Pytania i odpowiedzi, dlaczego pies...?
W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęstrze zadawane pytania.
1.Czy pies może jeść ser?
Ser żółty, jak i biały nie są szkodliwe dla psa i mogą być stosowane w jego diecie. Jednak trzeba pamiętać, że pies bezwzględnie nie może jeść sera pleśniowego. Jest on dla niego bardzo szkodliwy. Przed podaniem psu sera, warto sprawdzić, czy zwierzak nie ma nietolerancji laktozy – aby nie skończyło się to wzdęciami, wymiotami lub biegunką.
2. Czy pies może jeść surowe jajko?
Psy będące w fazie rozwoju i wzrostu mogą jeść jajka, nawet na surowo. Szacuje się, że dieta psiego malucha powinna zawierać jedno jajko tygodniowo. Jednak szczeniakom najlepiej podawać jajka gotowane lub wyłącznie surowe żółtko jajka. Jest to cenne źródło białka oraz wielu witamin z grupy A, B ,E, D i K.
Jajko
3.Czy pies może jeść seler?
Moczopędne działanie selera sprawia, że jest on dobrym dodatkiem do diety psów, które cierpią na dolegliwości strony układu moczowego. Korzeń selera najlepiej jest serwować pupilowi w formie gotowanej, zaś seler naciowy pokroić w niewielkie kawałki i podawać na surowo. Zawiera też wapń, magnez, potas, witaminę A, K i C oraz błonnik pokarmowy.
4.Czy pies może jeść szpinak?
Tak, jednak w niewielkich ilościach. Szpinak zawiera skromne ilości żelaza, ale za to jest bogaty w inne właściwości odżywcze, w tym choćby witaminy A, B, C, E i K, minerały: potas, sód, wapń, fosfor, żelazo, magnez oraz błonnik pokarmowy wspomagający trawienie. Szpinak jest też niskokaloryczny. dzięki czemu nadaje się do diety psów z nadwagą.
5.Czy pies może jeść surowe mięso?
Mięso, w tym też surowe, to doskonałe źródło białka, które jest bardzo ważne w diecie psa. Psy doskonale radzą sobie z trawieniem i przyswajaniem surowego mięsa, a dieta oparta na surowiźnie jest zdrowa dla ich zębów i dziąseł. Dobrze sprawdza się u psów z występującymi alergiami na zboża oraz może sprawdzić się u tych z otyłością.
6.Czy pies może jeść truskawki?
Tak, jednak w ograniczonej ilości. Przed podaniem, powinno się sprawdzić, czy pies nie ma alergii na truskawki. Objawami alergii mogą być: ból brzucha, biegunka, wymioty lub swędzenie całego ciała. Dlatego, jeśli po zjedzeniu przez psa truskawki, występują powyższe objawy, należy bezwzględnie zaprzestać podawania mu tego owocu.
7.Czy pies może jeść twaróg?
Biały ser dla psa nie jest toksyczny. Jednak nie powinien zastępować całego posiłku, ponieważ podstawą diety psa są zbilansowane posiłki. Biały ser podawany rzadko i w niewielkich ilościach nie powinien mu zaszkodzić. Częste spożywanie przetworów mlecznych przez psa może prowadzić do problemów zdrowotnych i alergii.
8.Czy pies może jeść tuńczyka?
Ryby w diecie psa nie są zakazane. A wręcz świetnie uzupełniają dietę zwierzaka o wartościowe witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, minerały i aminokwasy. Dieta psa może być wzbogacona o tuńczyka, a także inne ryby, jak łososia, dorsza, śledzia, czy makrelę, a więc ryby morskie i tłuste. Często są one składnikiem karm suchych zastępując kurczaka.
Tuńczyk
9.Czy pies może jeść winogrona?
Winogrona dla psa są absolutnie zabronione. Do najczęstszych objawów zatrucia, obserwowanych u większości psów po zjedzeniu winogron, należą wymioty i biegunki związane z zapaleniem żołądka i jelit. Objawy ze strony przewodu pokarmowego zwykle pojawiają się po około 6 godzinach od spożycia winogron przez psa.
10.Czy pies może jeść wątróbkę?
Wątróbka dla psa nie jest zabroniona, ale nie może ona stanowić jedynie niewielką przekąskę i do tego być podawana z umiarem. Przy karmieniu psa jej większą ilością problemem może być nie tylko ewentualna obecność toksyn, ale także zagrożenie przedawkowania zawartej w niej witaminy A. Dlatego należy zachować ostrożność.
11.Czy pies może jeść zboża?
Zboża nie są cennym pokarmem w diecie psa. Szczególnie powinniśmy unikać pszenicy, jest ona zapychaczem i składnikiem wielu tanich karm. Nie daje przy tym żadnych wartości odżywczych. Ze wszystkich zbóż, jedynie ryż i kukurydza są przyswajalne i bezpieczne dla naszych pupili. Warto też szukać karm zawierających komosę ryżową.
12.Dlaczego pies je trawę?
Trawa łaskocze podniebienie i drażni błonę śluzową przewodu pokarmowego, więc może wywołać wymioty. Psy jedzą trawę w celu ich sprowokowania, aby oczyścić żołądek. Spożywają ją też, gdy odczuwają mdłości wynikające z niestrawności, przy zatruciach pokarmowych oraz przy problemach z wątrobą lub trzustką. Dlatego warto obserwować psa.
13.Dlaczego pies je kupy?
Zjadanie odchodów może wystąpić u psa w każdym wieku. Szczenięta, u których układ trawienny dopiero dojrzewa, mogą zacząć zjadać własne odchody, gdy poczują, że im czegoś brakuje w ich diecie. Mogę też to robić z racji zaburzeń behawioralnych. Ważna jest wysokojakościowa dieta, probiotyki, a także regularne odrobaczanie, nie tylko szczeniąt.
14.Dlaczego pies wyje?
Wycie stanowi sposób zwrócenia na siebie uwagi. Jest też reakcją na dany bodziec, np. hałas lub po usłyszeniu syreny czy wycia innych psów. Kiedy pies wyje w domu,a tym bardziej w mieszkaniu, jest to sygnał wystąpienia problemu behawioralnego, np. lęku separacyjnego. Warto skonsultować długotrwałe i częste wycie z behawiorystą.
15. Dlaczego pies załatwia się w domu?
Kiedy pies załatwia swoje potrzeby w domu, jest to najczęściej wynikiem stresu lub przeżytej traumy, np. w momencie zmiany otoczenia lub kiedy pojawi się nowy osobnik w domu.
Czasami przyczyną może być, choćby zmiana codziennej rutyny dnia właścicieli lub skrócony czas spacerów. Mogą być też wynikiem problemów z układem moczowym.
16. Drapanie u psa - dlaczego pies drapie?
Przyczyną drapania się u psa może być alergia, zarówno kontaktowa jak i pokarmowa. Jednak obecność pasożytów w organizmie psa lub na jego sierści (np. pchły) również może doprowadzić do pojawienia się drapania. Wynikać może też z choroby skóry, np. świerzbu czy nużeńca. W takiej sytuacji może wystąpić stan zapalny skóry oraz wypadanie sierści.
17. Dlaczego psy jedzą ziemię?
Powodów, dlaczego psy jedzą ziemię, może być kilka. Ciekawość, nadmiar skumulowanej energii, nuda lub ewentualne niedobory żywieniowe mogą powodować to, że pies je ziemię. Dlatego warto obserwować psa i sprawdzić, czy jego dieta jest dobrze zbilansowana. Jeśli powodem są problemy z zachowaniem, warto skonsultować się z behawiorystą.