Look4dog.com

Akita

Akita (zwana też akitą japońską, czy akita inu/shishu inu) jest największą i najpopularniejszą na świecie rasą z Japonii. Jej początek szacuje się na XVII wiek. Został wyhodowany jako pies do polowań na zwierzynę płową oraz dziki, sporadycznie na czarnego niedźwiedzia. Ten wyjątkowo odważny pies był także szkolony do walk psów.
Akita porusza się niesłychanie szybko, a fakt, że pochodzi z rejonów polarnych sprawia, że może pracować w głębokim śniegu. Palce łap akity są połączone błoną pławną, więc jest on dobrym pływakiem. 

Pierwsze psy tej rasy przybyły do USA w 1937 roku. Ich właściciele, amerykańscy żołnierze, hodowali je według własnych standardów.
W wyniku ich starań, zaczął się wykształcać tzw. typ amerykański: większy, cięższy i bardziej bogato ubarwiony.
W 1998 roku rozdzielono obie odmiany na odmianę japońską i amerykańską.
W Japonii akita jest czczony niemal jako symbol narodowy, bowiem jest symbolem psiej wierności.
Wynika to z historii słynnego psa Hachiko. Codziennie rano odprowadzał swojego pana, Eisabuiro Ueno, profesora uniwersytetu w Tokio, na dworzec kolejowy Shibuya, a wieczorem wychodził go przywitać. Pewnego dnia profesor zmarł nagle w pracy. 
Wierny Hachiko przez kolejne 10 lat, codziennie przychodził na to miejsce aż do swojej śmierci w 1935 roku. Mieszkańcy Tokio ufundowali mu pomnik, który stanął naprzeciwko stacji Shibuya.

 • Długość życia 10 - 15 lat
 • Wysokość psa w kłębie wynosi: 67 cm
 • Wysokość suki w kłębie wynosi: 61 cm
 • Waga psa 45 kg
 • Waga suki do 30 kg

Dla kogo?

 • Psy dla średnio aktywnych
  Psy dla średnio aktywnych

   

 • Psy wystawowe
  Psy wystawowe

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

 • Psy myśliwskie
  Psy myśliwskie

   

Charakter

Akita to duży, mocny, harmonijny pies. Spokojny, wierny, posłuszny, a także pojętny. To również pies, który ma umiarkowany temperament. Akita nie jest wyczynowcem. Nie wymaga długich spacerów czy też biegów przy rowerze. Oczywiście jeżeli przszyszły właściciel Akity, będzie chciał z nią brać udział np w psich sportach, to musi uzbroić się w cierpliwość. Powinien mieć dużo samozaparcia, siły i spokoju, bo tylko w ten sposób, łagodnym podejściem do psa, będzie to możliwe. Akity nie powinno się szkolić na psa obronnego. Rasa ta jest bardzo silna fizycznie i drzemie w niej utajona doza agresji i nie należy jej wyzwalać.

akita szczeniak zdarzenie

Akita - szczeniak z hodowli hodowli Dworska Ostoja FCI

Rasa ta jest lojalna i przywiązana do właściciela, jednak powściągliwa w okazywaniu uczuć. To pies, który nie domaga się pieszczot, choć uwielbia przebywanie przy swoim właścicielu. Bardzo silnie przywiązuje się do swojej rodziny, lecz bezwarunkowo oddany jest jednek osobie. Akita kocha swoich młodszych opiekunów w swoim stadzie. Będzie ich pilnować, ale nie pozwoli się dręczyci czy zaczepiać. W domowej hierarhi dzieci są na samym jej końcu. Nie wolno również dopuścić, aby obce dzieci się z nią spoufalały, zarówno w domu czy na spacerze. Dzieci hałasujące, biegające strasznie ja drażnią.

Akita to pies, który nie ufa obcym osobom. Będzie ich akceptował, pod warunkiem, że są mile widziani przez jego opiekuna. To pies, który nie szczeka bez potrzeby. Jeżeli jednak coś, lub ktoś będzie krzątał się przy jej domu, akita zacznie się bacznie przygladać i obserwować, a o niebezpieczeństwie zaalarmuje szczekaniem. Akita to też mała gaduła, która wydaje z siebie różne dźwięki i odgłosy. Kiedy się cieszy i jest szczęśliwa zaczyna wykonywać ruchy podobne do tańca, przynosząć przy tym różnego rodzaju domowe gadżety lub zabawki.  Akita ma doskonale rozwinięty instynkt terytorialny. Dlatego w roli stróż dobrze się sprawdzi. Akita interesuje się swoim otoczeniem i jest zawsze gotowy, aby podjąć interwencję. Jest oddanym przyjacielem, ale nigdy nie będzie usłużnym pieskiem wpatrzonym bezkrytycznie w swojego pana. Akita nie nadaje się dla początkujących osób, które niewiele wiedzą o właściwym wychowaniu psa. Najlepsze rezultaty osiąga się konsekwencją oraz inwencją w tworzeniu nowych metod nauki psa. Akita szybko nudzi się powtarzalnymi czynnościami.

Akita potrafi być niezależny i dominujący, zwłaszcza wobec innych psów tej samej płci. Od wczesnych tygodni życia należy je odpowiednio socjalizować z innymi psami i kotami czy innymi zwierzętami.

Nie należy go spuszczać ze smyczy podczas spaceru. Ogród powinien być odpowiednio zabezpieczony, by pies nie udał się na samotną wyprawę. Pies ma spory temperament i energię, ale dzień bez długiego spaceru również zaakceptuje.

Jeżeli szukasz psa, który będzie na każde Twoje zawołanie, to Akita nie jest rasą dla Ciebie.

Umaszczenie

 • rudo płowa
 • sezamowa
 • pręgowana
 • biała

Wszystkie wymienione wyżej kolory, z wyjątkiem białego, muszą mieć białawą szatę po bokach kufy i na policzkach, spodzie żuchwy, szyi, klatce piersiowej i ogonie.

Włos okrywowy jest szorstki i prosty. Podszycie miękkie i gęste. Kłąb i zad okryte nieco dłuższym włosem. A na ogonie nieco dłuższy, niż na reszcie ciała.
 

Pielęgnacja

Akita japoński nie wymaga codziennego szczotkowania. Dwa razy do roku przypadają okresy intensywnego linienia. Należy go wyczesywać dobrym grzebieniem z dwoma rzędami metalowych zębów. Dobrze znosi mrozy, ale upały wręcz przeciwnie. Latem zawsze zapewnij mu spokojne cieniste miejsce do wypoczynku oraz świeżą, zimną wodę.

Choroby

Akita japoński jest psem mocnym i wytrzymałym. Miewa czasem schorzenia okulistyczne, jak katarakta czy zanik lub odklejanie się siatkówki. Aby nie dopuścić do utraty wzroku u psa, badaj stan oczu regularnie u weterynarza.
Zdarzają się również dysplazje, alergie o różnym podłożu oraz wzdęcia.

U Akity mogą występować również choroby gentetyczne min. Sebaceous adentiti oraz VKH/UDS.

Sebaceous adentiti to łojokotowe zapalenie gruczołów łojowych.

VKH/UDS jest to zespół naczyniówkowo skórny, który prowadzi do całkowitej slepoty i utraty pigmentacji.

 

 

 

Żywienie

Akita nie jest wybredny, a jak na dużego psa spożywa niewiele. Jeśli nie ma wystarczającej aktywności i mieszka w domu, posiłki mogą być mniej kaloryczne. Powinien być żywiony wysokogatunkową karmą. Wszelkie nieprawidłowości w diecie mogą doprowadzić do pogorszenia się jakości szaty, skóry. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie dieta Barf oparta na surowym mięsie, chrzęstnych kościach, surowych podrobach, bez dodatku ryżu, makaronu czy kasz. W posiłkach, które sami będziemy przygotowywać należy pamiętać o dodatkowym suplementowaniu. Zanim jednak zaczniemy podawać różnego rodzaju suplementy, warto o nich porozmawiać z weterynarzem i zrobić podstawowe badania z krwi. 

Hodowle

Dworska Ostoja FCI
Dworska Ostoja FCI
Szczecin, Polska
TAKAI AOZORA
TAKAI AOZORA
Харьков , Ukraina
Dog’s Philosophy
Dog’s Philosophy
Московская, Rosja
UMINOURANAI
UMINOURANAI
Геленджик, Rosja
Shadow
Shadow
Dunaújváros, Węgry
Senshi Shimai
Senshi Shimai
Poznań, Polska
KEY TO MARVEL
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
KEY TO MARVEL
Тула, Rosja
Победа Небес
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Победа Небес
самара, Rosja
Réka Leskó, Akai sora kennel
Réka Leskó, Akai sora ke...
Máriakálnok , Węgry
Kiss Magic
Kiss Magic
Ярославль, Rosja
Halne Wzgórze FCI
Halne Wzgórze FCI
Stara Morawa 28 , Polska
Kirey KAZOKU
Kirey KAZOKU
Липецк, Rosja
Senshi No Seishin
Senshi No Seishin
Warszawa, Polska
Mizuki Kensha
Mizuki Kensha
Wrocław, Polska
Tokugawa Tsunayosi Kennel
Tokugawa Tsunayosi Kenne...
Харьков , Ukraina
Fuen No Oka
Fuen No Oka
Dulowa, Polska
Hiro Miro Kensha
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Hiro Miro Kensha
Łobez , Polska
ФОМ Кифер Ланд
ФОМ Кифер Ланд
Красноярск, Rosja
AmeFamily
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
AmeFamily
Solec Kujawski, Polska
Kazimierski Zakątek
Kazimierski Zakątek
Kazimierz Dolny, Polska
Megic History Olega
Megic History Olega
Хмельницкий, Ukraina
Planeta Udachi
Planeta Udachi
Новое, Раменского района, Rosja
DideRusui
DideRusui
Краснодар, Rosja
SENZO NO REI
SENZO NO REI
Хмельницкий, Ukraina
Tomomi FCI
Tomomi FCI
Łaziska Górne, Polska
Is Doma Karvatskyh
Is Doma Karvatskyh
Кременчуг, Ukraina
GO TAIYO TO UMI
GO TAIYO TO UMI
Оренбургская область посёлок Чка..., Rosja
Toyotomi Hideyoshi
Toyotomi Hideyoshi
Харьков , Ukraina
Vom Bei TAICH_hodowla TEST
Miot planowany - Zarezerwuj!
Vom Bei TAICH_hodowla TE...
Bukareszt, Rumunia
Akai Kitsune
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Akai Kitsune
Gęsia Górka, Polska

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.