Szkolenie i komendy dla psa. Wszystko co powinien wiedzieć właściciel
Każdy właściciel psa, przed jego zakupem lub adopcją, powinien zapoznać się z zagadnieniem szkolenia swojego czworonoga. Pojęcie szkolenia jest względne. Szkolić psa bowiem można w wielu kierunkach, w zależności od naszych oraz jego potrzeb, celów, predyspozycji obojga czy chociażby możliwości.
Typy szkolenia:
- szkolenie sportowe
- szkolenie rekreacyjne
Pamiętaj, aby szkolenie miało sens, konieczne są systematyczne treningi oraz postawione pomiędzy Tobą a psem zasady. Nie ważne czy to szkolenie pod kątem sportowym, czy rekreacyjnym. Relacja Ty - pies musi być zdrowa i właściwie funkcjonująca. Gdy relacja ta jest zaburzona, szkolenie może nie przynieść efektów, bądź co gorsza, może wprowadzić u psa złe nawyki oraz jeszcze bardziej pogorszyć relacje z przewodnikiem. Niektóre błędy w szkoleniu oraz wychowaniu psa, w późniejszym etapie jego życia, mogą być bardzo trudne do wypracowania przez Ciebie.
Czym jest zaburzona relacja pomiędzy przewodnikiem a psem?
Pojawia się ona wtedy, gdy oba ogniwa nie chcą ze sobą współgrać, nie ma pomiędzy nimi należytego kontaktu. Porozumienie między Tobą a psem jest niezbędne do wspólnego funkcjonowania. Jeżeli zrozumiesz potrzeby swojego psa, zaczniesz zauważać jak je zaspokajać, tak aby zwierzę mogło skupić swoją uwagę na Tobie czyli przewodniku jako partnerze, a nie kimś zbędnym. Gdy zostanie zachowany balans w relacji człowiek - pies, przewodnik stanie się dla niego kimś więcej. Pies znajdzie w Tobie oparcie, będziecie tworzyć zespół, a nie dwie osobne jednostki. Pamiętaj, że psy to zwierzęta stadne, potrafiące działać wspólnie. Jeżeli to osiągniecie to spokojnie możecie pójść z psem na szkolenie. Na początku tej drogi może to wszystko dla Ciebie wydawać się trudne. W każdym przypadku wygląda to inaczej.
Szkolenie sportowe
Podzielmy je na najpopularniejsze aspekty. Powołamy się do egzaminu dla ras użytkowych nazywanego IGP. Zawiera ono trzy części:
- A - tropienie,
- B - posłuszeństwo
- C - obrona sportowa
Owczarek australijski Arika wł. Agnieszka Kwiatkowska
Tropienie
Część nazywana tropieniem bądź śladem, polega na podążaniu psa za zapachem. Poza oceną pracy węchowej wykonanej przez czworonoga, ocenia się także oznaczenie przez niego trzech przedmiotów rozłożonych w różnych częściach śladu. Pies wykazać się musi skupieniem oraz samodzielnością. Praca węchowa musi być wytrwała i zdecydowana. Przewodnik czyli Ty, to część zespołu jaki tworzysz ze swym psem. Musisz nauczyć się wykazać właściwą interpretacją znaków czworonoga, skupieniem, a przede wszystkim zaufaniem do psa.
Tropienie - owczarek niemiecki długowłosy
Posłuszeństwo
Owczarek niemiecki - aport przez przeszkodę
Drugim z nich jest szkolenie sportowe w zakresie posłuszeństwa. Posłuszeństwo pogłębia więź pomiędzy Tobą a psem, napędza chęć wspólnej pracy oraz motywację. Na posłuszeństwo sportowe składa się chodzenie przy nodze, siadanie oraz warowanie z miejsca jak i z ruchu, zostawanie w miejscu, przywołanie oraz pokonywanie palisad z aportem oraz bez. Najlepszą cechą tego szkolenia, jest jego ścisłe połączenie ze szkoleniem rekreacyjnym, czyli życiem na co dzień. Ponad to posłuszeństwo jest podstawą do całej reszty sportów. Szkolenie to najlepiej ukazuje więź jaka łączy Ciebie i psa. Więź ta jest niezbędna, aby pies wykonywał bezwzględnie komendy, oraz oczywiście je rozumiał. Prostszą formą tego szkolenia jest szkolenie BH.
Owczarek australijaski - posłuszeństwo Arika wł. Agnieszka Kwiatkowska
Obrona sportowa
Owczarek australijski - Jack wł. Agnieszka Kwiatkowska
Ostatnim punktem jest szkolenie sportowe w zakresie obrony. Tak jak wcześniej zostało to wspomniane, podstawą do obrony jest posłuszeństwo. W program obrony wchodzi rewirowanie za pozorantem, osaczenie wraz z oszczekiwaniem, potocznie mówiąc zatrzymanie napastnika (pozoranta) podczas ucieczki, obrona po ataku napastnika oraz atak na psa z ruchu. Należy pamiętać, że pies musi znajdować się pod kompletną Twoją kontrolą i wykonywać nienagannie każde Twoje polecenie. Bardziej rozwiniętą formą tego szkolenia jest na przykład mondioring.
Rewir - oszczekiwanie pozoranta owczarek niemiecki długowłosy
Sporty kynologiczne
Sportów kynologicznych jest wiele, każdy z nich wyróżnia się innym rodzajem treningu oraz wykorzystaniem predyspozycji które posiada pies. Ważne jest abyś posiadał świadomość potencjału swojego psa oraz jego słabszych, jak i mocniejszych stron. Nie każdy pies będzie się nadawał do każdego ze sportów. Każda rasa psa została stworzona do danego celu, więc naturalnym będzie że przykładowo basset, jako pies gończy, nie sprawdzi się w roli psa zaprzęgowego. To właściciel decyduje o losie swojego psa, dlatego przed podjęciem szkolenia z danego zakresu, warto jest się dowiedzieć więcej o rasie psa. Jednakże każda rasa psa nadaje się do szkolenia rekreacyjnego, które wykorzystać można w codziennych czynnościach.
Owczarek australijski - flyball, Jack wł. Agnieszka Kwiatkowska
Szkolenie rekreacyjne
Szkolenie rekreacyjne łączy się z wychowaniem czworonoga. Wykorzystuje komendy przydatne do życia. Podstawowe posłuszeństwo może ułatwić codzienne funkcjonowanie, a w niektórych przypadkach nawet uratować życie naszemu psu.
Bokser - obrona sportowa Frida wł. Magdalena Kornaszewska
Jakie komendy powinien znać pies?
Podstawowymi komendami które każdy pies powinien mieć opanowane do perfekcji:
- siadanie,
- warowanie,
- zostawanie w miejscu,
- przywołanie,
- chodzenie przy nodze,
- odwołanie
- oraz komenda zakazywania danej czynności.
Odwołaniem nazywamy zwalnianie z komendy podanej przed. Najważniejsza z nich wszystkich jest przywołanie, które przy spacerach bez smyczy jest kategoryczną koniecznością aby zachować bezpieczeństwo innych jak i psa. Drugą najważniejszą jest komenda zakazywania danej czynności, służy ona na przykład w sytuacji gdy pies chce zrobić coś czego nie powinien robić. Każdy przewodnik na każdą komendę powinien znaleźć nazwę, której będzie używał tylko gdy chcą jej użyć, tak aby nie kolidowała ona z codziennym życiem. Reszta z komend jest praktycznie równie ważna. Każdy pies powinien je znać, aby korzystać razem z przewodnikiem w pełni ze wspólnie spędzanego czasu.
Bokser - trening obrona sportowa Frida wł. Magdalena Kornaszewska
Wiadome jest, że dla początkującego przewodnika, trudne może być zrozumienie jak nauczyć psa komend. Dlatego warto udać się od samego początku do szkółki bądź psiego przedszkola. Specjaliści w swojej dziedzinie będą w stanie pomóc najlepiej. Ponad to wsparcia powinien udzielić również hodowca, od którego zakupiło się szczeniaka. Doradzi do kogo i kiedy najlepiej się udać. Z czasem, treningami i rozmowami ze specjalistami, przewodnikowi coraz łatwiej będzie zrozumieć i nakierować siebie wraz z czworonogiem na właściwy tor pracy.