Look4dog.com

Labrador retriever

Labrador retriever to rasa, która pochodzi z Nowej Fundlandii. Rasa ta od początku była mocno związana z człowiekiem, gdyż w XVII wieku towarzyszyła rybakom w trakcie połowów. Zadanie tych psów polegało na pomocy przy wyciąganiu sieci rybackich, a ze względu na to, że labradory retrievery doskonale pływają, pomagały też w wyciąganiu topiących się ludzi. 

W przeszłości labrador pełnił rolę psa myśliwskiego. Ze względu na znakomity węch, brał udział w polowaniach jako pies tropiący, aportujący również z wody. Psy te są duże, dobrze zbudowane, o szerokiej głowie i dobrze rozwiniętej klatce piersiowej. Pierwotnie psy tej rasy miały czarną maść. Czasami rodziły się szczenięta o umaszczeniu wątrobianym lub żółtym, które niestety zabijano. Dopiero po upływie czasu, labradory o umaszczeniu zółtym, wątrobianym i czekoladowym zostały włączone do hodowli.

W 1903 roku psy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród myśliwych i zostały uznane przez angielski Kennel Club, jednocześnie otrzymując nazwę labrador retriever. W tym samym czasie w Anglii zaczęto wprowadzać pierwsze myśliwskie próby pracy, podczas których labradory zajmowały pierwsze miejsce, dzięki dużej skłonności do aportowania. I tak zostało, że próby pracy były i są specjalnością retrieverów. Na początku XX wieku labradory stały się także psami wystawowymi. 
Idealna wysokość w kłębie psa to 56-57 cm, a suki -  54-56 cm. Mogą dożyć nawet 13 lat, a ich waga nie powinna przekroczyć 30 kg.

Labrador retriever - charakter

Labrador to pies o mocnej i zwartej budowie. Jest bardzo aktywny, więc nie może być ciężki i zbyt masywny. Labrador to łagodny i bardzo ruchliwy pies. Obdarzony jest świetnym węchem. To wielki miłośnik wody, który łatwo dostosowuje się do otoczenia. Jest inteligentny, bystry i posłuszny, zawsze skłonny do zabawy. Ma przyjazne usposobienie, nie wykazuje oznak agresji lub lękliwości. Jest oddanym przyjacielem.

Labradory są to psy zrównoważone, wesołe i przyjacielskie. Uwielbiają wszystkich domowników, są niezastąpionym przyjacielem dzieci, dlatego świetnie sprawdzają się jako psy rodzinne. Są łagodne w stosunku do innych zwierząt. Należy jednak pamiętać, że to także psy żywiołowe, pełne energii, lubiące długie spacery. Uwielbiają ruch, między innymi pływanie. Labrador nie przejdzie obojętnie nawet obok kałuży, woda to jego żywioł niezależnie od panujących warunków pogodowych.

Labrador retriever - charakter Labrador retriever - charakter. Zdjęcie hodowli Margo's Land

Tak jak większość ras, Labrador retriever jest wrażliwy i bardzo przywiązuje się do człowieka, co sprawia, że jest wspaniałym towarzyszem i opiekunem. Pies ten lubi czuć, że jest potrzebny, dzięki temu chętnie się uczy i pracuje. Świetnie spełnia się także w roli przewodnika dla osób niewidomych i głuchoniemych. Jest bardzo cierpliwy i tolerancyjny, dzięki czemu bardzo dobrze sobie radzi jako dogoterapeuta. Labradory mają znakomity węch, który jest jego atutem. Dzięki węchowi i dobrze rozwiniętemu instynktowi tropienie, psy tej rasy uczestniczą w wielu akcjach poszukiwawczych. Labrador retriever potrafi odnaleźć człowieka zasypanego przez lawinę śnieżną, czy też osobę przysypaną gruzami. Psy te odznaczają się samodzielnoścą i wytrwałością w trakcie pracy np. poszukiwawczej. Labradory charakteryzują się wyśmienitą pamięcią. Są to psy odważne, bez lęku potrafią wcisnąć się w szczelinę czy w ruiny budynków tylko po to, aby pomóc człowiekowi. Rasa ta jest także wykorzystywana przez Służby Celne do wykrywania wyrobów tytoniowych czy narkotyków. To psy stworzone do pracy. Ponieważ labradory pracowały w najróżniejszych miejscach i w różnych warunkach, mają dużą zdolność przystosowania się do nich.

Rasa ta nie należy do psów wylegujących się na kanapie. Labrador jest inteligentny i nastawiony na współpracę z człowiekiem, co daje doskonałe efekty szkoleniowe. W każdej chwili stara się sprawiać przyjemność swojemu panu, ma też silną potrzebę spełniania jego oczekiwań. W jego spojrzeniu widać sympatię, spokój i przede wszystkim radość życia.

Ponieważ Labradory to psy bardzo łagodne, nie sprawdzą się jako psy obronny czy też stróżujące. Intruza przywitają z merdającym ogonkiem i piłeczką w pysku. Jedank w populacji tej rasy mogą też pojawić się osobniki wykazujące nadmierną nadpobudliwość czy nawet agresję w stosunku do człowieka czy też innych psów. W takich sytuacjach należy od razu interweniować, żeby pies wiedział, że nie ma pozwolenia na takie zachowanie. Bardzo ważne jest, aby przed nabyciem psa zwrócić uwagę z jakiej hodowli kupuje się słodkiego maluszka. Podsumowując, labrador to pies pracujący, pies ratowniczy i kochający człowieka. 
Labradora retrievera może mieć każdy. Znakomicie odnajdzie się on w rodzinie z małymi dziećmi, jest też idealny dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Należy tylko pamiętać, że labradory to rasa, która narażona jest na choroby związane z układem ruchu. Ważne jest dostosowanie wysiłku fizycznego do wieku psa, aby nie nadwyrężyć jeszcze nie wykształconych stawów. 

Labrador retriever - pielęgnacja

 • Sierść

Labradory mają krótką, twardą sierść oraz gęsty podszerstek, który chroni psa przed czynnikami zewnętrznymi m.in. niskimi temperaturami i wilgocią. 
Pielęgnacja labradorów jest dość prosta. Wystarczy mieć gumową rękawicę  i wilgotny ręcznik, aby po spacerze wytrzeć jego łapki. Kiedy nasz psiak zechce się wykąpać w błotnej kałuży, wtedy najlepszy jest prysznic. Należy pamiętać, że tak jak większość ras, dwa razy do roku labradory bardzo silnie linieją, a ich sierść  fruwa w powietrzu. Należy wtedy jak najczęściej go wyczesywać gęstym grzebieniem, aby pozbyć się martwego włosa. 

 • Uszy i oczy

Labrador to pies, którego uszy delikatnie opadają, przez co narażone są na różne infekcje. Zdrowe uszy nie mają wydzieliny, są różowe. Dlatego należy obserwować psa. Jeżeli zauważymy, że nasz pupil dość często trzęsie głową, drapie łapkami w okolicach uszu, a do tego wydziela się z nich nieprzyjemny zapach, może to świadczyć, że wdało się zapalenie i należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Profilaktycznie uszy można przemywać wilgotnym wacikiem, tylko należy pamiętać, aby uszu nie czyścić patyczkami higienicznymi. 

 • Pazury

Pielęgnacja pazurków zależy od tego po jakiej powierzchni porusza się nasz pies. Jeżeli pies chodzi na długie spacery i jego pazury mają kontakt np. z betonem czy asfaltem, ich przycinanie nie jest koniecznie, bo sam sobie je ściera. Natomiast jeżeli przez dłuższy czas piesek siedzi w domu, wtedy zabieg ich przycięcia jest konieczny. Można to zrobić samemu lub udać się do weterynarza. Jest to zabieg bardzo szybki i bezbolesny.
 

Labrador retriever - pielęgnacja

Labrador retriever - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Dolegor FCI

Labrador retriever - umaszczenie

Umaszczenie labradora retrievera może być:

 • czarne
 • żółte 
 • czekoladowe (wątrobiane)

Kolor żółty w odcieniach od jasnokremowego do rudego. Dopuszczalna jest mała, biała plamka na przedpiersiu. Włos jest krótki i gęsty, nie może być falowany, a w dotyku powinien być twardy. Podszerstek jest odporny na niekorzystną pogodę. 

Labrador retriever - umaszczenie

Labrador retriever - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Dolegor FCI

Labrador retriever - choroby

Główne problemy zdrowotne, które mogą wystąpić u labradorów to:

 • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
 • Osteochondroza stawu ramiennego
 • Alergie pokarmowe
 • Entropium
 • Miopatia

Labrador retriever - żywienie

Labradory zaliczają się do tych psów, które są praktycznie non stop głodne i tylko czekają, aby coś dodatkowego, prócz swojej karmy, skubnąć ze stołu. Bardzo ważne jest, aby pies jadł dobrze zbilansowaną karmę dostosowaną do jego wieku. Wtedy unikniemy otyłości u swojego psa.

Labrador retriever - żywienieLabrador retriever - hodowla. Zdjęcie hodowli Athemi

Hodowle

Gajowa Górka
Miot planowany - Zapytaj
Gajowa Górka
Gaj Oławski , Polska
Dolegor
Dostępne szczeniaki - Zapytaj
Dolegor
Sarbka, Polska
Jacob's Paradise
Jacob's Paradise
Stadniki, Polska
Malikowo
Dostępne szczeniaki - Zapytaj
Malikowo
Nysa, Polska
Szczenięce Marzenia
Szczenięce Marzenia
Opypy, Polska
Absolute Sweet Chocolate FCI
Absolute Sweet Chocolate...
Krakow, Polska
BELLA MARE FCI
BELLA MARE FCI
Wejherowo, Polska
Batiland
Batiland
Jędrzejów, Polska
Od Papieża z Widoku
Od Papieża z Widoku
Kęty, Polska
HUSARSKA SFORA FCI
HUSARSKA SFORA FCI
Włynkowko , Polska
Kreuzburg
Kreuzburg
Ligota Górna, Polska
Athemi
Athemi
Oborniki Wlkp, Polska
Sykstus FCI
Sykstus FCI
Warszawa, Polska
Z Sosnowego Grodu FCI
Z Sosnowego Grodu FCI
Józefów, Polska
Crimson Creek
Crimson Creek
Kraków, Polska
Z Koła Świętego Huberta
Z Koła Świętego Huberta
Uniszowice, Polska
Bright Star Of Sunrise
Bright Star Of Sunrise
Odessa, Ukraina
Domino Labs
Domino Labs
Николаев, Ukraina
We Love Delicacies
We Love Delicacies
Czosnów, Polska
Hunter Of Dream
Hunter Of Dream
Черкасская обл, Ukraina
Domowe Zacisze
Domowe Zacisze
Łęg Przedmiejski gm. Lelis, Polska
z Kaliszkowickiej Wieży
z Kaliszkowickiej Wieży
Kaliszkowice Kaliskie, Polska
THUNDEROVSLABS
THUNDEROVSLABS
Dnipro, Ukraina
Beatus Venandi
Beatus Venandi
Харьков, Ukraina
IRISLAV
IRISLAV
Одесса, Ukraina
Basarili
Basarili
Лелюхівка, Ukraina
SUMMIT D'ORO
SUMMIT D'ORO
Черкассы, Ukraina
Bajkolabki
Bajkolabki
WIELGIE, Polska
From LifeHoll
From LifeHoll
Харьков, Ukraina
Margo's Land
Margo's Land
47661 Issum, Niemcy
Labranzh Shot
Labranzh Shot
Харьков, Ukraina
Otono Beso
Otono Beso
Полтава, Ukraina
Lemonties
Lemonties
Mykolaiv, Ukraina
Emerald Marvel
Emerald Marvel
Nizkovice, Czechy
Sweet Labby Princess
Sweet Labby Princess
Velké Přílepy, Czechy
z Grającego Boru
z Grającego Boru
Kożuchów, Polska
Merdające Szczęście FCI
Merdające Szczęście FCI
Gliwice , Polska
Lord Scott's BlackSheep
Lord Scott's BlackSheep
LONGARE , Włochy
Bulvalove
Bulvalove
Rzeszów , Polska
Hero For You
Hero For You
Stryków, Polska
LABCIOWO FCI
LABCIOWO FCI
Łódź, Polska
Passion Dog FCI
Passion Dog FCI
Chotów świętokrzyskie, Polska
von Natizan
von Natizan
Płock, Polska
Pati -Żako i Labusie (FCI)
Pati -Żako i Labusi...
Wiewiórczyn, Polska
MERI-STUART
MERI-STUART
Харьков, Ukraina
Podhalańska Bajka
Podhalańska Bajka
Kościelisko, Polska
Bonita Lab
Bonita Lab
Żarki, Polska
Kojec Ochojec
Kojec Ochojec
Katowice, Polska
SHINE OF MAJESTY
SHINE OF MAJESTY
Харьков, Ukraina
Ta-Bajka
Ta-Bajka
Rzgów, Polska
Ta-Bajka
Ta-Bajka
Konstantyna, Polska
from Salt City
from Salt City
Wieliczka, Polska
Multi Planet Lab FCI
Multi Planet Lab FCI
Przygodzice, Polska
Biały Domek
Biały Domek
Myszków, Polska
Księżycowy Sen FCI
Księżycowy Sen FCI
Łódź, Polska
Klobuckie Szczescie.
Klobuckie Szczescie.
Kłobuck, Polska
Breedland
Breedland
Mierzęcice, Polska
Al-grom
Al-grom
chynów 05-650, Polska
MANSER CLUB
MANSER CLUB
Minsk, Białoruś
Leminiscatus
Leminiscatus
Grębynice, Polska
Czokoloko FCI
Czokoloko FCI
Wałbrzych, Polska

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.