Look4dog.com

Welsh corgi pembroke

Ojczyzną tej rasy jest południowa Walia. Znane są jej dwie odmiany – pembroke i cardigan welsh corgi. Są prawdopodobnie potomkami psów Wikingów. Zyskały one na popularności dzięki królowej Elżbiecie, która jest ich wielka miłośniczką. Trzyma je w pałacu i parkach królewskich.

Welsh corgi pembroke to bardzo stara odmiana psa pasterskiego. Dawniej zaganiały owce i bydło, głośno przy tym szczekając. Obecnie są to przede wszystkim psy do towarzystwa. Ale też tępią szczury i myszy w gospodarstwie, zaganiają bydło, pilnuja dobytku. Są bardzo przyjacielskie i energiczne. Welsh corgi pembroke są krótkonożne, o głowie i budowie przypominającej sylwetkę lisa. 

Wysokość w kłębie psów wynosi 25 - 30 cm, waga 10 - 12 kg; suki 9 - 11 kg.
Długość życia tej rasy waha się w granicach 12 - 15 lat.

Welsh corgi pembroke - charakter

Welsh corgi pembroke to pies krótkonogi, o mocnej i krępej budowie. Sprawia wrażenie dużej siły i wytrzymałości przy małych rozmiarach. Jest śmiały i chętny do pracy. To pies bystry i żywy, bez śladu agresji czy nerwowości.

Welsh corgi pembroke to bardzo przyjacielski, otwarty i wesoły pies. Niezwykle mocno przywiązuje się do wszystkich domowników i jest im bezgranicznie wierny. Szybko się uczy, ale wymaga zdyscyplinowania i konsekwencji. Ma zdecydowanie silny charakter, dlatego wymaga jasnych komend. Lubi przewodzić, nie można więc mu na wszystko pozwalać. Ten czworonóg nie znosi bezczynności i nudy, w każdej chwili jest gotów do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest organizowanie mu wielu różnych zajęć, żeby nie miał czasu na nudę. Wtedy jest najszczęśliwszy. Starajmy się wyprowadzać go na kilka spacerów w ciągu dnia, połączonych z zabawami i różnymi ćwiczeniami.

Welsh Corgi Pembroke charakterWelsh Corgi Pembroke - charakter. Zdjęcie z hodowli Ku Owcom FCI

Welsh corgi pembroke uwielbia pracować, a wielokrotne powtarzanie tych samych czynności nie jest dla niego nużące. Pies ten wspaniale nadaje się dla rodzin z dziećmi, tym bardziej, że ze względu na swoje rozmiary nie potrzebuje dużo miejsca. Można go więc śmiało trzymać w mieszkaniu, pamiętając tylko o częstym wyprowadzaniu. Jest niezwykle cierpliwy w stosunku do dzieci, potrafi wspaniale się z nimi bawić i się nimi opiekować. Podobnie jak kilkuletnie dzieci, piesek ten jest bardzo żywiołowy, więc świetnie potrafią razem dokazywać. Przy niemowlętach zaś staje się wyciszony i potrafi przeleżeć przy nich nawet kilka godzin.

Welsh corgi pembroke to z natury bardzo pogodne i przyjazne zwierzę, pozbawione agresji w stosunku do innych ludzi. Co prawda jest dosyć szczekliwy, ale nie zrobi krzywdy przychodzącym gościom. Każdego traktuje bardzo łagodnie. Dobrze też toleruje inne zwierzęta i bez problemu dogaduje się z innymi psami. Welsh corgi pembroke to wspaniały przyjaciel dla całej rodziny.

Śliczny welsh corgi pembroke na plaży

Welsh Corgi Pembroke - charakter. Zdjęcie z hodowli hodowli Ku Owcom FCI 

Welsh corgi pembroke - pielęgnacja

  • Sierść

Pies tej rasy ma sierść średniej długości, włosy okrywowe obfite i twardy gęsty podszerstek. Jego sierść nie może być miękka.

Welsh corgi pembroke jest łatwy w pielęgnacji. Wystarczy mu raz w tygodniu wyczesać futro. Trochę trudniej jest dwa razy do roku, w okresie linienia, ale sierść da się łatwo posprzątać. Nasz pupil może też przysparzać problemy po spacerze, bo na łapach może wnosić piasek i błoto, a na sierści liście lub trawy. Trzeba wówczas wszystko powybierać z sierści, a łapy przetrzeć wilgotną szmatką.

  • Oczy 

Przedstawiciel rasy welsh corgi pembroke ma średniej wielkości, głęboko osadzone nieco na bokach i orzechowobrązowe oczy. Jego spojrzenie jest bystre i czujne. Oczy nie są narażone na żadne choroby, ale nie należy zapominać o regularnym ich przemywaniu, by zapobiegać zapaleniom.

  • Uszy 

Uszy są nieco zaokrąglone, dość duże. Podobnie jak oczom, nie grozi im żadne typowe schorzenie, ale konieczna jest ich obserwacja i mycie.

Welsh Corgi Pembroke pielęgnacja Welsh Corgi Pembroke z hodowli hodowli Ku Owcom FCI

Welsh corgi pembroke - umaszczenie

Umaszczenie welsh corgi pembroke może być:

  • szare
  • rude
  • płowe
  • czarne podpalane

Dopuszczalna jest niewielka ilość bieli na głowie i pysku.

Sierść jest średniej długości, prosta, z gęstym podszerstkiem, nigdy nie miękka, kędzierzawa czy szorstka.

Welsh corgi pembroke - choroby

Welsh corgi pembroke jest ogólnie jedną z najzdrowszych ras, odporną na trudne warunki atmosferyczne. Bardzo rzadko może u nich wystąpić "kulawizna młodzieńcza", która jednak zazwyczaj nie wymaga leczenia i ustępuje wraz z wiekiem naszego pupila.

Welsh corgi pembroke - żywienie

Welsh corgi pembroke to psy, które mają naprawdę duży apetyt i mogą zjeść dosłownie wszystko. Dlatego trzeba uważać czym karmimy naszego ulubieńca. Starajmy się go nie przekarmić, aby uniknąć nadwagi. Najprościej będzie podawać mu gotowe karmy, dwa razy dziennie, o dużej zawartości witamin, dostosowane do jego wieku. Wybierajmy takie z dużą zawartością mięsa i bez zbóż oraz chemicznych konserwantów. Pokarm można uzupełnić odpowiednimi suplementami, jeśli zdecydujemy się karmić naszego pupila surowym mięsem. Coraz więcej osób przechodzi na ten model żywieniowy i stosuje dietę Barf. Dieta ta jest oparta o nieprzetworzone, surowe produkty pochodzenia zwierzęcego - mięso, jaja, podroby, tłuszcz, mięsne kości, a 5% to warzywa i owoce. Niestety minusem tej diety, dla niektórych osób, jest to, że każdy posiłek musimy przygotować i zbilansować samodzielne. Dlatego zanim zacznie się stosować ten rodzaj żywienia, warto poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.