Labrador retriever

Labrador retriever to rasa, która pochodzi z Nowej Fundlandi. Rasa ta od początku była mocno związana z człowiekiem gdyż w XVII wieku towarzyszyła rybakom w trakcie połowów. Ich zadanie polegało na pomocy przy wyciąganiu sieci rybackich, a ze względu na to, że labradory retrievery doskonale pływają  pomagały też w wyciąganiu topiących się ludzi. 

W przeszłości labrador pełnił rolę psa myśliwskiego, ze względu na znakomity węch brał udział w polowaniach jako pies tropiącym, aportujacy również z wody. Psy te są duże, dobrze zbudowane, o szerokiej głowie i dobrze rozwiniętej klatce piersiowej. Pierwotnie psy tej rasy miały czarną maść. Czasami rodziły się szczenięta o umaszczeniu wątrobianym lub żółtym, które niestety zabijano. Dopiero po upływie czasu, labradory o umaszczeniu zółtym, wątrobianym i czekoladowym zostały włączone do hodowli. 

W 1903 roku, psy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród myśliwych i zostały uznane przez przez angielski Kennel Club, jednocześnie otrzymując nazwę labrador retriever. W tym samym czasie w Anglii zaczęto wprowadzać pierwsze myśliwskie próby pcary, podczas których labradory zajmowały pierwsze miejsce, dzięki dużej skłonności do aportowania. I tak zostało, że próby pracy były i są specjalnością retrieverów. Na początku XX wieku, labradory stały się także psami wystawowymi. 
Idealna wysokość w kłębie psa to: 56-57 cm, a suki  54-56 cm. Mogą dożyć nawet do 13 lat, a ich waga nie powinna przekroczyć 30 kg.

Dla kogo

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy do dogoterapii
  Psy do dogoterapii

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Labrador to pies mocnej budowy, zwarty. Jest bardzo aktywny więc nie może być ciężki i zbyt masywny. Labrador to łagodny i bardzo ruchliwy pies. Obdarzony świetnym węchem, wielki miłośnik wody. Łatwo dostosowuje się do otoczenia, oddany przyjaciel. Inteligentny, bystry i posłuszny, zawsze skłonny do zabawy. Usposobienie przyjazne, bez żadnych oznak agresji lub lękliwości.

Labradory są to psy zrównoważone, wesołe, przyjacielskie. Uwielbiają wszystkich domowników, dlatego super się sprawdzi jako pies rodzinny i niezastąpiony przyjaciel dzieci. Jest łagodny w stosunku do innych zwierząt, które są w domu. Należy jednak pamiętać, że to także psy żywiołowe, pełne energii, lubiące długie spacery. Uwielbiają ruch, między innymi pływanie. Labrador nie przejdzie obojętnie, nawet koło kałuży, woda to jego żywioł niezależnie od panujących warunków pogodowych.  

Tak jak większość ras jest wrażliwy i bardzo przywiązuje się do człowieka. Dzięki temu jest wspaniałym towarzyszem i opiekunem. Psy te lubią czuć, że są potrzebne, dzięki temu chętnie się uczą i pracują. Dlatego też świetnie spełniają się w roli przewodnika dla osób niewidomych, głuchoniemych. Jest bardzo cierpliwy, tolerancyjny dzięki czemu bardzo dobrze sobie radzi jako dogoterapeuta. Labradory mają znakomity węch, który jest jego atutem. Dzięki węchowi i dobrze rozwiniętemu instynktowi tropienie, psy tej rasy uczestniczą w wielu akcjach poszukiwawczych. Labrador retriever potrafi odnaleźć człowieka zasypanego przez lawinę śnieżną, czy też osobę przysypaną gruzami. Odznaczają się samodzielnoścą i wytrwałością w trakcie pracy np. poszukiwawczej. Labradory charakteryzują się wyśmienitą pamięcią. Są to psy odważne, bez lęku potrafią wcisnąć się w szczelinę, w ruiny budynków tylko po to aby pomóc człowiekowi. Rasa ta jest także wykorzystywana przez Służby Celne do wykrywania wyrobów tytoniowych czy narkotyków. To psy stworzone do pracy. Ponieważ labradory pracowały w najróżniejszych miejscach i w różnych warunkach, maja dużą zdolność przystosowania się do nich.

Rasa ta nie należy do psów wylegujących się na kanapie. Labrador jest inteligentny i nastawiony na współpracę z człowiekiem, co daje doskonałe efekty szkoleniowe. W każdej chwili stara się sprawiać przyjemność swojemu panu, ma też silną potrzebę spełniania jego oczekiwań. W jego spojrzeniu widać sympatie, spokój i przede wszystkim radość z życia.

Ponieważ są to psy bardzo łagodne, to nie sprawdzą się jako pies obronny czy też stróżujący. Intruza przywita z merdającym ogonkiem i piłeczką w pysku.  Choć w populacji tej rasy też mogą pojawić się osobniki wykazujące nadmierną nadpobudliwość czy nawet agresję w stosunku do człowieka czy też do innych psów. W takich sytuacja należy od razu interweniować, żeby pies wiedział, że nie ma pozwolenia na takie zachowanie. Dlatego tak ważne jest, aby przed nabyciem psa zwrócić uwagę z jakiej hodowli kupuje się słodkiego maluszka. Podsumowując, labrador to pies pracujący, pies ratowniczy kochający człowieka. 
Labradora retrievera może mieć każdy. Znakomicie odnajdzie się w rodzinie z małymi dziećmi, idealny dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Labrador retriever zdjęcie

Pielęgnacja

 • Sierść

Labradory mają krótką, twardą sierść oraz gęsty podszerstek, który chroni psa przed czynnikami zewnętrznymi min. niskimi temperaturami i wilgocią. 
Pielęgnacja labradorów jest dość prosta. Wystarczy mieć gumową rękawicę  i wilgotny ręcznik, aby po spacerze wytrzeć łapki. Natomiast,  kiedy nasz psiak zechce się wykąpać w błotnej kałuży wtedy najlepszy jest prysznic.  Należy pamiętać, że tak jak większość ras dwa razy do roku labradory bardzo silnie linieją, a ich sierść  fruwa w powietrzu.  Należy wtedy gęstym grzebieniem jak najczęściej go wyczesywać aby pozbyć się martwego włosa. 

 • Uszy i oczy

Labrador to pies, którego uszy delikatnie opadają, przez co narażone są na różne infekcje. Zdrowe uszy nie mają wydzieliny, są różowe. Dlatego należy obserwować psa. Jeżeli zauważymy, że nasz pupil dość  często trzęsie głową, drapie łapkami w okolicy, a do tego wydziela się nieprzyjemny zapach z uszu, może to świadczyć, że wdało się zapalenie i należy skonsultować to z lekarzem weterynarii. Profilaktycznie można uszy przemywać wilgotnym wacikiem, tylko należy pamiętać aby uszu nie czyścić patyczkami higienicznymi. 

 • Pazury

Pielęgnacja pazurków zależy od tego po jakiej powierzchni porusza się nasz pies. Jeżeli pies chodzi na długie spacery i jego pazury mają kontakt np z betonem, asfaltem ich przycinanie nie jest koniecznie, bo sam sobie je ściera. Natomiast jeżeli przez dłuższy czas piesek siedzi w domu, wtedy zabieg ich przycięcia jest konieczny. Można to zrobić samemu lub udać się do weterynarza. Jest to zabieg bardzo szybki i bezbolesny.
 

Labrador czekoladowy z hodowli Dolegor FCI

Zdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Dolegor FCI

Umaszczenie

Umaszczenie labradora retrievera może być:

 • czarne
 • żółte 
 • czekoladowe ( wątrobiane )

Kolor żółty w odcieniach od jasnokremowego do rudego. Dopuszczalna jest mała, biała plamka na przedpiersiu. Włos jest krótki i gęsty, nie może być falowany, a w dotyku powinien być twardy. Podszerstek odporny na niekorzystną pogodę. 

labrador czekoladowy zdjęcie z hodowli FCI

Zdjęcie labradora retrievera dzięki uprzejmości hodowli Dolegor FCI

Choroby

Główne problemy zdrowotne, które mogą wystąpić u labradorów to:

 • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
 • Osteochondroza stawu ramiennego
 • Alergie pokarmowe
 • Entropium
 • Miopatia
   

Żywienie

Labradory zaliczają się do tych psów, które są praktycznie non stop głodne i tylko czekają, aby coś dodatkowego, prócz swojej karmy skubnąć ze stołu. Bardzo ważne jest, aby pies jadł dobrze zbilansowaną karmę dostosowaną do jego wieku. Wtedy unikniemy otyłości u swojego psa. 

Zdjęcia wykorzystane w opisie rasy dzięki uprzejmości hodowli Dolegor FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.