Look4dog.com

Rhodesian ridgeback

Ojczyzną Rhodesian ridgeback jest Afryka Południowa. Rasa wywodzi się od psa rodezyjskiego skrzyżowanego przez Burów i Hotentotów z dogami europejskimi. Burowie używali go do tropienia, wypłaszania i napędzania lwów na strzał. Rhodesian ridgeback  pomagał też w polowaniu na dziki i jelenie.

Angielska nazwa rasy nawiązuje do rosnącego na grzbiecie pasma sierści, w którym włos układa się w przeciwnym kierunku. Dopiero biali osadnicy skrzyżowali Rhodesian ridgeback z innymi psami, m.in. airedale terierem, collie i bloodhoundem, dzięki czemu osiągnął swój subtelny wygląd.

Rhodesian ridgeback potrafi rozwijać znaczne prędkości i jest bardzo skoczny. Z tego względu jest również nazywany psem gończym na lwy. Rhodesian ridgeback jest bezlitosnym, wytrwałym i utalentowanym myśliwym. Oprócz wypłaszania lwów brał udział w polowaniach na antylopy i bawoły. Rasa została uznana w 1922 roku w Rodezji.

  • Wysokość psa: 63-69 cm
  • Wysokość suki: 61-66 cm
  • Waga psa: 36,5 kg (80 lb)
  • Waga suki: 32 kg (70 lb)
  • Długość życia: 12-14 lat

Rhodesian ridgeback - charakter

Rhodesian ridgeback to pies o pięknej harmonijnej budowie. Mocny, muskularny, zręczny i aktywny. Psy tej rasy są bardzo wytrzymałe oraz szybkie. Jest psem bardzo komunikatywnym, dla którego człowiek jest autorytetem i uwielbia z nim współpracować. Decydując się na tę rasę pamiętajmy, że będzie ona naszym partnerem, wiernym przyjacielem, jednak nigdy nie będzie psem wykonującym każde nasze polecenie. Charakterystyczną cechą rasy jest pręga grzbietowa utworzona przez włos, który rośnie w odwrotnym kierunku niż pozostała część okrywy włosowej.

Pełen rezerwy, inteligentny Rhodesian ridgeback jest aktywnym, silnym i wytrzymałym psem. To rasa, która potrafi przystosować się do każdych warunków. Nie obawia się upałów, owadów, braku wody czy pożywienia. Jest silny i ma duży temperament. Rasa ta należy do psów, które trudno się podporządkowują i dodatkowo są niezależne. Przyszły ich właściciel musi wykazać się bardzo dużą cierpliwością, aby z Rhodesiana zrobić psa posłusznego. Jego wychowanie powinno być konsekwentne, stanowcze i przede wszystkim pozbawione tzw. ciężkiej ręki. Rhodesian ridgeback szybko się uczy, ale również szybko się nudzi, jeżeli ma wykonywać i powtarzać te same ćwiczenia. Dlatego ważne jest, aby szkolenie było kreatywne i polegało także na zabawie. Przyda się też spora ilość smaczków, którymi będziemy psa nagradzać i motywować do dalszego działania. Paniętajmy, że jest to pies myśliwski, którego cechuje silny instynkt terytorialny. W jego wychowanie trzeba włożyć bardzo dużo pracy, czasu, a najważniejsze całe serce. Rhodesiany są psami nieufnymi w stosunku do obcych im osób. 

Na rasę tę powinny zdecydować się osoby, które tak jak one uwielbiają ruch. Psy te potrzebują dużo przestrzeni, długich, aktywnych spacerów, aby mogły wyładować swoją energię. Pamiętajmy również o tym, że psy tej rasy, zwłaszcza młode osobniki spuszczone ze smyczy pobiegną za wszystkim co się porusza. Nie będą przy tym zwracały uwagi na przeszkody na swojej drodze. Jeżeli tylko go coś zainteresuje potrafi także przeskoczyć przez wysoki płot i nikt go w tym nie powstrzyma. Niektóre osobniki uwilbiają tekże kapiele w zbiornikach wodnych. Ze względu na brak podszerstka, nie powinny mieszkać na zewnątrz. 

Rhodesian ridgeback bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Za swoim opiekunem potrafi chodzić krok w krok. Nie znosi samotności, a przy dłuższej nieobecności właściciela w domu, potrafi go w taki sposób zmienić, który nie do końca nam się spodoba. Ze względu na jego siłę i wielkość nie powinno się ich zostawiać sam na sam w towarzystwie małych dzieci. Rhodesian będzie stróżem swojej rodziny, jej obrońcą, kochającym, oddanym przyjacielem.

Rhodesian ridgeback - charakterRhodesian ridgeback - charakter. Zdjęcie hodowli Planeta Melmac FCI

Rhodesian ridgeback - pielęgnacja

Rhodesian ridgeback potrzebuje codziennego przetarcia sierści gumową szczotką lub rękawicą. Kontroluj systematycznie stan zębów oraz uszu. Uszy ze względu na swoja budowę cierpią na różnego rodzaju infekcję.

Rhodesian ridgeback - pielęgnacjaRhodesian ridgeback - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Planeta Melmac FCI

Rhodesian ridgeback - umaszczenie

Maść Rhodesian ridgeback jest ruda, od jasnopszenicznej do rdzawoczerwonej/czerwono-płowy. Wzorzec FIC dopuszcza możliwość występowania niewielkich białych znaczeń na palcach lub przedpiersiu. Ale już czarne włosy w sierści są niedopuszczalne. Sierść psa jest krótka, gęsta, gładka i lśniąca.

Rhodesian ridgeback - umaszczenie

Rhodesian ridgeback - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Planet Melmac FCI

Rhodesian ridgeback - choroby

Rhodesian ridgeback miewa problemy z zatoką skórną (sinus dermalis) oraz stawami biodrowymi lub łokciowymi w postaci dysplazji.

Rhodesian ridgeback - żywienie

Ze względu na szybki wzrost, ale tym samym długi rozwój, szczenię Rhodesian ridgeback powinno być żywione w sposób przemyślany, aby żadne zaniedbania nie odbiły się na kondycji dorosłego psa. Jeżeli zdecydujesz się na karmienie swojego psa suchą karma w wieku szczenięcym, to wybieraj taką, która ma mniejszą zawartość białka. Zbyt duże jego ilości mogą negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój chrząstek stawowych, ponieważ pies szybko urośnie. Wybieraj taką, która w swym składzie ma 27 - 30 % białka. Najlepiej bez zbóż, gdyż one przyczyniają się do powstawania alergii skórnych.

Rhodesian ridgeback - żywienieRhodesian ridgeback - hodowle. Zdjęcie hodowli Planeta Melmac FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.