Look4dog.com

Azawakh (Chart afrykański)

Charty afrykańskie, wywodzą się od psów, które były umieszczane na skalnych malowidłach sprzed tysięcy lat. Coraz to większa susza na Saharze spowodowała przemieszczanie się plemion wraz ze swymi psami na tereny bardziej bogatsze, na których panowały korzystniejsze warunki do hodowli zwierząt. Ziemią obiecaną stała się dolina rzeki Azawakh. 

Psy tej rasy są nieodłączną częścią kulturową ludów, które starały się Azawakha udomowić i ukształtować na psa domowego. Pasjonaci i miłośnicy tych psów selekcjonowali je za pomocą hodowców, którzy posiadali linie hodowlane eksportowane do Europy w latach 1968.

  • Długość życia 12 - 14 lat
  • Wysokość w kłębie psa  64-74 cm
  • Wysokość w kłębie suki 60-70 cm
  • Waga psa 20-25 kg
  • Waga suki 15-20 kg

Azawakh (Chart afrykański) - charakter

Chart afrykański jest psem używanym do polowań na gazele, zające, a także strusie. Wykorzystywany jest również do obrony przed zwierzętami drapieżnymi takimi jak hieny czy szakale. To nieoceniony towarzysz rodzin normandzkich.

Azawakh jest żywym, czujnym oraz trzymającym dystans psem. W stosunku do obcych może odnosić się z rezerwą lecz potrafi być łagodny i czuły dla swoich właścicieli i członków rodziny oraz osób, które akceptuje i bezgranicznie kocha. Uwielbia przebywać w towarzystwie człowieka lecz ceni sobie swobodę i wolność. Decydując się na tę rasę trzeba pamiętać, że chart afrykański nigdy nie będzie psem posłusznym w 100%. To pies niezależny, który lubi decydować sam o sobie i co będzie robił w danej chwili. Uwielbia ruch, dlatego warto z nim uczestniczyć w różnego rodzaju wyścigach chartów. Jego opiekun powinien być spokojny, opiekuńczy, wyrozumiały. Powinien zaakceptować tę rasę taką jaką jest, w przeciwnym wypadku to nie jest pies dla Ciebie. Największy nacisk, należy położyć przy wychowywaniu, które zaczynamy już od pierwszych dni w nowym domu na wracanie na zawołanie. Niestety nie jest to łatwe, gdyż chart jest psem niezależnym. Wymaga to od przyszłego opiekuna cierpliwości i wytrwałości. 

Azawakh (Chart afrykański) - charakterAzawakh (Chart afrykański) - charakter. Zdjęcie hodowli Hiddekel FCI

Azawakh (Chart afrykański) - charakterAzawakh (Chart afrykański). Zdjęcie hodowli Hiddekel FCI

Zdjęcia wykorzystane w opisie rasy pochodzą z hodowli Hiddekel FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.