Owczarek niemiecki długowłosy

Pies tej rasy, jest najbardziej rozpoznawalnym psem na świecie. Szlachetny, inteligentny, a do tego jeszcze piękny. Owczarek niemiecki wywodzi się od staroniemieckich psów pasterskich, a twórcą tej rasy był rotmistrz Max von Stephanitz. Niestety po II wojnie światowej owczarki kojarzone były z brutalnością nazistów. Dlatego, aby rasa nie była źle kojarzona, w Wielkiej Brytanii i krajach alzackich nosiła nazwę owczarek alzacki.

Z biegiem czasu wizerunek owczarka niemieckiego poprawił się i wrócono do jego wcześniejszej nazwy. Początkowo z hodowli były eliminowane wszystkie szczeniaki, które odbiegały od wzorca, między innymi psy długowłose i białe. Z biegiem lat powstały dwie nowe rasy: biały owczarek szwajcarski oraz owczarek niemiecki długowłosy. Początkowo szczeniaki takie trafiały do rąk pasjonatów lub do hodowców, którzy sami zakładali własne stowarzyszenia czy też kluby. Oficjalnie owczarek niemiecki długowłosy uznany został dopiero 1 stycznia 2011 roku jako rasa hodowlana. 

 • Długość życia: od 11 - 14 lat
 • Wysokość w kłębie: psa 60 - 65 cm
 • Wysokość w kłębie: suka 55 - 60 cm
 • Waga psa 30 - 40 kg
 • Waga suka 22 - 32 kg
   

Dla kogo

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy wystawowe
  Psy wystawowe

   

 • Średnie psy
  Średnie psy

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Owczarek niemiecki długowłosy jest psem średniej wielkości, o nieco wydłużonej, lecz zwartej sylwetce, dobrze umięśnionym i suchym. Jest psem o harmonijnej budowie z doskonałym i zrównoważonym temperamentem. Jest psem bardzo inteligentnym, posiada świetny refleks, szybkość i zwrotność. Dlatego zaliczany jest do psów pasterskich. Owczarek niemiecki długowłosy może być zarówno doskonałym rodzinnym pupilem, a także może być wykorzystywany w skrajnie wymagających warunkach jako pies służbowy. Idealny do wyszukiwania narkotyków czy materiałów wybuchowych jako pies patrolowy, tropiący, a także będzie znakomitym przewodnikiem dla osób niepełnosprawnych lub niewidomych. Są to psy bezwzględnie oddane swojemu właścicielowi.

Łatwo i chętnie się uczą. Mając owczarka, warto od wieku szczenięcego rozpocząć szkolenie i pokazać mu co wolno, a czego nie. Młody owczarek niemiecki pozostawiony sam sobie potrafi nieźle narozrabiać. Warto go ze sobą zabierać na spacery po mieście, gdzie są samochody, rowerzyści i większe skupiska ludzi. Należy go przyzwyczajać, tak samo jak inne rasy do otaczającego go świata. 

Owczarek niemiecki powinien być zrównoważony w zachowaniu, łagodny i spokojny, ale także kiedy wymaga od niego sytuacja - cięty i zdecydowany. Dlatego należy zwracać uwagę z jakiej hodowli kupimy małą śliczną kulkę. W dobrych hodowlach osobniki, które mają być ze sobą kojarzone dobierane są starannie, zarówno pod względem psychiki jak i zdrowia. Niestety ze względu na dużą popularność tej rasy, psy rozmnażane są przez przypadkowych hodowców, bez uprawnień hodowlanych. Psy mogą być wtedy nadpobudliwe, agresywne, lękliwe z poważnymi zaburzeniami behawioralnymi i zdrowotnymi. 

owczarek niemiecki długowłosy zima

Pielęgnacja

Pielęgnacja owczarka niemieckiego długowłosego wymaga od przyszłego właściciela niemało czasu. Należy go regularnie szczotkować zwykłą szczotką lub grzebieniem tzw. grabki. Tak jak u większości ras, owczarki także linieją. Należy mieć to na uwadze decydując się na tę rasę. Podczas czesania warto zajrzeć też do ucha i sprawdzić czy nie jest zaczerwienione i czy nie wydobywa się z jego wnętrza przykry zapach. Po spacerze warto psa wyczesać, aby pozbyć się z sierści suchych liści, które lubią się przyczepiać, a także małych gałązek wplątujących się w długą sierść. 

Umaszczenie

Prawidłowe i występujące umaszczenie owczarka niemieckiego długowłosego to:

 • czarne podpalane
 • wilczaste szare i czarne

Skóra niezbyt ściśle przylegająca i jest bez fałd. Owczarki niemieckie długowłose maja włos okrywowy długi, miekii, nieprzylegający. Dłuższy jest na uszach i łapach. Charkterystyczne obfite portki. Ogon obficie owłosiony ze zwisającym włosem. Na szyi włos jest długi i niemalże tworzy kryzę. Pióra na tylnych stronach kończyn przednich do nadgarstka.

 

owczarek niemiecki długowłosy szkolenie​​​​​​​

Choroby

Owczarek niemiecki dpowinien odznaczać się dobrym zdrowiem i wysoką odpornością na niekorzystne warunki pogodowe. Niestety jest to rasa narażona na występowanie dysplazji, zarówno stawów łokciowych jak i biodrowych. W okresie intensywnego wzrostu często występuje młodzieńcze zapalenie kości, które objawia się kulawizną. Zdarzają się również alergie pokarmowe oraz skręt żołądka, który jest szczególnie groźny dla psa.

Żywienie

Tak jak każdy pies danej rasy, również owczarek niemiecki długowłosy potrzebuje dobrej karmy. Półki w sklepach aż uginają się od ich rodzajów. Należy pamiętać, aby w składzie danej karmy nie było zbóż, a na pierwszych miejscach widniało np. świeże mięso z indyka lub suszone mięso z indyka. W przypadku szczeniąt, karma powinna zawierać od 27% - 30% białka. Zbyt duża jego ilość w karmie, może znacznie przyspieszyć wzrost i rozwój psa, co w konsekwencji może źle wpłynąć na prawidłowy rozwój stawów i chrząstek.  Omijamy karmy, które w swym składzie mają mączkę kostną, czy produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także dieta Barf. To żywienie, które oparte jest na podawaniu psu surowego mięsa, podrobów, jaj, mięsnych kości, ryb. Produkty te, dostarczają do organizmu psa aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe, minerały. Barf to różnorodność, im więcej różnych gatunków mięs i podrobów tym lepiej dla naszego pupila. W misce mogą znaleźć się także warzywa i owoce, które dostarczą organizmowi błonnik i niewielkie ilości węglowodanów.  W diecie tej nie stosuje się tzw. wypełniaczy: ryżu, makaronów czy też kasz. Należy pamiętać, że nieprzetworzone mięso pozbawione barwników i sztucznych konserwantów, pod warunkiem, że jest kupione z legalnego i ze sprawdzonego źródła zapewnia odpowiednią ilość bakterii i enzymów co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie psiego organizmu. Ten sposób żywienia, doskonale wpływa na wygląd i kondycję psa, dlatego warto się z nim szczegółowo zapoznać.  

Wybranie odpowiedniej diety jest bardzo ważne, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. Jeśli zdecydujemy się, aby owczarka niemieckiego karmić sucha karmą czy też Barfem pamiętajmy żeby posiłek był dobrze zbilansowany, tak aby dostarczał niezbędnych składników odżywczych odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój młodego organizmu. Ustalając dietę, musimy też brać pod uwagę jego tryb życia. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.