Look4dog.com

Charcik włoski

Charcik włoski to mały piesek, jednak należy do najstarszych ras chartów, które istniały już w epoce brązu. Te miniaturowe charty były bardzo cenione już w czasach starożytnego Rzymu. Charcik włoski od pokoleń był wychowywany, jako wierny towarzysz swojej rodziny. Wielkim fascynatą tej rasy, okazał się Fryderyk Wielki, który był królem Prus i prowadził sporą hodowlę tych psów. 

  • Długość życia: 12 - 15 lat
  • Wysokość w kłębie psa: 32 - 38 cm
  • Wysokość w kłębie suki: 32 - 38 cm
  • Waga max. 5 kg

Charcik włoski - charakter

Charcik włoski to piesek smukłej budowy, o kwadratowej sylwetce. Mimo niewielkich rozmiarów w każdym szczególe stanowi miniaturę charta, będąc kwintesencją wyrafinowania, elegancji, wdzięku i szyku. To żywy, czuły, łagodny pies. 

Charcik włoski pomimo swojego delikatnego i kruchego wyglądu, jest psem dość twardym. To wytrzymały, zaangażowany pies myśliwski, wyścigowy, któremy należy zapewnić odpowiednio dużo ruchu. Nie wystarczy mu tylko, krótki spacer. Charcik włoski to pies z dużym instynktem łowczym, który w trakcie spaceru jest czujny. Dlatego w trakcie spaceru pies powinien być na smyczy. Charciki mają niesamowicie wyostrzony wzrok. Skanują okolice w której są, wyszukując przy tym swoja przyszłą ofoarę. Mają one silny instynkt łowiecki i w ułamku sekundy potrafia rzucić się w pogoń, za wiewiórką, za rowerem, samochodem, rowerzytą czy fruwająca reklamówką. Im coś bardziej ucieka, tym charcik jeszcze szybciej za tym goni. Taka jest jego natura, dlatego charta lepiej spuszczać ze smyczy na bezpiecznym, ogrodzonym terenie. Takiego zachowania nie da się go oduczyć, jest to silniejsze od niego. Taka jego natura, dlatego przyszły właściciel musi to zrozumieć i uszanować. Warto wybrać się na szkolenie i ćwiczyć z nim przychodzenie do nogi na komendę. Ponieważ jest to chart, treningi powinny być krótkie. Motywowanie pieska, powinno polegać na pochwałach i smakołykach, za każde dobrze wykonane zadanie.

Charcik włoski - charakter, hodowlaCharcik włoski - charakter, hodowla Royalty of Piccolo Sasso

Charcik włoski doskonale pasuje do rodziny, w której są już starsze dzieci. Nie lubi on bowiem hałasu, krzyku i zabawy z małymi dziećmi. Zbyt małe dziecko, może podczas zabawy wyrządzić mu krzywdę. Charty te to psy łagodne, uczuciowe, zabawne, które uwielbiają towarzystwo człowieka i nie lubią zostawać same przez dłuższą część dnia. Charcik wymaga wielkiej uwagi. To miłośnik ciepła, bezpieczeństa i wygody. Przyszły jego właściciel powinien być oazą spokoju i podzieli się z nim kawałkiem swojego łóżka. Charcik włoski nie nadaje się dla osób, które chcą aby ich pies był bardzo posłuszny. To nie leży w stylu tej rasy. Ten malutki i czarujący piesek przyjaźnie nastawiony jest do innych zwierząt. Należy jednak pamiętać, że jest to chart, który może ulec pokusie i pogonić za kotem czy kurą sąsiada.

W trakcie zabaw z większymi psami, może łatwo doznać kontuzji, miejmy to na uwadze. Charcik jest psem bezproblemowym, nie wykazuje agresji i bardzo lubi jeździć samochodem. Lubi uczestniczyć we wszystkich psich sportach: biegach, wyścigach, agility. Pomimo, że pieski te są delikatne, to jednak już od wieku szczenięcego powinny być odpowiednio socjalizowane, aby jak dorosną nie były strachliwe i bojaźliwe.

Charcik włoski - charakterCharcik włoski 

Charcik włoski - pielęgnacja

Jego krótka, błyszcząca i lśniąca sierść nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji. Od czasu do czasu charcika włoskiego można przeczesać miękką włosianą szczotką lub wilgotną aksamitną szmatka. Przed szczotkowaniem warto spryskać go preparatem zawierającym naturalne olejki, które zabezpiecza jego szatę przed nadmiernym wysuszaniem. Jest psem bardzo czystym i w zasadzie nie linieje. Pieski nie lubią deszczowej i wilgotnej pogody, a na spacer powinny wychodzić w specjalnych kubrakach przystosowanych do tej rasy aby się nie przeziębiły.  Może też się zdarzyć, że odmówią wyjścia na spacer w taką pogodę.

Charcik włoski - pielęgnacjaCharcik włoski - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Royalty of Piccolo Sasso

Charcik włoski - umaszczenie

Charcik włoski powinien mieć umaszczenie:

  • czarne
  • szare
  • jasnożółte
  • beżowe

Włos jest krótki, jedwabisty i delikatny na całym ciele, bez najmniejszego śladu pióra. Biel tolerowana jest wyłącznie na przedpiersiu i łapach.

Charcik włoski - umaszczenieCharcik włoski - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Royalty of Piccolo Sasso 

Charcik włoski - choroby

U tej rasy odnotowano nieliczne przypadki epilepsji, łysienia czy też przemieszczenia się rzepki. Największe ryzyko stanowią łatwo łamiące się kości.

Charcik włoski - żywienie

Charty włoskie nie należą do łakomczuchów i mogą być wybredne. Dlatego sposób żywienia musi być dobrany indywidualnie do każdego osobnika. Jeżeli zdecydujecie się na karmienie sucha karmą, to wybierajcie taką, która nie zawiera zbóż, a za to zawiera sporo mięsa, składników mineralnych i witamin. Omijajcie karmy marketowe, to nie jest dobre pożywienie dla psów. Chart włoski może być też na tzw Barfie. Jest to dieta oparta na podawaniu psu surowego mięsa, małej ilości podrobów i mięsnych miękkich kości. Nie stosuje się w niej wypełniaczy typu makaron, kasza czy ryż. Bardzo ważne w tej diecie jest różnorodność mięs. Im więcej różnych gatunków podajesz, tym lepiej.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.