Look4dog.com

Yorkshire terrier (York)

Yorkshire terrier, popularnie nazywany yorkiem, jest rasą stosunkowo młodą. Został ukształtowany w Yorkshire, przez skrzyżowanie skye terriera z obecnie wymarłym black nad tan terrierem, protoplastą Manchester terriera. Przypuszczalnie yorkie zawdzięcza swój wygląd także domieszce krwi maltańczyka i dandie dinmont terriera. Mimo niewielkich rozmiarów york był psem użytkowym do polowania na króliki i gryzonie. Miał doskonały węch i zdolność wchodzenia nawet do najciaśniejszej nory.

Od XIX wieku ze względu na wrodzony urok i sympatyczny charakter, stał się ulubieńcem dam z wyższych sfer. Yorki są w tak różnych rozmiarach, że wiele osób sądzi, iż istnieją dwie odmiany: standard oraz miniaturowa, ale tak nie jest. W rzeczywistości york nie powinien przekraczać wagi 3,1 kg. Wraz z chihuahua należy do najmniejszych psów świata. Często jednak zdarzają się większe okazy.
Wśród przodków rasy wymienia się wymarłego już clydesdale terriera. Pierwsze yorki nie były miniaturkami. Mniejsze okazy pojawiły się po ostrej selekcji najmniejszych osobników. Ich najsławniejszą przedstawicielką była królowa miniatur, suka o imieniu Bradford Queen of the Toy, która ważyła niecałe 600 gram.

  • Długość życia: 13 - 16 lat
  • Wysokość psa w kłębie: ok. 25 cm
  • Waga: do 3,2 kg

Yorkshire terrier (York) - charakter

Yorkshire terrier to piesek długowłosy, o prostej sierści, która opada po obu bokach tułowia, z przedziałkiem biegnącym od nosa do koniuszka ogona. Sylwetka jest opływowa oraz zwarta. Nosi się dumnie. To miniaturowy terier do towarzystwa, żywy i inteligentny. Pełen animuszu, o zrównoważonym usposobieniu. Yorki pierwotnie miały służyć do zwalczania gryzoni, a trafił na salony. Jednak w tym małym piesku drzemią instynkty mysliwskie. To piesek zdecydowany i czasem z wymagającym charakterem. Nie należy zapominać, że york należy do terierów. Wbrew pozorom nie jest to piesek kruchy, lubiący całymi dniami wylegiwać się na podusi. To pies, który potrzebuje wiele uwagi ze strony swojego właściciela, a do tego sporej i różnorodnej aktywności fizycznej. 

Ten niezwykle przywiązany do ludzi czworonóg jest wyśmienitym psem do towarzystwa. York ciągle jest terrierem z krwi i kości: zawsze pogodny i odważny. Jest inteligentny, żywy o zrównoważonym usposobieniu. Cechuje go zdumiewająca mądrość, zdolności przystosowawcze i czułość. Bywa bardzo wylewny w okazywaniu uczuć. Sam także wymaga uwagi i czułości. Psa bardzo łatwo wychować na pogodnego, wdzięcznego i bystrego członka rodziny. Podobnie, jak w przypadku innych ras miniaturowych, trzeba uważać, by nie rozpieścić zanadto psa, aby nie stał się uparty, krnąbrny lub lękliwy i zdezorientowany, co może się objawiać agresją.

York jest idealny nawet do najmniejszego mieszkania w mieście. Bardzo chętnie wychodzi na spacery. Yorkshire terrier nadaje się do życia w mieście i na wsi. York jest pierwszorzędnym psem wystawowym dla osób, które chcą się zaangażować w pokazywanie go na psich wystawach. 

Yorkshire terrier na fotelu

Zdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Diamanto Grego FCI

Yorkshire terrier (York) - umaszczenie

  • ciemnostalowo-niebieskie

Na klatce piersiowej sierść jest intensywnie podpalana (płowa), błyszcząca. Ogólnie włosy płowe są ciemniejsze u swej nasady niż w połowie długości, a jeszcze jaśnieją na koniuszkach.

Włos na tułowiu jest średniej długości, zupełnie prosty (nie falista). Musi być lśniąca, w dotyku delikatna i jedwabista, nie może być jednak wełnista. Nie może także przeszkadzać w ruchu. Na głowie włos jest długi, w soczysto płowozłotym odcieniu, na bokach głowy ciemniejsza, tak jak i u nasady uszu i na kufie, gdzie włos ma być bardzo długi. Podpalanie głowy nie powinno zachodzić na szyję. Z płowo - złotą okrywą głowy nie mogą się mieszać żadne włosy ciemne lub szare, tzw. osmolenia.

dostojny Yorkshire terrier z kokardką

Zdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Diamanto Grego FCI

Yorkshire terrier (York) - pielęgnacja

Jedwabista szata yorka przypomina strukturą ludzki włos, rośnie praktycznie cały czas i do tego i nie wypada. Nie trzeba się więc martwić o proces linienia. 

York wymaga systematycznej pielęgnacji, do której trzeba go przyzwyczaić już od wieku szczenięcego. Możesz też odwiedzić ze swoim pupilem salony groomerskie, w których specjaliści starannie zajmą się pielęgnacją Twojego yorka. Odpowiednie akcesoria do czesania to metalowy grzebień oraz szczotka z metalowymi drucikami. Przed rozczesywaniem warto sierść yorka spryskać odpowiednimi preparatami ułatwiajacymi rozczesywanie. Bardzo ważna jest również pielęgnacja oczy, uszu i odbytu zwłaszcza u yorków które mają długą sierść. Do kąpieli należy używać preparaty regenerujące, a także takie, które zabezpieczą włos przed tworzeniem się kołtunów. Pieska należy dokładnie wysuszyć.

Yorkshire terrier (York) - pielęgnacja

Yorkshire terrier (York) - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Diamanto Grego FCI

Yorkshire terrier (York) - choroby

York to rasa bardzo delikatna, mało odporna na warunki klimatyczne zwłaszcza zimowe. Ich organizm szybko się wychładza, dlatego bardzo ważne jest, aby przed wyjściem na spacer w chłodne i deszczowe dni założyć mu specjalny kubraczek. niestety te małe pieski często chorują na zapalenie oskrzeli i pęcherza moczowego. Trzeba również zwrócić uwagę podczas wymiany zębów i pilnować aby wszystkie mleczaki wypadły. Jest to ważne aby w późniejszym wieku nie było problemu ze zgryzem. Dlatego mleczaki które same nie wypadną należy je usunąć. Yorki mają także skłonności do biegunek i zaparć.

Yorkshire terrier (York) - żywienie

Ta delikatna rasa potrzebuje odpowiedniej diety, która będzie dostosowana do kondycji yorka, wieku i aktywności. Dobra karma dla tych małych piesków powinna zawierać dobrej jakości białko, dzięki któremu nasz york będzie miał zapał do zabawy. Granulki powinny być malutkie, a skład suchej karmy powinien być lekkostrawny. Należy także ograniczyć przekąski między posiłkami, mogą one negatywnie wpłynąć na wagę yorka.

Yorkshire terrier (York): zdjęcie profilowe dzięki uprzejmości hodowli Diamanto Grego FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.