Look4dog.com

Golden retriever

Golden retriever to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Jest to rasa współczesna a jej historia powstania jest dość dobrze znana. Szkocki lord Tweedmouth, Sir Dudlej Coutts Marjoribanks, był pierwszym hodowcą tej rasy. Rasa ta zyskała uznanie wśród reżyserów filmowych i literatów. Golden retriever pełnił rolę modela przy tworzeniu pomnika Szczęśliwego Psa na Polu Mokotowskim w Warszawie. Pomnik ten uosabia przyjaźń jaka łączy człowieka z psem. Podobne pomniki możemy spotkać w Krakowie, Białymstoku i Poznaniu. 

  • Długość życia: 12-14 lat
  • Wysokość w kłębie psa: 56-61 cm
  • Wysokość w kłębie suki: 51-56 cm
Advert - Hodowla

Golden retriever - charakter

Golden retriever jest pięknym psem średniej wielkości, harmonijnie zbudowanym, o zwartym, umięśnionym tułowiu. Ma łagodny wyraz oczu. Golden przeznaczony jest do pracy aportera, ale idealnie sprawdza się również jako pies rodzinny, sportowy, służbowy oraz jako przedwodnik dla osób niewidomych. Doskonale radzi sobie jako pies ratownik i terapeuta. Golden retriever to pies wierny, jest oddanym przyjacielem całej rodziny. Jest niezwykle pracowity, ma doskonały węch i bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki. To pies wszechstronny, dlatego doskonale poradzi sobie również w psich sportach. Z powodzeniem startuje w agility, w zawodach posłuszeństwa, w zawodach z tropienia czy też w specjalistycznych konkursach dla retrieverów - dummy. 

Pies tej rasy mocno przywiązuje się nie tylko do swojego właściciela, ale obdarza miłością wszystkich członków rodziny. Jest cierpliwy w stosunku do dzieci. Golden potrzebuje właściciela uczuciowego i aktywnego, który będzie zabierał go na długie spacery. Tak jak wszystkie psy myśliwskie, goldeny potrzebują dużo ruchu i odpowiedniej ilości zajęć. Tylko wtedy czują się szczęśliwe. Ponieważ golden retriever to pies aportujący, wykorzystywany do łapania ptaków z wody, uwielbia pływać. Nie potrafi oprzeć się pokusie kąpieli w stawie, morzu, oceanie czy w zwykłej kałuży. Zdarza się też, że może obdarować swojego właściciela nieoczekiwaną zdobyczą, jaką znajdzie podczas spaceru. Jest doskonałym tropicielem, dlatego też wykorzystywany jest w różnego rodzajach akcjach poszukiwawczych. Szybko się uczy, również zachowań niepożądanych, wymaga więc konsekwentnej pracy od samego początku.

Goldeny zostały wychowane do ciągłej pracy w różnych warunkach, dlatego szybko się do nich adoptują. Mają niespożytą energię i siłę, przez co potrzebują dość sporej ilości ruchu, niezależnie od panującej na zewnątrz pogody. Zazwyczaj witają każdego z radością, choć mogą trafić się również osobniki nadpobudliwe. Ze szkoleniem tego psa nie ma większego problemu, ale trzeba wykazać się cierpliwością. Szkolenie najlepiej rozpocząć już w wieku szczenięcym. Powinno być ono oparte na pochwałach i nagrodach za dobrze wykonane zadanie. Mały szczeniak powinien pochodzić z hodowli, która jest zarejestrowana w ZKwP (FCI) lub innej uznanej organizacji kynologicznej (np. AKC, The Kennel Club). Rodzice szczeniaków powinni mieć dokumenty potwierdzające prawa hodowlane i badania. 

zdjecie golden retriever zima

Golden retriever - pielęgnacja

Pielęgnacja Goldena retrievera jest mało skomplikowana. Wymaga jedynie regularnego wyczesywania. Ważne jest, aby już za młodu przyzwyczajać psa to tego zabiegu. Pielęgnacji poddaje się też uszy, oczy i zęby. W przypadku uszu, bardzo ważne jest, aby sprawdzać czy nie zalega w nich zbyt dużo wydzieliny. Niezbyt miły zapach, wydzielający się z ucha, może świadczyć o powstającej infekcji. 

Golden retriever - umaszczenie

Dowolny odcień złotego lub kremowego. Umaszczenie nie może być czerwone ani mahoniowe. Dopuszczalne są małe, białe znaczenia na przedpiersiu. Włos jest gładki lub falisty z dobrymi piórami, z gęstym wodoodpornym podszerstkiem.

Golden retriever - choroby

Golden retriever to pies, który jest odporny na zmieniające się warunki pogodowe, ale niestety ma on skłonności do alergii skórnych, związanych głównie z pokarmem, jaki dostaje. Psy te narażone są też na dysplazję i kataraktę. Zaleca się, aby szczenięta tej rasy były prześwietlane w kierunku dysplazji. Bardzo ważne jest, aby zbytnio nie forsować szczeniaków np. wchodzeniem po schodach, czy biegiem przy rowerze. Odnotowano również kilka przypadków epilepsji. 

Golden retriever - żywienie

Golden potrzebuje odpowiedniej karmy, która będzie dostosowana do jego wieku i aktywności. Musimy bacznie obserwować psa np. w trakcie zmiany diety, gdyż psy tej rasy mają tendencje do alergii pokarmowej. Każdy pies jest mięsożercą - taka jego natura. Dlatego bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych suchych karm jest dieta Barf. Polega ona na podawaniu naszemu pupilowi surowego mięsa (chodzi o różne rodzaje), kości czy podrobów. Piszemy o tej diecie, gdyż rzeczywiście wybiera ją coraz więcej właścicieli czworonogów. Dla Golden retrievera również może to być wspaniały sposób żywienia. Niestety jest czasochłonny dla właściciela.

Innym rozwiązaniem żywienia naszego psa jest podawanie dobrej suchej karmy, ale nie z pierwszego lepszego sklepu czy hurtowni, ponieważ tego typu produkty w swym składzie mogą nie mieć w ogóle wartościowych składników, np. mięsa. Skład karmy jest niezwykle ważny i należy czytać go uważnie. Dobra sucha karma? To taka, która nie zawiera zbóż (Czy wilk w lesie je zboże?), a suszone lub świeże mięso widnieje na pierwszych miejscach w jej składzie.

Hodowle

Fanta Mabelle
Fanta Mabelle
Zalesie Górne, Polska
Emaj of dogs FCI
Emaj of dogs FCI
Myszków, Polska
Family diamonds
Family diamonds
05-530 Julianów, Polska
Delimore
Delimore
Wieluń, Polska
Bursztynowy Aporter (FCI)
Bursztynowy Aporter (FCI...
Sulęczyno, Polska
Aurum von Pless
Aurum von Pless
Goczałkowice - Zdrój , Polska
Personifikacja
Personifikacja
Wrocław, Polska
Chakville
Chakville
Nowa Iwiczna, Polska
HAFIZ-CHAIR
HAFIZ-CHAIR
Кривий Ріг, Ukraina
Fitbull
Fitbull
Czapury, Polska
Sweet Dog Mind
Sweet Dog Mind
Blachownia, Polska
Wild West Gang
Wild West Gang
Хмельницький, Ukraina
ZŁOTE ANIOŁKI
ZŁOTE ANIOŁKI
Kamionki, Polska
My Tuno
My Tuno
Szczecin, Polska
Z Kuflowej Jury
Z Kuflowej Jury
Rędziny, Polska
NASZE ZLOTKA POLAND
NASZE ZLOTKA POLAND
Blachownia, Polska
SUMMIT D'ORO
SUMMIT D'ORO
Черкассы, Ukraina
Kafland
Kafland
Хмельницький, Ukraina
Sunshine Mrija
Sunshine Mrija
Kharkiv, Ukraina
Ajmen
Ajmen
Kielce, Polska
BRENDIORI
BRENDIORI
Krivoy Rog, Ukraina
Kennel Hedimali
Kennel Hedimali
8252, Norwegia
Delle Nobili Vallate
Delle Nobili Vallate
Arezzo, Włochy
Royal Leo
Royal Leo
Słupsk, Polska
Sfora od Baśki zkwp Rybnik
Sfora od Baśki zkwp Rybn...
Marklowice, Polska
Albus Fang
Albus Fang
Мариуполь, Ukraina
Howl Song
Howl Song
Isola delle femmine, Włochy
Kalena
Kalena
Kowanówko, Polska
Biały Promień Słońca
Biały Promień Słońca
Żyrardów, Polska
Sleepingbeauty golden
Sleepingbeauty golden
Tortona, Włochy
YANGOL MIY
YANGOL MIY
Черкассы, Ukraina
Puppy Team FCI
Puppy Team FCI
Nowy Kawęczyn, Polska
Anavi Gold Star FCI
Anavi Gold Star FCI
Koniecpol, Polska
Abidream
Abidream
Pierściec, Polska
My Sunbeam
My Sunbeam
Шпола, Ukraina
DON`S GOLDEN GARDEN
DON`S GOLDEN GARDEN
Koscian, Polska
Felix Stella FCI
Felix Stella FCI
Toruń, Polska
Lwia Arka FCI
Lwia Arka FCI
Łąg Kolonia, Polska
Goldodyssea FCI
Goldodyssea FCI
Niegowa, Polska
Shabby Chi House (FCI)
Shabby Chi House (FCI)
Borowa Góra, Polska
Etruria Polonia FCI
Etruria Polonia FCI
Duży Dół, Polska
Z Błękitnych Gór FCI
Z Błękitnych Gór FCI
Chełm, Polska
Potrzebna pomoc!
Akcja "Podaj Łapę Ukrainie"
COCO ENCANTA
COCO ENCANTA
Jodłowa, Polska
Imperium Cynti
Imperium Cynti
Bełchatów, Polska
Imperium Cynti
Imperium Cynti
BEŁCHATÓW, Polska
Архипова
Архипова
Смт Коломак, харківська область, Ukraina
OLIMPUS FAMILY FCI
OLIMPUS FAMILY FCI
otyń, Polska
My Infinite Love
My Infinite Love
Slupsk, Polska
Aureus Amicus
Aureus Amicus
Pisarzowice, Polska
EDELSTEIN VON MALENA
EDELSTEIN VON MALENA
Раздельная (Одесская обл.), Ukraina
 OT BAHUR
OT BAHUR
Киев, Ukraina
Pasterskie Ranczo
Pasterskie Ranczo
Koziegłowy, woj. śląskie, Polska
Aurum Terrae
Aurum Terrae
Siennica, Polska
Yummy Gold
Yummy Gold
Tarnobrzeg , Polska
Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.