźmi, zwierzętami, dźwiękami i miejscami.

Hiszpański pies wodny

Pielęgnacja

Hiszpański pies wodny nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jego sznury i loki na sierści tworzą się same i nie trzeba im dodatkowo nadawać kształtu. Co 6-12 miesięcy wymaga skrócenia sierści. Trochę częściej przycinaj włosy, które wchodzą do oczu i uszu, aby zapobiegać podrażnieniom i infekcjom. Dobra wiadomość dla alergików jest taka, że hiszpańskie psy wodne nie linieją, więc mogą być ich wiernymi towarzyszami.

Umaszczenie

Wełnista i kędzierzawa sierść w miarę rośnięcia układa się w sznury. Jest bardzo odporna na wpływy atmosferyczne. Dopuszcz sie strzyżenie, na jednakową długość na całym ciele. W żadnym razie nie może mieć ono na celu upiększenia psa. U psów wystawowych powinna mieć długość do 12 cm. 

 • biały
 • kasztanowa
 • czarny 
 • biało-czarny 
 • brązowo-biały z łatami w różnych odcieniach

Choroby

Hiszpańskie psy wodne są silne, wytrzymałe i odporne na każde warunki atmosferyczne. Mają wysoką odporność i chorują rzadko. U starszych psów zaleca się wykonywanie badania oczu i stawów w kierunku dysplazji. Niektóre osobniki od urodzenia mają naturalnie krótki ogon, co nie stanowi powodu do niepokoju.

Żywienie

Z racji dobrego stanu zdrowia, rasa ta ma dobry apetyt i odpowiednio przyswaja wartościowe składniki z pokarmu. Ten silny i muskularny pies potrzebuje odpowiednio zbilansowanych posiłków. Doskonale sprawdzą się gotowe karmy dostępne w sklepach zoologicznych, a także posiłki sporządzane przez samych właścicieli oparte o surowe białko zwierzęce. Tego typu pokarm jest bogaty we wszystkie składniki odżywcze: witaminy, minerały, aminokwasy, kwasy tłuszczowe. Należy pamiętać, aby posiłku nie podawać po wysiłku, gdyż może to spowodować powstanie skrętu żołądka.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.