Look4dog.com

Chihuahua długowłosy

Chihuahua jest najmniejszą rasą na świecie. Początki tej rasy sięgają starożytności. Najprawdopodobniej pochodzi od psów techichi, które były hodowane przez Tolteków w 800 -1000 roku. O ich istnieniu świadczyć mogą płaskorzeźby i naczynia gliniane, na których widnieją te psy. A wszystko to zostało odkryte na terenach środkowej Ameryki. Według indiańskiej legendy pieski te były ofiarowane bogom oraz, ze względu na odważny charakter towarzyszyły duszy zmarłego w zaświatach.

Kiedy jego właściciel umierał, pies był kremowany ze swoim panem by uwolnić go od grzechów i zostawał jego przewodnikiem po świecie zmarłych.  W latach 60 tych XX wieku, rasa ta stała się najpopularniejszą rasą w Stanach Zjednoczonych. Trafiała do znanych ludzi, celebrytów i do tej pory Chihuahua wybierana jest najchętniej jako pies do towarzystwa. 

 • Długość życia: 12 - 15 lat niektóre psy mogą żyć w zdrowiu nawet 20 lat
 • Wysokość do ok 20 cm
 • Waga 1,5  -  3 kg

Pieski ważące między 500 gram a 1,5 kg są akceptowane. Psy ważące poniżej 500 gram i osiągające wagę powyżej 3 kg powinny być dyskwalifikowane.

Dla kogo?

 • Małe pieski
  Małe pieski

  Psy o małej budowie, dla osób, które szukają niezbyt dużego psa

 • Psy dla singli
  Psy dla singli

   

 • Psy wystawowe
  Psy wystawowe

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

Charakter

Chihuahua to pies filigranowy, z wyrazistymi oczami, z długim puszystym ogonem wysoko noszonym. To piesek pokojowy, pewny siebie, przyjacielski uwielbiający pieszczoty i towarzystwo swojego właściciela. Jest niezależny, o silnej osobowości, którą pokazuje w życiu codziennym. Chihuahua długowłosy jest bardzo żywym, wesołym psem lubiącym spacery, wycieczki i zabawy. Zawsze lubi być w centrum zainteresowania. Chihuahua długowłosy jest  znacznie łagodniejszy i spokojniejszy od swojego brata krótkowłosego, który  wymaga większej pracy przy ułożeniu. Psy tej rasy ze względu na swoją delikatność nie powinny być zostawiane sam na sam z małymi dziećmi, gdyż bardzo łatwo można sprawić im ból. Należy również pamiętać, że pieski tej rasy maja niezarośnięte ciemiączko, przez co są bardzij narażone na urazy.

Rasa ta bardzo przywiązuje się do swojego właściciela, więc dla osób które długo pracują i znaczną część dnia przebywają poza domem nie będzie odpowiednia. Choć ze względu na swoją wielkość i małą uciążliwość Chihuahua będzie zachwycona kiedy pójdzie z Wami do pracy. Pamiętajmy, że pomimo jest to mały piesek, należy go od początku socjalizować, aby miał kontakt z ludźmi, innymi zwierzętami czy też toczącym się na ulicy życiem. W przeciwnym razie wyrośnie z niego lękliwy i strachliwy pies. Chętnie się uczą i można się z nim wybrać np na szkolenia grupowe lub do psiego przedszkola. Jest to rasa dość popularna, dlatego też przed jej zakupem warto sprawdzić hodowlę z której planuje się zakup psa. Hodowla powinna być legalna i zarejestrowana w ZKwP lub innym uznanym związku kynologicznym. 

Chihuahua długowłosa w biegu zdjęcie

Pielęgnacja

Bez względu czy mamy chihuahua długowłosego, czy też krótkowłosego pielęgnacja nie jest wymagająca. Szczotkowanie dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy, aby piesek dobrze wyglądał. Nie zapominajcie o sierści za uszami, pod ogonem i szyi. 

Chihuaha długowłosa z piłką

Umaszczenie

Spotykane umaszczenie chihuahua długowłosy:

 • rude,
 • kremowe
 • złote
 • srebrzystopłowe
 • szare
 • czarne podpalane

Niedopuszczalne jest umaszczenie marmurkowe.

U odmiany długowłosej sierść  powinna być delikatna i jedwabista, prosta lub lekko falista. Podszerstek nie powinien byc gęsty. Sierść jest dłuższa, tworzy pióra na uszach, szyi, tylnych partiach kończyn przednich i tylnych, na łapach i ogonie. Psy z przesadnie długą i przesadnie obfitą szatą nie są akceptowane.

chihuahua długowłosa

Choroby

Najczęstszym pojawiającym się problemem jest niezrośnięta ciemiączko, dlatego ta malutka głowa narażona jest na urazy. Chihuahua dotykają schorzenia typowe dla małych ras, między innymi zwichnięcia rzepki, zapadanie tchawicy czy problemy z sercem. Rasa ta nie jest odporna na niskie temperatury, dlatego też należy z nimi wychodzić częściej na krótkie spacery i zaopatrzyć je w odpowiednie ubranko.

Żywienie

Chihuahua ma bardzo delikatny przewód pokarmowy i istotne jest odpowiednie żywienie. Dieta taka musi być dostosowana do wielkości oraz aktywności pieska, aby zaspokoiła jego potrzeby energetyczne. Na rynku jest bardzo dużo suchych karm, które zostały opracowane pod kątem małych ras. Są dobrze zbilansowane i już większość z nich nie zawiera zbóż. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.