Look4dog.com

Buldog francuski

Buldog francuski to mały uroczy kanapowiec wywodzący się z Francji. Ten mały pies odziedziczył wiele cech takie jak wytrzymałość, krępa sylwetka, rozbudowana muskulatura po swoich przodkach. Rasa ta bowiem wywodzi się od dawnych psów bojowych, które były wykorzystywane do walk z bykami i innymi zwierzętami. W wielkiej Brytanii w XIX wieku ceniono tylko duże buldogi, natomiast mniejsze odrzucano z hodowli.

Te małe pieski zaczęły cieszyć się uznaniem we Francji gdzie z czasem rozwinęła się z nich odrębna rasa. Pierwszy klub buldoga francuskiego powstał w Paryżu w 1880 roku, natomiast wzorzec rasy był wielokrotnie modyfikowany, a w 1902 roku była to najmodniejsza rasa w Stanach Zjednoczonych. Aktualny standard obowiązuje od 2012 roku. 

 • Buldog francuski żyje od 10-12 lat
 • Wysokość w kłębie samca wynosi 27 - 35 cm, a suk 24 - 32 cm
 • Waga psa 9 - 14 kg, suki 8 - 13 kg

Dla kogo?

 • Małe pieski
  Małe pieski

  Psy o małej budowie, dla osób, które szukają niezbyt dużego psa

 • Psy dla singli
  Psy dla singli

   

 • Psy dla średnio aktywnych
  Psy dla średnio aktywnych

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

Charakter

Buldogi francuskie to małe molosy. Są krępe, z krótką sierścią i płaskim noskiem. Mają muskularną budowę, gładka szatę, uszy stojące i króciutki ogonek. Buldog francuski to taki mniejszy Herkules, uroczy i bardzo kontaktowy. Obdarzony jest charyzmatyczna osobowością. Lubi być zawsze w centrum uwagi. Bezgranicznie wpatrzony w swojego przewodnika i podąża za nim krok w krok. Buldogi bywają czasem uparte oraz zawzięte w dążeniu do osiągnięcia własnych celów. Jeżeli tylko wyczuje u swojego właściciela niezdecydowanie i brak konsekwencji, potrafi wejść na głowę.

Buldogi francuskie to bardzo uczuciowe pieski, które uwielbiają być przytulane, drapane i pieszczone. Bywają także zazdrosne o swojego opiekuna. To rasa dość łatwa w prowadzeniu i wychowaniu, pod warunkiem, że będziemy prowadzić konsekwentna socjalizację. 

Buldogi mają filozoficzna naturę i dynamiczny temperament. Uwielbiaja zabawę i wspólne spacery. Obdarzone są wysoką inteligencją i łatwo przyswajają nowe rzeczy. Doskonale sprawdzą się w psich sportach min. obedience, dog dancing. Należy jednak unikać większego ruchu w upalne i gorące dni, gdyż pieski tej rasy szybko się przegrzewają. Buldog francuski to obrońca o wielkim sercu, pies do towarzystwa, przyjaciel całej rodziny. 

Doskonale potrafi dogadać się z innymi zwierzętami domowymi. Z natury jest towarzyski i ładgodny, jednak kiedy będzie wychowywany w towarzystwie agresywnych psów, może niestety rozwinąć niepożądane zachowania naśladowcze. Nie znosi być sam, musi mieć właściciela, z którym będzie mógł spędzać cały czas. Najchętniej poszedłby z nim do pracy. 

Niestety wielka popularnośc tej rasy, odbiła się na cechach charakteru poszczególnych psów. Trafiaja się psy agresywne, lękliwe czy nadpobudliwe. Dlatego podstawa to wybór dobrej hodowli, w której najważniejszy nacisk kładzie się na zdrowie i psychikę psa. 

Buldog francuski w biegu z hodowli Idylla Canis FCIZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Idylla Canis FCI

Pielęgnacja

Pielęgnacja tej rasy jest dość prosta. Wystarczy raz na jakis czas, przeczesać go odpowiednią gumową rękawicą, która ma na celu zebranie martwego włosa. Typowa kąpiel jest wskazana tylko w razie potrzeby, na co dzień wystarczy wilgotna szmatka to przetarcia łapek i brzucha, zwlaszcza po deszczowym spacerze.  
Bardzo ważna jest natomiast pielęgnacja kufy. Powinna być ona czyszczona codziennie. Fałdki, które znajdują się na pyszczku należy przecierać wilgotna szmatką używając odpowiednich do tego kosmetyków. To samo tyczy się oczu, o które również należy zadbać. Pamiętajcie aby ślady po łzach były zawsze suche, aby nie pojawiły się podrażnienia. 

buldog francuski na trawie
 

Umaszczenie

Umaszczenie bez znaczeń z małą ilością bieli:

 • pręgowane - umaszczenie płowe z poprzecznym ciemnym pręgowaniem, który przypomina wzór tygrysa. Należy pamiętać, że mocne pręgowanie nie może całkowicie zasłaniać podstawowego umaszczenia, płowego. Czarna maska może występować, jak również dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia.
 • płowe - jest to umaszczenie jednolite, przechodzące od jasno do ciemnopłowego. Możliwe są rozjaśnienia. Czarna maska może występować lub nie. Również dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia.

U psów tej rasy, może być także umaszczenie z umiarkowaną lub też dużą ilością bieli:

 • pręgowane: biel rozmieszczona jest równomiernie na cały ciela. Tolerowane są nieliczne plamy pigmentu na skórze
 • płowe: kolor biały jest równimiernie rozmieszczony na ciele. Mogą być teżnieliczne plamy pigmentu na skórze. Należy pamiętać, że nos musi być zawsze czarny, niezależnie od koloru sierści. Brązowy lub błękitny jest niedopuszczalny. Pieski całkiem białe, z czarną oprawą oczu i czarnym nose są dopuszczalne, ale niepożądane ze względu na ryzyko głuchoty.

Włos jest gładki, przylegający, lśniący oraz miękki. Nie mają podszerstka.

buldog francuski z piłkąZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Idylla Canis FCI

Choroby

Jak wszystkie rasy z krótką kufą także buldogi francuskie mogą mieć problem ze strony układu oddechowego. Wiele psów ma trudności z oddychaniem zwłaszcza, kiedy jest wysoka temperatura na zewnątrz lub przy zbyt dużym wysiłku. Pieski też mogą w nocy chrapać. Inne problemy to dyskopatia, deformacja biodra, katarakta. Niestety rasa ta ma też problem z nadwagą. Bardzo często występują alergie pokarmowe i skórne oraz choroby kręgosłupa. 

Żywienie

Buldog francuski pomimo, że jest mały to nie jest wybredny i lubi dobrze sobie zjeść. Ponieważ pieski te mają skłonność do alergii i refluksu, a także mają skłonność do nadwagi, wymagają dobrze zbilansowanej karmy suchej lub mokrej. Jeżeli zdecydujemy się sami przygotowywać mu posiłki, pamiętajmy o tym, aby zawierały one wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju np. nienasycone kwasy tłuszczowe, które są w tłustych rybach.

Wiadomo, że pies nie będzie jadł codziennie samych ryb, dlatego dobrym rozwiązaniem jest podawanie mu do posiłku odpowiedniej ilości oleju z łososia. Ważne jest też, aby pies dostawał dobrej jakości białko zwierzęce ( mięso ścięgniste, włókniste ), nie zapominajmy też o podrobach i mięsnych kościach. Pamiętajcie, że ilość pokarmu, jego kaloryczność musi być dostosowana  fazy rozwoju i aktywności fizycznej psa. 

rozciągnięty buldog francuskiZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Idylla Canis FCI

Hodowle

COLOSS
COLOSS
Szczurowa, Polska
From Stounhenge
From Stounhenge
Владимирская область, Rosja
Rewolucja Reason FCI
Rewolucja Reason FCI
Lubien Kujawski, Polska
Revery Graver
Revery Graver
Тамбовская область, Rosja
Action Bulls
Action Bulls
Новосибирск, Rosja
Srebrny Pył
Srebrny Pył
Kostrzyn nad Odrą, Polska
IRON FIST
IRON FIST
Москва, Rosja
Iz Peterburzshskogo bomonda
Iz Peterburzshskogo bomo...
St.Petersburg, Rosja
Airawata
Airawata
Marki, Polska
YUZHNY PRICHAL
YUZHNY PRICHAL
Сичавка, Ukraina
Dimidium (FCI)
Dimidium (FCI)
Trzebinia-Siersza, Polska
Lwia Arka FCI
Lwia Arka FCI
Łąg Kolonia, Polska
Hokus Pokus z Perłowej
Hokus Pokus z Perło...
Rusiec, Polska
Esoteros
Esoteros
Piaseczno, Polska
De-bellator
De-bellator
Cari Tesori FCI
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Cari Tesori FCI
Jasienica, Polska
Кузнецова М В
Кузнецова М В
Алтайский край Барнаул, Rosja
INFINITY GAM
INFINITY GAM
Хмельницкий, Ukraina
Azzurro Tesoro FCI
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Azzurro Tesoro FCI
Jaworze, Polska
Betiba FCI
Betiba FCI
Kędzierzyn Koźle, Polska
Don Mati FCI
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Don Mati FCI
VEL DOG GOS FCI
VEL DOG GOS FCI
Sędziejowice, Polska
AMEBA FCI
AMEBA FCI
Pniewy, Polska
Poppy Farm
Poppy Farm
Poznań, Polska
Foxpolis
Foxpolis
Kaczory, Polska
Capo Vaticano FCI
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Capo Vaticano FCI
łajski, Polska
The Celestial Empire
The Celestial Empire
киев, Ukraina
Nieoszlifowany Diament FCI
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Nieoszlifowany Diament F...
Łódź, Polska
Ot Lusien Maier
Ot Lusien Maier
Киев, Ukraina
Eskarabahos
Miot planowany - Zarezerwuj!
Eskarabahos
Żukczyn, Polska
Maszcikwiat
Miot planowany - Zarezerwuj!
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Maszcikwiat
Łobez, Polska
MONAVITTA
MONAVITTA
Wojkowice Kościelne, Polska
Galicyjska Horda
Galicyjska Horda
Tarnów, Polska
Вяземский ангел- хранитель
Вяземский ангел- храните...
Смоленская область г.Вязьма, Rosja
Belle et la Bete
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Belle et la Bete
Warszawa, Polska

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.