Look4dog.com

Golden retriever

Golden retriever to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Jest to rasa współczesna i jej historia powstania jest dość dobrze znana. Szkocki lord Tweedmouth, Sir Dudlej Coutts Marjoribanks był pierwszym hodowcą tej rasy. Rasa ta zyskała zyskała uznanie wśród reżyserów filmowych i literatów. Golden retriever pełnił rolę modela przy tworzeniu pomnika Szczęśliwego Psa na Polu Mokotowskim w Warszawie. Pomnik ten uosabia przyjaźń jaka łączy człowieka z psem. Podobne pomniki możemy spotkać w Krakowie, Białymstoku, Poznaniu. 

 • Długość życia: 12 - 14 lat
 • Wysokość w kłębie psa: 56 - 61 cm
 • Wysokość w kłębie suki: 51 - 56 cm

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy do dogoterapii
  Psy do dogoterapii

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Golden retriever jest pięknym, łagodnym psem, średniej wielkości. Jest przede wszystkim harmonijnie zbudowany o zwartym, umięśnionym tułowiu z łagodnym wyrazie oczu. Golden przeznaczony jest do pracy aportera, ale rówież sprawdza się jako idealny pies rodzinny, sportowy, służbowy oraz jako przedwodnik dla osób niewidomych. Doskonale radzi sobie jako pies ratownik i terapeuta. Golden retriever to pies wierny i oddany przyjaciel całej rodziny. Niezwykle pracowity, o doskonałym węchu i bardzo silnie rozwiniętym instynkcie łowieckim. To pies wszechstronny i doskonale sobie poradzi również w psich sportach. Z powodzeniem startuje w agility, w zawodach posłuszeństwa, w zawodach z tropienia czy też w specjalistycznych konkursach dla retrieverów - dummy. 

Pies tej rasy mocno przywiązuje się nie tylko do swojego właściciela, ale obdarza swoja miłością wszystkich członków rodziny. Jest wspaniały w stosunku do dzieci oraz cierpliwy. Golden potrzebuje właściciela, uczuciowego, aktywnego, który będzie go zabierał na długie spacery. Tak jak wszystkie psy myśliwskie, również goldeny potrzebują dużo ruchu i odpowiednich zajęć, tylko wtedy czują się szczęśliwe. Ponieważ golden retriever to pies aportujący, który był wykorzystywany do łapania ptaków z wody, uwielbia pływać. Nie potrafi oprzeć się pokusie kąpieli w stawie, morzu, oceanie czy w zwykłej kałuży. Zdarza się też, że może obdarować swojego właściciela nieoczekiwana zdobyczą, jaka znajdzie w czasie spaceru. Jest doskonałym tropicielem, dlatego też wykorzystywany jest w różnego rodzajach akcjach poszukiwawczych. Szybko się uczy, również zachowań niepożądanych, dlatego też wymaga konsekwentnej pracy od samego początku.

Goldeny zostały wychowywane do ciągłej pracy w różnych warunkach, dlatego szybko się do nich adoptują. Niezależnie czy jest to praca czy też domowe ognisko. Mają niespożytą energię i siłę, przez co potrzebują dość sporej ilości ruchu, niezależnie od panującej na zewnątrz pogody. Zazwyczaj witają każdego z radością, choć mogą trafić się osobniki nadpobudliwe. Ze szkoleniem nie ma większego problemu, ale trzeba wykazać się cierpliwością. Szkolenie najlepiej rozpocząć już w wieku szczenięcym i powinno być ono oparte na pochwałach i ngrodach za dobrze wykonane zadanie. Mały szczeniak powinien pochodzić z hodowli, która jest zarejestrowana ZkWP (FCI) lub innej uznanej organizacji kynologicznej (np. AKC, The Kennel Club). Rodzice szczeniaków powinni mieć dokumenty potwierdzające prawa hodowlane i badania. 

zdjecie golden retriever zima

Pielęgnacja

Pielęgnacja goldena retrievera jest dość prosta i mało skomplikowana. Wymaga regularnego wyczesywania. Ważne jest, aby już za młodu przyzwyczajać psa to tego zabiegu. Pielęgnacji poddaje się też uszy, oczy i zęby. W przypadku uszu, jest bardzo ważne, aby sprawdzać czy nie zalega w nich zbyt dużo wydzieliny. Niezbyt miły zapach, wydzielający się z ucha, może świadczyć o powstającej infekcji. 

Umaszczenie

Dowolny odcień złotego lub kremowego, nie może być czerwone ani mahoniowe. Dopuszczalne są małe, białe znaczenia na przedpiersiu. Włos jest gładki lub falisty z dobrymi piórami, z gęstym wodoodpornym podszerstkiem.

Choroby

Golden retriever to pies, który jest odporny na zmieniające się warunki pogodowe, ale niestety ma skłonności do do alergii skórnych, które związane są głównie z pokarmem, jaki dostaje. Narażone są też na dysplazję i kataraktę. Zaleca się, aby szczenięta tej rasy były prześwietlane w kierunku dysplazji. Bardzo ważne jest, aby zbytnio nie forsować szczeniaków np. wchodzeniem po schodach, czy biegiem przy rowerze. Odnotowano również kilka przypadków epilepsji. 

Żywienie

Golden potrzebuje odpowiedniej karmy, która będzie dostosowana do jego wieku i aktywności. Musimy bacznie obserwować psa np. w trakcie zmiany diety, gdyż psy tej rasy mają tendencje do alergii pokarmowej. Każdy pies jest mięsożercą-taka jego natura. Dlatego bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych suchych karm jest dieta Barf. Polega ona na podawaniu naszemu pupilowi surowego mięsa (chodzi o różne rodzaje), kości czy podrobów. W wielu miejscach piszemy o tej diecie, ale rzeczywiście coraz więcej właścicieli czworonogów ją wybiera. Dla golden retrievera również może to być wspaniały sposób żywienia. Niestety czasochłonny dla właściciela.

Innym rozwiązaniem żywienia naszego psa jest podawanie dobrej suchej karmy, ale nie z pierwszego lepszego sklepu, czy hurtowni, ponieważ tego typu produkty mogą w swym składzie nie mieć w ogóle porządnych składników, np. mięsa. Niezwykle ważny jest skład karmy i trzeba go czytać. Dobra sucha karma? Nie zawiera zbóż (czy wilk w lesie je zboże?), a na pierwszych miejscach w składzie powinno widnieć suszone lub świeże mięso.

Hodowle

Anavi Gold Star FCI
Anavi Gold Star FCI
Koniecpol, Polska
Gold Fairytale
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Gold Fairytale
Верхняя Салда, Rosja
Sunshine Mrija
Sunshine Mrija
Kharkiv, Ukraina
BRENDIORI
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
BRENDIORI
Krivoy Rog, Ukraina
Kennel Hedimali
Kennel Hedimali
8252, Norwegia
Sfora od Baśki zkwp Rybnik
Sfora od Baśki zkwp Rybn...
Marklowice, Polska
Albus Fang
Albus Fang
Мариуполь, Ukraina
Howl Song
Howl Song
Isola delle femmine, Włochy
Prado Riviera
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Prado Riviera
село Перевалово , ул. Майская д...., Rosja
ZOLOTOY ETALON
ZOLOTOY ETALON
Ессентуки, Rosja
Yumisey
Yumisey
Орёл , Rosja
Kalena
Kalena
Kowanówko, Polska
Biały Promień Słońca
Miot planowany - Zarezerwuj!
Biały Promień Słońca
Żyrardów, Polska
Sleepingbeauty golden
Sleepingbeauty golden
Tortona, Włochy
DANDELION GOLD
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
DANDELION GOLD
Ставрополь, Rosja
YANGOL MIY
YANGOL MIY
Черкассы, Ukraina
Puppy Team FCI
Puppy Team FCI
Nowy Kawęczyn, Polska
Bursztynowy Aporter (FCI)
Bursztynowy Aporter (FCI...
Sulęczyno, Polska
Felix Stella FCI
Felix Stella FCI
Toruń, Polska
SUMMIT D'ORO
SUMMIT D'ORO
Черкассы, Ukraina
ARILIS LINE
ARILIS LINE
Саратов, Rosja
Fanta Mabelle
Fanta Mabelle
Zalesie Górne, Polska
NASZE ZLOTKA POLAND
Miot planowany - Zarezerwuj!
NASZE ZLOTKA POLAND
Blachownia, Polska
Chakville
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Chakville
Nowa Iwiczna, Polska
HAFIZ-CHAIR
HAFIZ-CHAIR
Кривий Ріг, Ukraina
Fitbull
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Fitbull
Czapury, Polska
Stella River
Stella River
Тульская Обл, Rosja
Sweet Dog Mind
Sweet Dog Mind
Blachownia, Polska
Rolimber
Rolimber
Kaliningrad, Rosja
My Tuno
My Tuno
Szczecin, Polska
С Золотого Плеса
С Золотого Плеса
Самара, Rosja
Royal Leo
Royal Leo
Słupsk, Polska
SOLAR BRILLIANT
SOLAR BRILLIANT
Нижний Новгород, Rosja
Wild West Gang
Wild West Gang
Хмельницький, Ukraina
Emaj of dogs FCI
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Emaj of dogs FCI
Myszków, Polska
ZŁOTE ANIOŁKI
ZŁOTE ANIOŁKI
Kamionki, Polska
Z Kuflowej Jury
Z Kuflowej Jury
Rędziny, Polska
Kafland
Kafland
Хмельницький, Ukraina
Ajmen
Ajmen
Kielce, Polska
Delle Nobili Vallate
Delle Nobili Vallate
Arezzo, Włochy
Lwia Arka FCI
Lwia Arka FCI
Łąg Kolonia, Polska

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.