Look4dog.com

Welsh corgi pembroke

Ojczyzną tej rasy jest południowa Walia. Znane są jej dwie odmiany – pembroke i cardigan welsh corgi. Są prawdopodobnie potomkami psów Wikingów. Zyskały one na popularności dzięki królowej Elżbiecie, która jest ich wielka miłośniczką. Trzyma je w pałacu i parkach królewskich.

Welsh corgi pembroke to bardzo stara odmiana psa pasterskiego. Dawniej zaganiały owce i bydło, głośno przy tym szczekając. Obecnie są to przede wszystkim psy do towarzystwa. Ale też tępią szczury i myszy w gospodarstwie, zaganiają bydło, pilnuja dobytku. Są bardzo przyjacielskie i energiczne. Welsh corgi pembroke są krótkonożne, o głowie i budowie przypominającej sylwetkę lisa. 

Wysokość w kłębie psów wynosi 25 - 30 cm, waga 10 - 12 kg; suki 9 - 11 kg.
Długość życia tej rasy waha się w granicach 12 - 15 lat.

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy dla osób starszych
  Psy dla osób starszych

   

Charakter

Welsh corgi pembroke to pies krótkonogi, mocny, krępy, żywy i bystry. Sprawia wrażenie dużej siły i wytrzymałości przy małych rozmiarach. Śmiały i chętny do pracy. Przyjacielski, żywy, bez śladu agresji czy nerwowości.

Welsh corgi pembroke to bardzo przyjacielski, otwarty i wesoły pies. Niezwykle mocno przywiązuje się do wszystkich domowników i jest bezgranicznie wierny. Jest pojętny i szybko się uczy, ale wymaga zdyscyplinowania i konsekwencji, jak również wielu zajęć. Ma zdecydowanie silny charakter, dlatego wymaga jasnych komend. Lubi przewodzić, nie można więc mu na wszystko pozwalać. Ten czworonóg nie znosi bezczynności i nudy, w każdej chwili jest gotów do  pracy. Najlepiej więc postarajmy się organizować mu dużo różnych zajęć, żeby nie miał czasu na nudę. Wtedy jest najszczęśliwszy. Starajmy się więc wyprowadzać go na kilka spacerów w ciągu dnia połączonych z zabawami i różnymi ćwiczeniami.

Welsh Corgi Pembroke zdjęcie hodowla Ku Owcom FCIWelsh Corgi Pembroke z hodowli hodowli Ku Owcom FCI

Welsh corgi pembroke uwielbia pracować i powtarzanie tych samych czynności nie jest dla niego nużące. Pies ten wspaniale nadaje się dla rodzin z dziećmi, tym bardziej, że ze względu na swoje proporcje nie potrzebuje dużo miejsca. Można go więc śmiało trzymać w mieszkaniu, pamiętając tylko o częstym wyprowadzaniu. Jest niezwykle cierpliwy w stosunku do dzieci, potrafi wspaniale się z nimi bawić i opiekować nimi. Podobnie jak kilkuletnie dzieci, piesek ten jest bardzo żywiołowy, więc świetnie potrafią razem dokazywać. Przy niemowlętach zaś staje się wyciszony i potrafi przeleżeć przy nich nawet kilka godzin.

Welsh corgi pembroke to z natury bardzo pogodne i przyjazne zwierzę, pozbawione agresji w stosunku do innych ludzi. Co prawda jest dosyć szczekliwy, ale nie zrobi krzywdy przychodzącym gościom. Każdego traktuje bardzo łagodnie. Dobrze też toleruje inne zwierzęta i bez problemu dogaduje się z innymi psami. Welsh corgi pembroke to wspaniały przyjaciel dla całej rodziny.

Śliczny welsh corgi pembroke na plaży

Pielęgnacja

 • Sierść

Pies tej rasy ma sierść średniej długości, włosy pokrywowe obfite i twardy gęsty podszerstek. Jego sierść nie może być miękka.

Welsh corgi pembroke jest łatwy w pielęgnacji. Wystarczy mu raz w tygodniu wyczesać futro. Trochę gorzej jest w okresie, gdy nasz pupil dwa razy do roku linieje, ale sierść da się łatwo posprzątać. Problemu też może przysparzać pupil po spacerze, bo na łapach może wnosić piasek i błoto, a na sierści liście lub trawy. Trzeba to wówczas powybierać, a łapy przetrzeć wilgotną szmatką.

 • Oczy 

Przedstawiciel rasy welsh corgi pembroke ma średniej wielkości orzechowobrązowe oczy, o bystrym i czujnym spojrzeniu, nieco na bokach i głęboko osadzone. Nie są one narażone na żadne choroby, ale nie należy zapominać o regularnym przemywaniu ich, by nie pojawiło się zapalenie.

 • Uszy 

Uszy są nieco zaokrąglone, dość duże. Podobnie jak oczom, nie grozi im żadne typowe schorzenie, ale konieczna jest ich obserwacja i mycie.

Welsh Corgi Pembroke zdjęcie hodowla Ku Owcom FCIWelsh Corgi Pembroke z hodowli hodowli Ku Owcom FCI

Umaszczenie

Umaszczenie welsh corgi pembroke może być:

 • szare,
 • rude,
 • płowe,
 • czarna podpalana

Dopuszczalna jest niewielka ilość bieli na głowie i pysku.

Sierśc jest średniej długości, prosta, z gęstym podszerstkiem, nigdy nie miękka, kędzierzawa czy szorstka.

Choroby

Welsh corgi pembroke jest ogólnie jedną z najzdrowszych ras i odporną na trudne warunki atmosferyczne. Bardzo rzadko, ale może u tych psów wystąpić "kulawizna młodzieńcza", która jednak zazwyczaj nie wymaga leczenia i ustępuje wraz z wiekiem naszego pupila.

Żywienie

Welsh corgi pembroke to psy, które mają naprawdę duży apetyt i mogą zjeść dosłownie wszystko. Dlatego trzeba uważać czym karmimy ulubieńca i starajmy się go nie przekarmić, aby uniknąć nadwagi. Najprościej będzie podawać mu gotowe karmy, dwa razy dziennie, o dużej zawartości witamin, dostosowane oczywiście do jego wieku. Tylko wybierajmy takie z dużą zawartością mięsa i bez zbóż oraz chemicznych konserwantów. Jeżeli będzie taka potrzeba można ewentualnie uzupełniać pokarm odpowiednimi suplementami, jeśli zdecydujemy się karmić naszego pupila surowym mięsem. Coraz więcej osób przechodzi na ten model żywieniowy i stosuje dietę Barf. Dieta ta jest oparta o nieprzetworzone, surowe produkty pochodzenia zwierzęcego - mięso, jaja, podroby, tłuszcz, mięsne kości, 5% to warzywa i owoce. Niestety minusem tej diety, dla niektórych osób, jest to, że każdy posiłek musimy sami przygotować i zbilansować. Dlatego zanim zacznie się stosować ten rodzaj żywienia, warto poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.