Look4dog.com

Wyżeł niemiecki ostrowłosy

Wyżeł niemiecki ostrowłosy to potomek dawnego huhnerhunda. W roku 1888 niemiecki kynolog dr Hans von Kadich udowodnił, że Stichelhaar to odmiana wyżła szorstkowłosego pracującego na ptactwo porównywanego do psa krótkowłosego. Dlatego też niemiecki wyżeł ostrowłosy nie jest nowowyhodowaną rasą. W kraju pochodzenia powstał z regionalnych odmian na zasadzie odpowiedniej selekcji. Już w 1892 założono „Club Stichelhaar”, który w roku 1976 przyjął nową nazwę „Verein Deutsch Stichelhaar”. Praca hodowlana opierała się od początku wyłącznie na hodowli czystej rasy i nie skorzystano z propozycji krzyżowań z rasami angielskimi. 

Przed II wojną światową, wyżły te były bardzo popularne w Czechach, na Morawach oraz w Austrii. Niestety po wojnie pogłowie tej rasy bardzo zmalało. Zachowanie dzisiejszej rasy, zawdzięczamy przede wszystkim hodowlom, które pochodzą z rejonów Wschodniej Fryzji. 

Wysokość w kłębie psa 60 - 70 cm

Wysokość w kłębie suki 58 - 68 cm

Wyżeł niemiecki ostrowłosy - charakter

Wyżeł niemiecki ostrowłosy to pies wystawiający, mający silną budowę, jest średniej wielkości. Jego okrywa włosowa jest twarda. Charakterystyczną cechą jest średniej długości sierść na brodzie i krzaczaste brwi, dzięki temu jego wygląd jesy dostojny i uroczy. To psy o silnej psychice i zrównoważone.  Są pewne siebie i precyzyjnie wykonują powierzone im zadania myśliwskie. Ponieważ należą do psów wystawiających, w ramach hodowli są przeprowadzane są egzaminy, które określają ich predyspozycje dla typowych ras wystawiających. 

Wyżeł niemiecki ostrowłosy, jest psem wszechstronnie użytkowym. Wspaniałym myśliwym, który pracuje doskonale w polu, lesie i w wodzie. Są to psy spokojne, odważne, odporne, niewykazujące agresji.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy - umaszczenie

Umaszczenie

  • jednolicie brązowe,
  • brązowe ze znaczeniem na przedpiersiu,
  • brązowy deresz z łatami lub bez,
  • jasny deresz brązowy z łatami lub bez

Wyżeł niemiecki ostrowłosy - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne tych psów, są dość proste i nie wymagają od ich właściciela dużego zaangażowania. Wystarczy raz na jakiś czas do dobrze wyszczotkować zwłaszcza w okresie silnego linienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na jego brodę. Warto po każdym mokrym posiłku ją odpowiednio wyczyścić, gdyż drobinki jedzenia mogą zaplątać się w dłuższą sierść na brodzie. Zwracajcie również uwagę na jego uszy. Ze względu na ich budowę, może w nich dochodzić do stanów zapalnych. 

Wyżeł niemiecki ostrowłosy - choroby

Wyżeł niemiecki ostrowłosy to pies silny i wytrzymały.  Pracuje w każdych warunkach pogodowych więc jest odporny. Dobrze znosi upały i niskie temperatury. Rasę tę rzadko nękają choroby. Głównie narażone są na kontuzje i urazy mechaniczne.

 

 

Wyżeł niemiecki ostrowłosy - żywienie

Wyżeł niemiecki ostrowłosy, to pies bardzo aktywny, dlatego powinien dostawać odpowiednią karmę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju. Każdy pies jest mięsożercą i nie należy o tym zapominać. Zarówno zęby, jak i przewód pokarmowy są dostosowane to trawienie surowego mięsa. Super dietą praktycznie dla każdego psa, jak i dla tej rasy jest Barf. Dieta ta, oparta jest na podawaniu surowego mięsa różnych gatunków zwierząt, ich podrobów, kości miękkich mięsnych. W przypadku tej diety należy też podawać odpowiednie suplementy, jeżeli oczywiście jest ku temu potrzeba. 

Innym rozwiązaniem żywienia naszego psa, jest podawanie dobrej suchej karmy i nie chodzi  tu o karm z supermarketów, gdyż one w swym składzie nie mają praktycznie mięsa. Wybierając suchą karmę czytajmy jej skład. Nie powinna ona zawierać zbóż, a na pierwszych miejscach w składzie powinno widnieć suszone lub świeże mięso.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.