Look4dog.com

Golden retriever

Golden retriever to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Jest to rasa współczesna i jej historia powstania jest dość dobrze znana. Szkocki lord Tweedmouth, Sir Dudlej Coutts Marjoribanks był pierwszym hodowcą tej rasy. Rasa ta zyskała zyskała uznanie wśród reżyserów filmowych i literatów. Golden retriever pełnił rolę modela przy tworzeniu pomnika Szczęśliwego Psa na Polu Mokotowskim w Warszawie. Pomnik ten uosabia przyjaźń jaka łączy człowieka z psem. Podobne pomniki możemy spotkać w Krakowie, Białymstoku, Poznaniu. 

 • Długość życia: 12 - 14 lat
 • Wysokość w kłębie psa: 56 - 61 cm
 • Wysokość w kłębie suki: 51 - 56 cm

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy do dogoterapii
  Psy do dogoterapii

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Golden retriever jest pięknym, łagodnym psem, średniej wielkości. Jest przede wszystkim harmonijnie zbudowany o zwartym, umięśnionym tułowiu z łagodnym wyrazie oczu. Golden przeznaczony jest do pracy aportera, ale rówież sprawdza się jako idealny pies rodzinny, sportowy, służbowy oraz jako przedwodnik dla osób niewidomych. Doskonale radzi sobie jako pies ratownik i terapeuta. Golden retriever to pies wierny i oddany przyjaciel całej rodziny. Niezwykle pracowity, o doskonałym węchu i bardzo silnie rozwiniętym instynkcie łowieckim. To pies wszechstronny i doskonale sobie poradzi również w psich sportach. Z powodzeniem startuje w agility, w zawodach posłuszeństwa, w zawodach z tropienia czy też w specjalistycznych konkursach dla retrieverów - dummy. 

Pies tej rasy mocno przywiązuje się nie tylko do swojego właściciela, ale obdarza swoja miłością wszystkich członków rodziny. Jest wspaniały w stosunku do dzieci oraz cierpliwy. Golden potrzebuje właściciela, uczuciowego, aktywnego, który będzie go zabierał na długie spacery. Tak jak wszystkie psy myśliwskie, również goldeny potrzebują dużo ruchu i odpowiednich zajęć, tylko wtedy czują się szczęśliwe. Ponieważ golden retriever to pies aportujący, który był wykorzystywany do łapania ptaków z wody, uwielbia pływać. Nie potrafi oprzeć się pokusie kąpieli w stawie, morzu, oceanie czy w zwykłej kałuży. Zdarza się też, że może obdarować swojego właściciela nieoczekiwana zdobyczą, jaka znajdzie w czasie spaceru. Jest doskonałym tropicielem, dlatego też wykorzystywany jest w różnego rodzajach akcjach poszukiwawczych. Szybko się uczy, również zachowań niepożądanych, dlatego też wymaga konsekwentnej pracy od samego początku.

Goldeny zostały wychowywane do ciągłej pracy w różnych warunkach, dlatego szybko się do nich adoptują. Niezależnie czy jest to praca czy też domowe ognisko. Mają niespożytą energię i siłę, przez co potrzebują dość sporej ilości ruchu, niezależnie od panującej na zewnątrz pogody. Zazwyczaj witają każdego z radością, choć mogą trafić się osobniki nadpobudliwe. Ze szkoleniem nie ma większego problemu, ale trzeba wykazać się cierpliwością. Szkolenie najlepiej rozpocząć już w wieku szczenięcym i powinno być ono oparte na pochwałach i ngrodach za dobrze wykonane zadanie. Mały szczeniak powinien pochodzić z hodowli, która jest zarejestrowana ZkWP (FCI) lub innej uznanej organizacji kynologicznej (np. AKC, The Kennel Club). Rodzice szczeniaków powinni mieć dokumenty potwierdzające prawa hodowlane i badania. 

zdjecie golden retriever zima

Pielęgnacja

Pielęgnacja goldena retrievera jest dość prosta i mało skomplikowana. Wymaga regularnego wyczesywania. Ważne jest, aby już za młodu przyzwyczajać psa to tego zabiegu. Pielęgnacji poddaje się też uszy, oczy i zęby. W przypadku uszu, jest bardzo ważne, aby sprawdzać czy nie zalega w nich zbyt dużo wydzieliny. Niezbyt miły zapach, wydzielający się z ucha, może świadczyć o powstającej infekcji. 

Umaszczenie

Dowolny odcień złotego lub kremowego, nie może być czerwone ani mahoniowe. Dopuszczalne są małe, białe znaczenia na przedpiersiu. Włos jest gładki lub falisty z dobrymi piórami, z gęstym wodoodpornym podszerstkiem.

Choroby

Golden retriever to pies, który jest odporny na zmieniające się warunki pogodowe, ale niestety ma skłonności do do alergii skórnych, które związane są głównie z pokarmem, jaki dostaje. Narażone są też na dysplazję i kataraktę. Zaleca się, aby szczenięta tej rasy były prześwietlane w kierunku dysplazji. Bardzo ważne jest, aby zbytnio nie forsować szczeniaków np. wchodzeniem po schodach, czy biegiem przy rowerze. Odnotowano również kilka przypadków epilepsji. 

Żywienie

Golden potrzebuje odpowiedniej karmy, która będzie dostosowana do jego wieku i aktywności. Musimy bacznie obserwować psa np. w trakcie zmiany diety, gdyż psy tej rasy mają tendencje do alergii pokarmowej. Każdy pies jest mięsożercą-taka jego natura. Dlatego bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych suchych karm jest dieta Barf. Polega ona na podawaniu naszemu pupilowi surowego mięsa (chodzi o różne rodzaje), kości czy podrobów. W wielu miejscach piszemy o tej diecie, ale rzeczywiście coraz więcej właścicieli czworonogów ją wybiera. Dla golden retrievera również może to być wspaniały sposób żywienia. Niestety czasochłonny dla właściciela.

Innym rozwiązaniem żywienia naszego psa jest podawanie dobrej suchej karmy, ale nie z pierwszego lepszego sklepu, czy hurtowni, ponieważ tego typu produkty mogą w swym składzie nie mieć w ogóle porządnych składników, np. mięsa. Niezwykle ważny jest skład karmy i trzeba go czytać. Dobra sucha karma? Nie zawiera zbóż (czy wilk w lesie je zboże?), a na pierwszych miejscach w składzie powinno widnieć suszone lub świeże mięso.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.