Look4dog.com

Wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski to bardzo charakterystyczny pies myśliwski, ale również idealny pies towarzyszący rodzinie. Jego charakterystyczną cechą jest nietypowe umaszczenie. Dotyczy ono zarówno wyżła weimarskiego krótkowłosego, jaki wyżła weimarskiego długowłosego. Może ono przyjmować kilka odcieni: od srebrno - szarego do mysiego i to z metalicznym połyskiem. Historia tej rasy zaczęła się od jej przodków w XVII wieku. I to właśnie na ich podstawie zaczęła się rozwijać hodowla wyżła weimarskiego.

Według różnej literatury przodkowie tej rasy to belgijskie psy św. Huberta, niemiecki wyżeł krótkowłosy. Długowłose szczenięta pierwszy raz pojawiły się 1973 roku. Od tamtej pory długowłosa odmiana wyżła weimarskiego, wygrywa wystawy oraz próby pracy. Jednak w dalszym ciągu jest mniej popularna od wyżła weimarskiego krótkowłosego. Wzorzec rasy opracowano w 1896 roku, a rok później został otworzony Klub Hodowli Czystej Rasy srebrno - szarego wyżła weimarskiego. 

  • Długość życia: 11 - 14 lat
  • Wysokość w kłębie psa: 59 - 70 cm, idealny wzrost 62 - 67 cm
  • Wysokość w kłębie suki: 57 - 65 cm, idealny wzrost 59 - 63 cm
  • Waga psa: 30 - 40 kg
  • Waga suczki: 25 - 35 kg

Wyżeł weimarski - charakter

Wyżły wiemarskie to psy od średniej do dużej wielkości. Ma typową budowę psa pracującego. To rasa wszechstronna i zrównoważona. Weimar (weimaraner) jest psem myśliwskim, którego cechuje ogromna psaja myśliwska. Nie jest jednak nadmiernie żywiołowy. Może być dobrym psem stróżującym, jednak nie wykazuje dużej agresji. 

Wyżeł weimarski doskonale nadaje się na tropowca (psa tropiącego) oraz znakomicie aportuje z lądu i wody. Pomimo, że nie pała milością do wody, to jednak chętnie w niej pracuje. Jest wtedy bardzo pewny siebie i dokładny, niezależnie od panującej pogody. Zawsze w sposób przemyślany i spokojny podchodzi do powieżonego mu zadania. Z wyżła weimarskiego może być dobry obrońca i może w tym kierunku być szkolony, gdyż posiada silnie rozwinięty instynkt obronny. To pies zrównoważony, z łatwością się uczy, jednak bywa też czasem uparty. Za każdym razem zastanowi się i pomyśli, nie działa automatycznie. Bardzo ważne jest też to, że w czasie pracy ma stały kontakt ze swym przewodnikiem. 

Wyżeł weimarski ma piękny kształt, muskularną sylwetkę, a do tego prezentuje się bardzo dostojnie. Jest ceniony jako pies myśliwski, ze względu na wspaniały węch i ciętość. Wyżeł weimarski jest inteligentny, bystry, a przede wszystkim oddany właścicielowi. Są to też psy bardzo wymagające, uparte, wrażliwe, domagające się ciągłej uwagi ze strony swojego przewodnika. Stanowczy, konsekwentny, to cechy odpowiedniego właściciela. Inaczej wyżeł przejmie kontrolę w rodzinie. Jego przewodnik musi być dla tego psa liderem i autorytetem. Dlatego też rewelacyjnie sprawdzi się jako towarzysz dla singla, który poświęci weimarowi sporo czasu. Wyżeł weimarski czerpie przyjemność, jeżeli jego właściciel jest zawsze przy nim. Te psy nie wyobrażają sobie życia z daleka od swojego człowieka. Nie lubi zostawać sam w domu, uważa to za karę i z tęsknoty może zacząć wyć.

Wyżeł nie stanowi zagrożenia dla dzieci, są bardzo cierpliwe i odporne na zabawy z nimi. Ze względu na jego dość spore gabaryty, nie powinno się go zostawiac samego w towarzystwie maluchów. Nie jest to rasa odpowiednia dla osób starszych, gdyż potrzebują sporo ruchu na otwartej przestrzeni.

Wyżły weimarskie będą wspaniałymi towarzyszami w trakcie długich, leśnych spacerów. Idealna rozrywka dla tej rasy to dogotrekking czy tropienie sportowe. Wyżeł, jeżeli zostanie dobrze wyszkolony, a uczy się dość szybko, będzie żył w zgodzie z innymi psami. Należy jednak pamiętać, że lubi dominować, a sprowokowany nie przejdzie obojętnie. Ponieważ to rasa myśliwska, wyżeł ma wrodzony instynkt gończy i nie powinno mu się do końca ufać na spacerach. 

Wyżeł weimarski - charakterWyżeł weimarski - charakter. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Wyżeł weimarski - pielęgnacja

Pielęgnacja wyżła weimarskiego jest banalnie prosta. Należ psy wyczesywać, aby usunąć martwy włos. U odmiany długowłosej nie zapominajmy o czesaniu piór za uszami, na nogach i ogonie. Ze względu na swoja budowę uszy także należy czyścić i kontrolować, czy nie wdała się jakaś infekcja. Kąpiele tylko, kiedy jest ku temu potrzeba.

Wyżeł weimarski - pielęgnacjaWyżeł weimarski - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Weimarpark FCI

Wyżeł weimarski - umaszczenie

Umaszczenie wyżła weimarskiego krótkowłosego:

  • srebrne
  • sarnnie 
  • mysioszare 

Białe znaczenia dopuszczalne są jedynie na klatce piersiowej oraz plecach. Pręga na grzbiecie może być mniej lub bardziej wyraźna.

Wyżeł Weimarski Krótkowłosy zdjęcie z hodowli Loyal Point FCIWyżeł weimarski - umaszczenie. CARACAS Camistar z hodowli Camistar FCI - wyżeł weimarski krótkowłosy, wł. Klaudia Marton

Wyżeł weimarski - umaszczenieWyżeł weimarski - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Weimarpark FCI

Wyżeł weimarski - choroby

Ogólnie jest to rasa zdrowa. Niektóre problemy to odwrócona powieka, katarakta, dysplazja biodra. Dysplazja jest chorobą dziedziczną, dlatego ważne jest aby psy kupować z hodowli zarejestrowanych w ZkWP (FCI). Przed zakupem warto poprosić hodowcę o przedstawienie dokumentów potwierdzających, że rodzice wolni są od dysplazji.  Mogą też pojawiać się wzdęcia i wady serca.

Wyżeł weimarski - żywienie

Wyżły weimarskie to psy, których poziom aktywności jest bardzo duży, ale i zróżnicowany. Dlatego jego dieta powinna być ustalana w oparciu o jego tryb życia. Są to psy bardzo energiczne, dlatego muszą otrzymywać karmę dla psów aktywnych. Ważne jest, aby dostarczyć mu wysoce jakościowo białko. Jeżeli nasz pies nie jest bardzo aktywny, wtedy należy ograniczyć mu porcje, w przeciwnym razie grozi mu otyłość. Smakołyki lepiej mu ograniczyć i wykorzystywać tylko przy szkoleniu. Każdy pies jest mięsożercą i nie należy o tym zapominać. Zarówno zęby, jak i przewód pokarmowy są dostosowane do  trawienia surowego mięsa.

Wyżeł weimarski - żywienieWyżeł weimarski - hodowle. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Super dietą praktycznie dla każdego psa, jak i dla weimara jest Barf. Dieta ta, oparta jest na podawaniu surowego mięsa różnych gatunków zwierząt, ich podrobów, kości miękkich mięsnych. W przypadku tej diety należy też podawać odpowiednie suplementy, jeżeli oczywiście jest ku temu potrzeba. Innym rozwiązaniem żywienia naszego psa, jest podawanie dobrej suchej karmy czyli takiej, które nie mają w sobie zbóż a za to dużo mięsa. Karmiąc takiego psa, starajcie się unikać karmy z supermarketu. Wybierając suchą karmę, czytajmy jej skład. Nie powinna ona zawierać zbóż, a na pierwszych miejscach w składzie powinno widnieć suszone lub świeże mięso.

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli Loyal Point FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.